Brak reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, brak pieniędzy, śluby Prezydenta UE

Treść artykułu

BRUKSELA (AP) – We wtorek prezes Unii Europejskiej obiecał, że Polska nie otrzyma żadnych pieniędzy z kompleksowego funduszu pomocy ofiarom katastrof, dopóki prawicowy rząd nie wycofa tego, co uważa za ograniczające niezależność sądownictwa w kraju.

Polska ma otrzymać prawie 36 miliardów euro (38,5 miliarda dolarów), aby pomóc gospodarce otrząsnąć się po działaniach podjętych w celu kontroli rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak UE zablokowała dostęp do finansowania z powodu obaw związanych z ingerencją polityczną w sądownictwo.

Reklama 2

Treść artykułu

Komisja Europejska, która proponuje prawa unijne i nadzoruje ich wdrażanie, domaga się zniesienia izby regulacyjnej dla polskich sędziów, przeredagowania jej regulaminów i dopuszczenia sędziów dopuszczonych przez izbę do przeglądu ich spraw.

„Pozwól, że powiem bardzo jasno. Wszystkie te trzy obietnice, które zostały przełożone na kamienie milowe, muszą zostać spełnione, zanim będzie można za nie zapłacić” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen prawodawcom UE w Strasburgu we Francji.

Parlament Europejski rozpoczął demokratyczny odwrót przeciwko Polsce. Prawodawcy skrytykowali Van der Leyena i jego komisję za zbyt powolne działanie. Niektórzy wzywają do głosowania nad wotum nieufności, jeśli komisja wkrótce zapewni finansowanie.

Reklama3

Treść artykułu

„Wiem, że niektórzy z was są sceptyczni, ale obiecuję, że żadne pieniądze nie zostaną przekazane, dopóki te reformy nie zostaną wprowadzone” – powiedział Van der Leyen. „Pierwsza wypłata jest możliwa tylko wtedy, gdy wejdzie w życie nowe prawo, które odhacza wszystkie pola w ramach tej umowy” – powiedział o planie dostępu do finansowania dla Polski.

READ  Planuję wykorzystać moją pozycję, aby pomóc Ukraińcom - polskim tenisistce Swiatek

Van der Leyen dodał: „Polska musi udowodnić do końca 2023 roku, że wszyscy sędziowie, którzy zostali nielegalnie zwolnieni, zostali przywróceni na stanowiska. Jeśli tak się nie stanie, nie możesz zapłacić więcej.

Polscy ustawodawcy wciąż pracują nad zmianą regulaminu Sądu Najwyższego, aby znieść izbę dyscyplinarną. Tylko jeden z kilkudziesięciu zawieszonych sędziów został ponownie zatrudniony, ale otrzymał nakaz wyjazdu na urlop do innego wydziału w swoim sądzie.

Reklama4

Treść artykułu

Wielu unijnych prawodawców przekonywało, że Polska musi spełnić warunki, zanim zostanie przedłożony plan działań w zakresie dostępu do funduszy umorzenia. Nawet niektórzy starsi członkowie komisji Van der Leyena mieli zastrzeżenia do polskiego projektu.

Holenderska Liberalna parlamentarzystka Sofia Intelt powiedziała, że ​​warunki komisji były jedynie „zasłoną dymną”. Stojąc przed Van der Leyen, powiedział: „Jeśli zapłacisz cokolwiek Polsce bez spełnienia wszystkich warunków, stracisz moje zaufanie. To jest demokracja”.

Polski plan odbudowy epidemii ma jeszcze zostać zatwierdzony przez 26 krajów UE do końca miesiąca. Doprowadziłoby to ostatecznie do otrzymania przez rząd 23,9 mld euro (25,4 mld dolarów) dotacji i 11,5 mld euro (11,7 mld dolarów) zadłużenia.

Unijni urzędnicy stwierdzili, że przez kilka miesięcy Polska raczej nie otrzyma żadnych pieniędzy.

Reklama

Uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania tętniącego życiem, ale obywatelskiego forum do dyskusji i zachęca wszystkich czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat naszych artykułów. Zanim komentarze pojawią się w witrynie, ich sprawdzenie może zająć nawet godzinę. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, otrzymasz wiadomość e-mail w kolejnym komentarzu lub jeśli użytkownik będzie Cię śledził w komentarzach. Nasza wizyta Wytyczne dla społeczności Aby uzyskać więcej informacji i szczegółów dotyczących tego, jak samemu naprawić E-mail Ustawienia.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top