Brytyjscy naukowcy opracowują nowy teleskop fal grawitacyjnych

Brytyjscy naukowcy opracowują nowy teleskop fal grawitacyjnych

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy opracował nowy teleskop do śledzenia źródeł fal grawitacyjnych.

Nowy teleskop, nazwany optycznym obserwatorem przejściowych fal grawitacyjnych (GOTO), składa się z dwóch identycznych układów rozmieszczonych po obu stronach planety – jednej w La Palma na Wyspach Kanaryjskich, a drugiej w Australii.

Zespół z uniwersytetów w Warwick i Sheffield powiedział, że będzie przeszukiwać przestrzeń pod kątem wizualnych wskazówek dotyczących gwałtownych kosmicznych wydarzeń, które tworzą zmarszczki lub fale w samej strukturze kosmosu.

Od dawna uważane za produkt uboczny zderzenia i połączenia kosmicznych gigantów, takich jak gwiazdy neutronowe i czarne dziury, fale grawitacyjne zostały ostatecznie wykryte bezpośrednio przez LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) w 2015 roku.

Od 2015 roku dokonano wielu kolejnych odkryć, ale ponieważ obserwatoria takie jak LIGO mogą mierzyć skutki fali grawitacyjnej tylko podczas przechodzenia przez nasz lokalny obszar czasoprzestrzeni, może być trudno wyśledzić jej źródło.

GOTO ma za zadanie wypełnić tę lukę obserwacyjną, szukając sygnałów świetlnych w widmie elektromagnetycznym, które mogą wskazywać źródło fal grawitacyjnych (GW) — szybko lokalizując źródło i wykorzystując te informacje do kierowania flotą teleskopów, satelitów i instrumentów, na które zespół obserwowany.

Ponieważ większość sygnałów GW wiąże się z masowym łączeniem obiektów, te „widoczne” sygnały są bardzo przejściowe i muszą być zlokalizowane jak najszybciej, i tu właśnie pojawia się GOTO.

GOTO będzie pośrednikiem między LIGO, które wykrywa obecność zdarzenia fali grawitacyjnej, a celowanymi obserwatoriami o wielu długościach fali, które mogą badać optyczne źródło zdarzenia.

„Istnieją floty teleskopów na całym świecie, które mogą spojrzeć w niebo po wykryciu fal grawitacyjnych, aby dowiedzieć się więcej o źródle. Ale ponieważ detektory fal grawitacyjnych nie są w stanie zlokalizować źródła fal, te teleskopy nie Nie wiem, gdzie szukać” – powiedział Główny detektyw GOTO Danny Steggs z Warwick.

READ  Sonda NASA właśnie znalazła śmieci na Marsie

„Jeśli obserwatoria fal grawitacyjnych są uszami odbierającymi odgłosy zdarzeń, a teleskopy są oczami, gotowymi do oglądania zdarzenia na wszystkich długościach fali, to GOTO jest częścią pośrodku, która mówi oczom, gdzie patrzeć”. dodał Steeghs.

Po udanych testach prototypowego systemu w La Palma na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich, w ramach projektu wdrożono rozszerzony instrument drugiej generacji. Dwa zainstalowane systemy teleskopów, każdy składający się z ośmiu pojedynczych 40-centymetrowych teleskopów, działają obecnie w La Palma. Łącznie, te 16 teleskopów pokrywa bardzo duże pole widzenia z 800 milionami pikseli na swoich cyfrowych czujnikach, co pozwala na przeglądanie przez macierz widocznego nieba co kilka nocy.

Równolegle zespół przygotowuje stanowisko w australijskim Obserwatorium Siding Spring, które będzie zawierać ten sam dwu- i 16-wiązkowy system teleskopowy, co instalacja La Palma.

Plan jest taki, aby oba stanowiska działały w tym roku, aby były gotowe do kolejnej obserwacji detektorów fal grawitacyjnych LIGO/Virgo w 2023 roku.

20220722-191603

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *