Były prezydent Filipin Benigno Aquino zmarł w wieku 61 lat | wiadomość o śmierci

Według kilku doniesień prasowych i źródeł Al Jazeera, były prezydent Filipin Benigno Aquino III zmarł po długiej chorobie.

W doniesieniach prasowych Aquino był poddawany dializie od co najmniej pięciu miesięcy i niedawno przeszedł operację serca. Według ABS-CBN News został przewieziony do szpitala wcześniej w czwartek.

Korespondentka Al Jazeery, Jamila Alidogan, w raporcie ze stolicy, Manili, powiedziała, że ​​źródła potwierdziły śmierć Aquino w czwartek.

61-letni Aquino był 15. prezydentem kraju w latach 2010-2016, a jego następcą został obecny Rodrigo Duterte.

Jego rodzina nie wydała jeszcze oficjalnego oświadczenia, ale jego była rzeczniczka Abigail Valti powiedziała dziennikarzom w Manili, że oświadczenie zostanie wydane w czwartek.

– głęboki smutek

„Z wielkim smutkiem dowiedziałem się dziś rano o śmierci byłego prezydenta Benigno S. Aquino III” – powiedział w oświadczeniu sędzia Sądu Najwyższego Marvik Leonen, mianowany przez Aquino w 2012 roku.

“Wiedziałem, że jest dobrym człowiekiem, napędzanym pasją służenia naszym ludziom. Widziałem, jak nosił swój tytuł z godnością i uczciwością” – dodał Leonen, który służył również jako negocjator pokojowy Aquino z Islamskim Frontem Wyzwolenia Moro.

Rzecznik Duterte, Harry Roque, powiedział, że naród „jest wdzięczny byłemu prezydentowi za jego wkład i zasługi dla kraju”.

Wiceprezydent Lenny Robredo, sojusznik Aquino, powiedział w oświadczeniu, że jest jej „smutna” słysząc wiadomość o śmierci byłego prezydenta.

Był dobrym przyjacielem i uczciwym szefem. Próbował robić to, co było słuszne, nawet jeśli nie był popularny.

Kardynał Jose Advincula, który w czwartek został mianowany nowym arcybiskupem Manili, również złożył hołd Aquino.

“Zawierzmy mu miłosierdzie naszego kochającego ojca. A teraz módlmy się o wieczny odpoczynek jego duszy” – powiedział przed zachowaniem minuty ciszy dla byłego prezydenta podczas mszy inauguracyjnej. Aquino starła się z Kościołem katolickim w sprawie zdrowia reprodukcyjnego kobiet i stosowania środków antykoncepcyjnych, czemu sprzeciwia się potężny Kościół.

READ  Ułóż maskę w Sasku. Może zostać zniesiony do 11 lipca, mówi PM

Aquino, po prawej, pokazany tutaj z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, rozgniewał Pekin, gdy wniósł sprawę do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, aby zakwestionować roszczenie Chin na Morzu Południowochińskim. [File: Wally Santana/Reuters]

„Zachęcamy przyjaciela, który naciskał na pogłębienie naszych relacji” – powiedziało w oświadczeniu biuro Unii Europejskiej w Manili.

Ambasada Niemiec w Manili wydała również osobne oświadczenie chwalące Aquino za jego rolę w „intensyfikacji” stosunków między Filipinami a Niemcami podczas jego prezydentury.

Chargé d’affairs John Law z ambasady USA w Manili złożył kondolencje rodzinie Aquino, dodając, że jego rząd „zawsze będzie wdzięczny za nasze partnerstwo”.

Wzloty i upadki pozycji

Za administracji Aquino Manila zajęła Chiny i wniosła sprawę do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie sporu morskiego na Morzu Południowochińskim.

Filipiny wygrały przełomową sprawę miesiąc po tym, jak Aquino opuścił urząd w 2016 roku.

Jego sześcioletnia kadencja przyniosła krajowi stały wzrost gospodarczy.

Ale spotkała się również z kontrowersją, w tym zarzutami złego zarządzania w następstwie tajfunu Haiyan w 2013 roku, w którym zginęło ponad 6000 osób.

Choć znany był z osobistej nieprzekupności, jego nazwisko zostało skażone po tym, jak krytycy i opozycja kwestionowali uwolnienie funduszy publicznych przeniesionych do jego sojuszników w Kongresie.

Zatwierdził także kontrowersyjną operację rządową, w której zginęło 44 komandosów podczas polowania na poszukiwanego uzbrojonego przywódcę Malezji na południowej wyspie Mindanao.

Incydent ten zniweczył porozumienie pokojowe z muzułmańskimi rebeliantami, którym przewodził Aquino podczas sprawowania urzędu.

Aquino, znany również na Filipinach jako Ninoyi, był jedynym synem dwóch symboli demokracji tego kraju. Ma cztery siostry.

Jego matka, nieżyjący już prezydent Corazon Aquino, doszła do władzy po obaleniu dyktatora Ferdinanda Marcosa w 1986 roku. Podczas nieudanego zamachu stanu w 1989 roku przeżył próbę zabójstwa dokonaną przez zbuntowanych żołnierzy, gdy próbował bronić swojej matki.

READ  Awaryjne wyłączenie jedynej irańskiej elektrowni jądrowej | Aktualności Energetyka Jądrowa

Ojciec i były senator Aquino Benigno Aquino Jr o tym samym nazwisku zostali zamordowani na Międzynarodowym Lotnisku w Manili po powrocie z wygnania w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku. Zabójstwo było postrzegane jako katalizator powszechnego buntu i obalenia Marcosa trzy lata później.

Przed wyborem na prezydenta w 2010 roku Aquino był senatorem w latach 2007-2010 oraz członkiem Kongresu reprezentującym Tarlac w latach 1998-2007.

Śmierć jego matki pod koniec 2009 roku doprowadziła do fali poparcia, która popchnęła Aquino do objęcia prezydentury w wyborach 2010 roku.

Po odejściu ze stanowiska w 2016 roku, Aquino nie rzucał się w oczy, ponieważ sojusznicy Duterte nadal go krytykowali, stając w obliczu zarzutów prawnych związanych z zabójstwami komandosów w 2015 r. Był również celem ataków online przez zwolenników Duterte.

W wywiadzie dla Al Jazeera, Aries Arugay, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Filipin, powiedział, że śmierć Aquino była „wartym przypomnieniem, że Filipiny muszą znaleźć swoją prawdziwą północ – demokrację i prawa człowieka”.

Richard Hadrian, filipiński analityk polityczny i felietonista Al Jazeera, powiedział, że pięć lat od jego prezydentury pozostawiło Aquino pozornie „bardzo smutną i zdystansowaną postacią polityczną”.

Powiedział, że ataki administracji Duterte i jego zwolenników „obwiniają go za wszystko, co poszło nie tak w kraju, co już dotknęło [Aquino]. “

Zauważając, że Aquino objął prezydenturę zaledwie kilka miesięcy po śmierci matki, Heydarian powiedział, że śmierć młodszego Aquino może również ukształtować kierunek polityki w kraju przed wyborami prezydenckimi w maju 2022 roku.

„Rosnące niezadowolenie z masowego złego zarządzania kryzysem COVID-19 przez prezydenta Duterte, może tu wystąpić pewien efekt mobilizacji politycznej” – powiedział Al Jazeera, dodając, że może to wywrzeć większą presję na wiceprezydenta Robredo „aby nieść płaszcz liberalnej demokracji które rodzina Aquino nosiła przez jakiś czas „długo”.

READ  Sędzia: Winę za śmierć kolejki linowej we Włoszech ponosi technik

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top