Były prezydent Ukrainy ląduje w Kijowie, by stawić czoła sprawie zdrady

W krótkiej konfrontacji w kontroli granicznej po przylocie samolotem z Warszawy Poroszenko oskarżył straż graniczną o odebranie mu paszportu. Później wyszedł pośród tłumu tysięcy sławnych i powiewających flagami fanów na zewnątrz lotniska.

Powrót Poroszenki stanowi pat z rządem prezydenta Zełenskiego w tym, co krytycy określają jako nierozważne odwrócenie uwagi Ukrainy, gdy Ukraina przygotowuje się do ewentualnego rosyjskiego ataku militarnego i szuka wsparcia u zachodnich sojuszników.

Zachodni dyplomaci wzywali do jedności politycznej na Ukrainie przed przybyciem Poroszenki, który był prezydentem w latach 2014-2019.

56-letni Poroszenko jest objęty dochodzeniem za rzekomą zdradę związaną z finansowaniem wspieranych przez Rosję bojowników separatystów poprzez nielegalną sprzedaż węgla w latach 2014-2015. Jeśli zostanie skazany, grozi mu 15 lat więzienia. Jego partia oskarżyła Zełenskiego o lekkomyślną próbę uciszenia opozycji politycznej.

Administracja Zełenskiego twierdzi, że prokuratorzy i sądownictwo są niezawisłe i oskarża Poroszenkę o przekonanie, że stoi ponad prawem.

„Nie jesteśmy tu po to, by chronić Poroszenkę, ale po to, by zjednoczyć i chronić Ukrainę” – powiedział Poroszenko do zgromadzonych przed udaniem się do sądu w Peczersku w centrum Kijowa na przesłuchanie w celu rozpatrzenia jego sprawy.

W przerwie na rozprawę powiedział publiczności: „Władze są zdezorientowane i słabe i zamiast walczyć z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem, próbują walczyć z nami”.

Tetiana Sabian, rzeczniczka DBR, powiedziała w osobnym briefingu, że DBR jest apolityczny.

Rosną siły rosyjskie

W piątek szef sztabu Zełenskiego odrzucił sugestie, że Zełenski zachowywał się jak Wiktor Janukowycz, były prezydent wspierany przez Rosję, którego rywalka polityczna Julia Tymoszenko została skazana za sprawę powszechnie potępianą jako upolityczniona przez kraje zachodnie.

Awantura nasiliła się, gdy Ukraina próbowała zebrać zachodnie wsparcie w konfrontacji z Moskwą po tym, jak zabrzmiał dzwonek alarmowy w sprawie nagromadzenia dziesiątek tysięcy rosyjskich żołnierzy w pobliżu jej granicy.

Poroszenko, potentat cukierniczy, został wybrany na szefa prozachodniego rządu po protestach na Majdanie, które obaliły Janukowycza w 2014 roku.

READ  Superjacht należący do oligarchy blisko powiązanego z Putinem został przejęty przez Stany Zjednoczone

Stosunki między Ukrainą a Rosją załamały się w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i poparciu bojowników separatystów w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

Zełenski pokonał Poroszenkę w wyborach 2019 r. Wybiegł na mandat, by walczyć z korupcją i zmniejszyć wpływy oligarchii w byłej republice sowieckiej.

Prokuratorzy zwrócili się w grudniu do ukraińskiego sądu o aresztowanie Poroszenki z możliwą kaucją w wysokości 1 miliarda hrywien (37 milionów dolarów).

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top