Brytyjski premier Boris Johnson czeka dziś na wotum zaufania

Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna przegłosuje w poniedziałek wotum nieufności dla premiera Borisa Johnsona, co może usunąć go ze stanowiska przywódcy Wielkiej Brytanii.

Urzędnik partii, Graham Brady, powiedział, że otrzymał wystarczająco dużo listów od prawodawców domagających się głosowania na kierownictwo Johnsona, aby wywołać głosowanie. Dzieje się tak, gdy 54 posłów konserwatywnych – 15 proc. grupy partyjnej w Izbie Gmin – napisze do Brady’ego.

„Przekroczyliśmy próg 15 procent” – powiedział Brady. Powiedział, że głosowanie odbędzie się osobiście w Izbie Gmin w poniedziałek wieczorem. Rzecznik premiera powiedział, że Johnson przemówi do partii przed popołudniowym głosowaniem.

Jeśli Johnson straci większość z 359 konserwatywnych posłów, zostanie zastąpiony jako przywódca konserwatystów i premier. Jeśli wygra, nie będzie w stanie sprostać kolejnemu wyzwaniu przez rok, chociaż niewielka wygrana może osłabić jego przywództwo.

Johnson walczył o odwrócenie strony od miesięcy skandali obyczajowych, w szczególności w związku z łamaniem zasad w budynkach rządowych podczas blokad COVID-19.

Kultura łamania zasad: raport

Biuro Johnsona na Downing Street poinformowało, że premier z zadowoleniem przyjął głosowanie.

„Dzisiejszy wieczór jest okazją do zakończenia miesięcy spekulacji i umożliwienia rządowi położenia kresu i pójścia naprzód oraz realizacji priorytetów obywateli” – czytamy w oświadczeniu.

Pod koniec ubiegłego miesiąca raport śledczy na temat tego, co stało się znane jako „Brama Partii”, skrytykował kulturę łamania zasad w biurze premiera przy Downing Street 10.

Śledcza Służby Cywilnej Sue Grey opisała starcia spowodowane alkoholem przez pracowników Downing Street w 2020 i 2021 roku, kiedy ograniczenia pandemiczne uniemożliwiły mieszkańcom Wielkiej Brytanii kontakty towarzyskie, a nawet odwiedzanie umierających krewnych.

Gray powiedział, że „starszy zespół kierowniczy” powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za „błędy przywództwa i zarządzania”.

Johnson został również ukarany grzywną w wysokości 50 funtów (78 dolarów kanadyjskich) przez policję za udział w jednej imprezie, co czyni go pierwszym premierem ukaranym za złamanie prawa podczas sprawowania urzędu.

READ  Zamknięcie Mackinac Bridge opóźnia start chartów (aktualizacja: gra opóźniona)

Premier powiedział, że czuje się „upokorzony” i wziął „pełną odpowiedzialność” – ale podkreślił, że nadszedł czas, aby „posunąć się naprzód” i skupić się na zrujnowanej brytyjskiej gospodarce i wojnie na Ukrainie.

Johnson przybył na Konkurs Platynowego Jubileuszu, kończący obchody platynowego jubileuszu królowej Elżbiety w Londynie w niedzielę. (Aaron Chaon/Reuters)

Jednak coraz większa liczba konserwatystów uważa, że ​​Johnson, charyzmatyczny przywódca, który zdobył dla nich znaczną większość parlamentarną w 2019 roku, jest teraz ciężarem.

Prawnik Jesse Norman, wieloletni zwolennik Johnsona, powiedział, że premier „nadzorował kulturę przypadkowego łamania prawa” i pozostawił rząd „rozproszony i rozproszony”.

„Obawiam się, że nie widzę żadnych okoliczności, w których mógłbym służyć w rządzie kierowanym przez ciebie” – napisał Norman w wiadomości zamieszczonej w mediach społecznościowych.

Jeremy Hunt, ostatni kandydat na przywódcę konserwatystów, który został pokonany przez Johnsona w połowie 2019 roku, zgodził się, że zmiana jest teraz konieczna, chociaż powiedział, że ma nadzieję, że kwestia ta nie zostanie podniesiona w miarę przeciągania się wojny na Ukrainie.

„Nie zapewniamy uczciwości, kompetencji i wizji potrzebnych do uwolnienia ogromnego potencjału naszego kraju” – powiedział w serii tweetów. „A ponieważ nie ufają nam już wyborcy, którzy o tym wiedzą, jesteśmy bliscy przegranej w następnych wyborach powszechnych”.

Konserwatyści ponieśli w zeszłym miesiącu rozczarowujące wyniki w wyborach lokalnych, zwłaszcza w regionie Londynu i południowej Anglii. Wyzwaniem dla partii mają być również federalne wybory uzupełniające w tym miesiącu.

Taka recenzja nie jest bezprecedensowa.

Theresa May przetrwała wotum nieufności w 2018 roku, ale nigdy nie odzyskała władzy i zrezygnowała kilka miesięcy później, co doprowadziło do konkursu przywództwa, który wygrał Johnson. Kilkadziesiąt lat temu długoletnia kadencja Margaret Thatcher jako premiera zakończyła się pod koniec lat 90., wkrótce po rozpoczęciu wyzwania przywództwa.

Minister: obalenie premiera jest „nie do obrony”

Jeśli Johnson zostanie odsunięty, wywołałoby to rywalizację o przywództwo Partii Konserwatywnej, w której kandydować może kilku znanych ministrów rządowych.

Konserwatywny prawodawca Roger Gill, krytyk Johnsona, powiedział BBC: „Mamy dobrą alternatywę dla premiera, więc nie jesteśmy daleko od wyboru.

„Każda z tych osób byłaby moim zdaniem lepszym premierem niż ten, którego mamy w tej chwili”.

Wydaje się, że niezadowolenie osiągnęło szczyt po przerwie parlamentarnej, która zbiegła się z obchodami platynowego jubileuszu królowej Elżbiety. Dla wielu czterodniowy weekend był okazją do odprężenia się – ale nie miał wytchnienia dla Johnsona, który został wygwizdany przez niektórych gapiów, gdy przybył na mszę ku czci królowej w katedrze św. Pawła w piątek.

Ale sekretarz gabinetu Steve Barclay, sojusznik Johnsona, powiedział, że usunięcie przywódcy jest teraz „nie do obrony”.

„Problemy, przed którymi stoimy, nie są łatwe do rozwiązania” – napisał na stronie Conservative Home. „Demokracje na całym świecie stoją obecnie w obliczu podobnych wyzwań, ale pod przywództwem Borisa Johnsona nasz Agenda for Jobs pokazuje, jak radzimy sobie z tymi globalnymi wyzwaniami.

„Wstrzymywanie tego postępu teraz byłoby niewybaczalne dla wielu, którzy głosowali na nas po raz pierwszy w ostatnich wyborach powszechnych i którzy chcą, aby nasz premier wprowadził obiecane zmiany w ich społecznościach”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top