bne IntelliNews – Polska produkcja przemysłowa zaskakuje 7,8% wzrostem r/rw październiku

Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w październiku o 7,8% rok do roku przy stałej cenie, po wzroście o 8,8% r/rw poprzednim miesiącu, wynika z danych GUS z 22 listopada.

Rozszerzył konsensus oczekiwany na wzrost tylko o 5,4% r/r. Na dobre wyniki złożył się silny wzrost w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, gazu, pary i gorącej wody, który w dziesiątym miesiącu wzrósł o 40,6% r/r, co może być spowodowane zwiększonym eksportem energii elektrycznej, twierdzą analitycy. .

„Z wyjątkiem współczynnika energetyki, ogólny obraz branży w październiku jest taki sam jak w ostatnich miesiącach” – powiedział Bank Millennium w komentarzu do danych GUS.

„Polski przemysł radzi sobie z trudnościami w łańcuchu dostaw lepiej niż inne kraje europejskie, ponieważ jest stosunkowo mniej zależny od zagranicznych dostawców i ma mniejszy udział branż najbardziej dotkniętych tym problemem” – powiedział Bank Millennium.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w październiku o 9,8% r/r po wzroście o 8,7% r/r we wrześniu. Odczyt miesięczny pokazał skorygowany wzrost o 2,3% (we wrześniu + 11% miesięcznie) oraz korektę o 2% (+ 0,9% we wrześniu).

W podziale na główne segmenty produkcja wzrosła o 5,5% r/r (+7,9% we wrześniu). Produkcja w zakresie zaopatrzenia w wodę i gospodarki odpadami wzrosła o 10,7% r/r, spadając o 1 pp w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Produkcja w kopalniach i kamieniołomach wzrosła o 2,4% r/r (+7,8% we wrześniu).

Ogólnie produkcja wzrosła w 25 z 34 segmentów przemysłowych w październiku, w porównaniu z 30 we wrześniu. Produkcja samochodów nadal ucierpiała z powodu braku części zamiennych, a produkcja w tym segmencie spadła o 19,5% r/r.

„Dzisiejsze odwrócenie danych jest zaskakujące i sprzyja wzrostowi PKB w czwartym kwartale” – powiedział Erste.

„Jednak przez resztę tego roku będziemy obserwować pewne spowolnienie wzrostu produkcji przemysłowej, ponieważ problemy z zaopatrzeniem i epidemie będą się nasilać” – dodał austriacki bank.

Liczba osób wysłanych do izolacji osiągnęła w zeszłym tygodniu nowy rekord i wyniosła ponad 500 tys., co może zmusić niektóre firmy do ograniczenia działalności z powodu braków kadrowych.

READ  To generalna klasyfikacja mistrzostw świata. Awansował Andrzej Stokana

Według Banku Millennium po 2021 r., firmy spodziewające się wzrostu zamówień i produkcji, perspektywy dla tego sektora są ogólnie korzystne.

W 2020 r. Polska doświadczyła recesji wywołanej epidemią na poziomie 2,7%, jednego z najłagodniejszych w Europie. Przewiduje się, że do 2021 r. PKB kraju znacznie wzrośnie do 5%. Jednak liczba nowych przypadków COVID-19 (koronawirusa) pozostaje czynnikiem ryzyka epidemii.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top