Burmistrz Moskwy prosi niezaszczepione osoby starsze o pozostanie w domu przez najbliższe cztery miesiące w ramach nowych ograniczeń

We wtorek burmistrz Moskwy ogłosił czteromiesięczne ograniczenie pozostawania w domu dla nieszczepionych osób w wieku powyżej 60 lat, a rosyjski rząd zaproponował tygodniowe zamknięcie miejsca pracy, ponieważ krajowa liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła do kolejnego dziennego maksimum.

Posunięcia te odzwierciedlały rosnące poczucie pilności ze strony władz w odpowiedzi na szybko wzrastające przypadki i powszechną niechęć społeczeństwa do wstrzykiwania rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Moskwa, miasto liczące 12,7 miliona ludzi, nakazała osobom powyżej 60. roku życia pozostawanie w domu przez cztery miesiące od 25 października, chyba że zostaną zaszczepione lub wyzdrowieją z COVID-19, a firmom przeprowadzka co najmniej 30 procent z ich domów. pracowników do pracy zdalnej.

„Liczba osób hospitalizowanych z ciężką postacią choroby rośnie z każdym dniem” – napisał na swojej stronie internetowej burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin.

Dodał: „Najbardziej niepokojący jest przypadek zakażenia Covid wśród starszego pokolenia”, zauważając, że osoby powyżej 60. roku życia stanowią 60 procent pacjentów, około 80 procent osób korzystających z respiratorów i 86 procent zgonów.

Nowe środki zostały ogłoszone kilka godzin po tym, jak Rosja zgłosiła 1015 zgonów związanych z koronawirusem, co jest ostatnim w ciągu jednodniowych rekordów liczby zgonów w ostatnich tygodniach. Ponadto w ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono 33 740 nowych przypadków wirusa.

Tylko około 30 procent rosyjskiej populacji jest w pełni zaszczepionych, pomimo szerokiej dostępności szczepionki Sputnik V, która została wyeksportowana do użytku w innych krajach.

Kurier dostarczający jedzenie w masce ochronnej przebiegł w poniedziałek przed Soborem Chrystusa Zbawiciela, głównym rosyjskim kościołem prawosławnym w centrum Moskwy. (Aleksander Niemienow/AFP/Getty Images)

Kreml wzywa do szczepień

Przemawiając na posiedzeniu rządu, wicepremier Tatiana Golikova zasugerowała, aby od 30 października do 7 listopada uznać dni wolne w celu zwalczania rosnącej infekcji. Rosja wprowadziła podobne środki wcześniej podczas pandemii.

Golikova powiedziała, że ​​ludzie muszą podać kody QR na swoich telefonach komórkowych, aby udowodnić, że otrzymali szczepienie lub wyzdrowieli z COVID-19, aby uczestniczyć w niektórych wydarzeniach publicznych lub odwiedzić niektóre obiekty.

Powiedziała, że ​​regiony Rosji muszą same zdecydować, czy nieszczepionym emerytom należy nakazać izolację, czy też należy zaoferować pracownikom dodatkowy urlop jako zachętę do zaszczepienia się.

We wtorek ratownicy medyczni noszący sprzęt ochronny leczą pacjenta zarażonego koronawirusem na oddziale intensywnej terapii Moskiewskiego Miejskiego Szpitala Klinicznego. Rosja ustanowiła kolejny dzienny rekord zgonów spowodowanych koronawirusem we wtorek, ponieważ szybki wzrost liczby zakażeń dodatkowo obciąża system opieki zdrowotnej w kraju. (Alexander Zemlianchenko/The Associated Press)

Kreml również powtórzył wezwanie do szczepienia Rosjan.

„Istnieje tradycja obwiniania państwa za wszystko. Oczywiście państwo czuje i zna swoją część odpowiedzialności” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

„Ale potrzebna jest bardziej odpowiedzialna postawa od wszystkich obywateli naszego kraju. Teraz każdy z nas musi wykazać się odpowiedzialnością… i szczepieniami”.

Kilka rosyjskich regionów planuje pozostawić otwarte kawiarnie, muzea i inne miejsca publiczne tylko dla tych, którzy niedawno wyzdrowieli z COVID-19 lub mają dowody na szczepienie rosyjską szczepionką lub negatywny wynik testu na koronawirusa.

RIA cytuje gubernatora Andrieja Klichkowa, który powiedział, że w regionie Oryol, położonym około 325 kilometrów na południowy zachód od Moskwy, zabrakło łóżek szpitalnych.

Na Krymie, który Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku, urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli, że osoby pracujące w sektorach takich jak turystyka, hotelarstwo, edukacja i opieka zdrowotna powinny zostać zaszczepione.

READ  Król Jordanii odbiera pierwszy telefon od Assada od dekady | Aktualności

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top