Burze geomagnetyczne mogą zniszczyć życie na Ziemi — pogoda kosmiczna z piekła rodem

Naukowcy stworzyli teorię o tym, jak burze geomagnetyczne mogą zagrażać życiu na Ziemi, wykorzystując dane z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej Cluster and Swarm.

Życie na Ziemi zależy od bąbla utworzonego przez jej pole magnetyczne, znanego również jako magnetosfera. Jest to region, który zaczyna się około 65 000 km od Ziemi w ciągu dnia i może rozciągać się nawet do 6 000 000 km w nocy. Naukowcy odkryli niedawno nową prawdę o tym, jak burze geomagnetyczne tworzą piekielną pogodę kosmiczną na podstawie scenariuszy, które mogą zagrozić całemu życiu na Ziemi, korzystając z informacji z misji ESA Cluster and Swarm oraz pomiarów z Ziemi.

Burza geomagnetyczna może wpływać na pogodę kosmiczną

Magnetosfera Ziemi powstaje w wyniku interakcji pola magnetycznego z naddźwiękowymi wiatrami płynącymi ze Słońca. Oddziaływania te są bardzo dynamiczne i składają się ze złożonych konfiguracji pola magnetycznego i układów prądu elektrycznego; Niektóre warunki słoneczne, takie jak pogoda kosmiczna, mogą na to wpływać. Te warunki słoneczne napędzają cząstki i prądy o wysokiej energii, które zakłócają działanie urządzeń kosmicznych, takich jak satelity, a także naziemne sieci komunikacyjne i systemy zasilania.

Potrójne satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej zostały wystrzelone w 2013 r. i są w dużej mierze wykorzystywane do pomiaru sygnałów magnetycznych generowanych przez Ziemię, a także z jonosfery i magnetosfery, i dostarczają różnych informacji na temat pogody kosmicznej.

Dzięki tym satelitom naukowcy uzyskali wyjątkową okazję, by zagłębić się w magnetosferę Ziemi i zrozumieć niebezpieczeństwa pogody kosmicznej. Scitechdaily.com cytuje słowa Malcolma Dunlopa z Rutherford Appleton Laboratory w Wielkiej Brytanii: „Wraz z innymi pomiarami wykonanymi z powierzchni Ziemi byliśmy w stanie potwierdzić, że intensywne zaburzenia pola magnetycznego w pobliżu Ziemi są związane z nadejściem zagregowanych wypływów. (wybucha) kule ognia z jonami podróżującymi bardzo szybko) daleko w kosmos.”

Podsumowanie badań zostało opublikowane w artykule badawczym w Geophysical Research Letters.

READ  NASA dostaje 1 miliard dolarów na ponowne zbadanie Wenus

Zgodnie z teorią naładowane cząstki mogą uszkadzać sieci komunikacyjne i systemy nawigacyjne, takie jak GPS i satelity. Ponadto te burze mogą wpływać na powierzchnię Ziemi i pod ziemią, potencjalnie powodując powszechne przerwy w dostawie prądu. Jeśli burze geomagnetyczne są wystarczająco duże, mogą uszkodzić wszystkie systemy komunikacyjne na Ziemi. To jakiś krąg. Gdy zasilanie zostanie osiągnięte, zakłóci działanie Internetu, co z kolei uderzy we wszystkie systemy komunikacyjne na Ziemi, w tym nawet w twój skromny smartfon – bez zasilania, bez ładowania telefonu. Postawiono również hipotezę, że burze geomagnetyczne mogą również zakłócać globalny Internet na całe miesiące, całkowicie zakłócając podmorskie kable, które przenoszą większość światowego obciążenia internetowego. Jednak niektóre obszary na Ziemi mogą być dotknięte bardziej niż inne.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top