Brak samochodów wpływa na ceny i ogranicza opcje

Nabywcy na rynku nowego samochodu napotykają obecnie na kilka barier w wyniku utrzymującej się niewielkiej podaży nowych i używanych samochodów na sprzedaż, w tym mniejszego wyboru, dłuższego czasu oczekiwania i wyższych cen.

Mieszkająca w Toronto Veronica Negro powiedziała, że ​​jej niedawne doświadczenie z zakupem nowego pojazdu w celu zastąpienia używanej Hondy Civic po wypadku było wyzwaniem.

Powiedziała CTV News, że jej ubezpieczenie nie było w stanie dorównać cenie jej starego samochodu, nie mówiąc już o ograniczonej podaży samochodów już dostępnych, co spowodowało, że musiała ograniczyć swoje opcje. W końcu musiała poprosić ojca o pomoc w znalezieniu nowego samochodu.

„Myślałam, że to będzie wyzwanie”, powiedziała, „ale nie do tego stopnia, że ​​mój tata mówi mi, że czeka na mnie w kolejce”.

„Zanim dotarł do przodu, samochodu już nie było. Wyglądało to bardziej jak aukcja niż salon samochodowy.”

Sprzedawcy twierdzą, że mają problemy z nadążaniem za popytem. Na składowisku używanych samochodów Toronto Auto Group stan magazynowy spadł do 550 pojazdów, podczas gdy stan magazynowy powinien wynosić około 850.

„(Nie ma) żadnej oferty, a to jest problem”, powiedział Neil Bury, prezes i dyrektor generalny Toronto Auto Group.

Jaki jest powód niedoboru?

Eksperci twierdzą, że problemy z łańcuchem dostaw dotykające wiele branż są przyczyną niedoboru samochodów w Kanadzie.

„Niedobory chipów (i) zakłócenia łańcucha dostaw spowodowały, że producenci samochodów wyprodukowali mniej samochodów w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział CTV News Baris Akyurek, dyrektor ds. analityki w AutoTrader.ca.

Niedobór nowych samochodów powoduje również wzrost średniej ceny używanych pojazdów. Według raportu AutoTrader Price Index, nowy samochód kosztuje średnio 53 000 USD, o 17 procent więcej niż w zeszłym roku, podczas gdy używany samochód kosztuje teraz średnio 37 000 USD, co stanowi imponujący wzrost o 38 procent.

READ  Wraz z rosnącym zainteresowaniem samochodami elektrycznymi eksperci twierdzą, że nie do końca weszli do głównego nurtu

Nowe badanie przeprowadzone przez Rate.ca w kwietniu wykazało, że ponad 40 procent Kanadyjczyków zmieniło swoje plany zakupu samochodów z powodu braku nowych samochodów i rosnących cen używanych samochodów.

Osoby, które chcą kupić samochody elektryczne, prawdopodobnie napotkają przeszkody.

Jeremy Bernardin, sprzedawca pojazdów elektrycznych z siedzibą w Halifax, powiedział, że zauważył ostatnio wzrost zainteresowania pojazdami o zerowej emisji, ale czas oczekiwania może wynosić do trzech lat, w zależności od producenta i dealera.

W marcu 2021 r. raport zlecony przez Transport Canada wykazał, że ponad połowa kanadyjskich dealerów nie ma na stanie pojazdów elektrycznych.

W raporcie stwierdzono również, że czas oczekiwania przekroczył sześć miesięcy w 31 procentach dealerów bez pojazdów o zerowej emisji w swoim asortymencie.


Z plikami od Toma Yoona

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top