Bliższe spojrzenie: Dlaczego Pekin ponownie organizuje igrzyska olimpijskie?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczęły się za niecałe dwa miesiące i są teraz celem dyplomatycznego bojkotu Stanów Zjednoczonych, a inne prawdopodobnie pójdą w ich ślady.

Jak więc Pekin dostał się na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, wkrótce po tym, jak gościł Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku? Będzie to pierwsze miasto w historii olimpijskiej, które będzie gospodarzem igrzysk zimowych i letnich.

Odpowiedź jest prosta. Potencjalne miasta w Europie – aż sześć – wycofały się z licytacji w następstwie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 wypełnionych skandalami dopingowymi w Soczi w Rosji. A szeroko reklamowana cena w Soczi o wartości 51 miliardów dolarów przestraszyła przyszłych oferentów.

Kiedy w 2015 roku doszedł do etapu głosowania na spotkaniach w Kuala Lumpur w Malezji, MKOl pozostało tylko z dwoma kandydatami: Pekinem i Ałmatym w Kazachstanie.

Pekin wygrał ledwie 44-40, co zepsuło to, co niektórzy sugerowali w tamtym czasie, że mogło być nieprawidłowościami w głosowaniu. Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach nie podobał się tej propozycji.

Miasta i regiony wycofały się z wyścigu gospodarzy 2022

To długa lista odrzuceń z miast w całej Europie. Oslo i Sztokholm to dwa godne uwagi miasta, które wycofały się z przetargu. Dołączyły do ​​nich Kraków Polska i Lwów Ukraina, które również wycofały oferty.

Dwa inne regiony z mocnymi ofertami – St. Moritz w Szwajcarii i Monachium w Niemczech – zostały odrzucone przez opinię publiczną w referendach wyborczych. Odrzucenie przez Niemców było ciosem dla niemieckiego Bacha. Warto również zauważyć, że siedziba Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego znajduje się w Szwajcarii.

Oglądaj | Trudeau rozważa dyplomatyczny bojkot Igrzysk w Pekinie:

Kanada rozważa podążanie za amerykańskim bojkotem dyplomatycznym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022

Premier Justin Trudeau powiedział, że rozważa dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie, coś, czego opozycja naciskała po tym, jak Stany Zjednoczone potwierdziły, że nie wyślą urzędników do Chin w przyszłym roku. 2:34

READ  Kliniki szczepionek COVID-19 w Quebecu oferują drugie dawki Pfizera, nawet jeśli to nie twoja kolej na technologię

Oslo i Sztokholm są prawdopodobnie ulubionymi miejscami, w których MKOl próbował przywrócić igrzyska olimpijskie z powrotem do tradycyjnych europejskich miejsc zimowych, z których oba wycofały się z powodu kosztów i polityki.

Bach przyznał wówczas w wywiadzie z 2014 roku, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie były trudną sprzedażą.

„Liczba kandydatów na zimę jest już bardzo ograniczona ze względu na położenie geograficzne” – powiedział. Nie możemy też zapominać, że jest to czas pełen wyzwań dla światowej gospodarki.

Pekin czy Ałmaty?

Wybór członków MKOl sięga dwóch autorytarnych rządów, które nie wymagały publicznego głosowania, a także miały niewiele ograniczeń w wydatkach: Pekin i Ałmaty. Pekin wydał ponad 40 miliardów dolarów na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008.

Promując swoje propozycje, organizatorzy w Ałmaty stwierdzili wówczas, że 79 proc. Pekin powiedział, że 94,8 procent w Chinach jest za.

Almaty próbowało wygrać głosowanie, przypominając, że jest to miasto sportów zimowych otoczone górami i naturalnym śniegiem. Były to wykopaliska w Pekinie, który nie ma tradycji sportów zimowych i mało naturalnego śniegu na terenach wybranych do jazdy na nartach.

Oglądaj | Kanada rozważa reperkusje bojkotu Igrzysk w Pekinie:

Czy Kanada powinna wdrożyć dyplomatyczny bojkot Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?

Rob Oliphant, sekretarz parlamentarny sekretarz stanu Melanie Jolie, został zapytany, czy Kanada podąży za przykładem Stanów Zjednoczonych i rozpocznie dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. 7:18

Pekin i niektórzy członkowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego odpowiedzieli, że łyżwiarze już wolą sztuczny śnieg. Międzynarodowy Komitet Olimpijski również postrzegał Pekin jako ogromną szansę biznesową dla sportów zimowych.

Pekin wygrał czterema głosami, co zostało opisane jako znacznie bliższe niż oczekiwano. Członkowie wybrali to, co uważali za najmniej ryzykowną opcję, która nie poszła w ten sposób.

„To naprawdę bezpieczna opcja”, powiedział Bach, ówczesny przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wiemy, że Chiny dotrzymają swoich obietnic”.

READ  Andrew Cuomo zbliża się do wyścigu, aby go zastąpić: „W tym strachu jest siła”

Wybór MKOl został wówczas ostro skrytykowany przez organizacje praw człowieka, które zauważyły, że Igrzyska Olimpijskie 2008 nie poprawiły warunków praw człowieka w Chinach.

Skandale skażą poprzednie oferty

Spadek do dwóch kandydatów – ani dwie pierwsze opcje – wstrząsnęły Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Był to jeden z powodów, dla których MKOl nie przechodził już długiego procesu przetargowego w celu wybrania miast-gospodarzy. Bach powiedział wtedy, że proces dawania spowodował wielu „przegranych”.

Co więcej, MKOl wstydził się wyjaśniać, dlaczego wyborcy odmówili zorganizowania igrzysk – zwłaszcza mniejszych Zimowych Igrzysk. Proces przetargowy został również skażony skandalami związanymi z przyznaniem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 i 2020, w których członek MKOl został rzekomo przekupiony w zamian za głos.

Oglądaj | Erin O’Toole zwraca się do sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Chinach:

O’Toole zwraca się do sportowców przygotowujących się do Igrzysk Olimpijskich w Chinach

Lider Partii Konserwatywnej Erin O’Toole mówi, że „walczy” z igrzyskami olimpijskimi w Chinach po zachowaniu tego kraju wobec Kanadyjczyków, takich jak Michael Kovrig i Michael Spavor. 0:44

Oferty na organizację Zimowych Igrzysk 2002 w Salt Lake City również wywołały skandal.

Zgodnie z nowym procesem MKOl wyboru miejsc, prawie 100 członków MKOl nie głosuje już. Wyboru dokonuje teraz kierownictwo pod przewodnictwem Bacha. Międzynarodowy Komitet Olimpijski wybrał już miejsca na Igrzyska Olimpijskie do 2032 roku.

Są to: 2024 Paryż; 2026 Mediolan-Cortina, Włochy; 2028 Los Angeles; 2032 Brisbane, Australia. Jedyne otwarte miejsce to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2030, gdzie Sapporo w Japonii wydaje się być wiodącym kandydatem. Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie wskazał, kiedy ta decyzja została podjęta.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top