Błędny pogląd: DNA uwalnia ludzi po dziesięcioleciach

Los Angeles –

Prokurator okręgowy hrabstwa Los Angeles powiedział w piątek, że mężczyzna, który spędził ponad 38 lat za kratkami w morderstwie z 1983 roku i dwóch próbach zabójstwa, został zwolniony z więzienia w Kalifornii po tym, jak długo niesprawdzone dowody DNA wskazały inną osobę.

Maurice Hastings, lat 69, został uchylony podczas rozprawy sądowej 20 października na wniosek prokuratorów i jego adwokata z Los Angeles Innocence Project na California State University w Los Angeles.

„Od wielu lat modlę się o ten nadchodzący dzień”, powiedział Hastings na piątkowej konferencji prasowej, dodając: „Nie wskazuję palcami; nie stoję tutaj jak zgorzkniały człowiek, ale po prostu chcę ciesz się moim życiem teraz, póki je mam.”

„To, co stało się z panem Hastingsem, jest straszną niesprawiedliwością” – powiedział w oświadczeniu prokurator generalny George Gascon. „Wymiar sprawiedliwości nie jest doskonały, a kiedy dowiadujemy się o nowych dowodach, które powodują, że tracimy wiarę w przekonanie, naszym obowiązkiem jest działać szybko”.

Władze powiedziały, że ofiara w sprawie, Roberta Weidermere, została napastowana seksualnie i zabita strzałem w głowę. Jej ciało znaleziono w bagażniku jej samochodu na przedmieściach Los Angeles w Englewood.

Hastings został oskarżony o morderstwo w szczególnych okolicznościach, a biuro prokuratora generalnego poprosiło o karę śmierci, ale ława przysięgłych była w impasie. Został skazany przez drugą ławę przysięgłych i skazany w 1988 roku na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Hastings utrzymywał, że był niewinny od czasu jego aresztowania.

W oświadczeniu prokuratora stwierdzono, że w czasie sekcji zwłok ofiary koroner przeprowadził badanie dotyczące napaści na tle seksualnym i w wymazie z jamy ustnej wykryto nasienie.

Hastings starał się o test DNA w 2000 roku, ale w tym czasie biuro prokuratora okręgowego odrzuciło prośbę. Hastings złożył w zeszłym roku swój pozew o niewinność do Wydziału Uczciwości Skazań przy Prokuraturze Generalnej, a badanie DNA w czerwcu wykazało, że jego nasienie nie było jego.

READ  Omicron: nowe podwarianty znalezione w Kanadzie

Profil DNA został umieszczony w rządowej bazie danych w tym miesiącu i dopasowany do osoby skazanej za porwanie z bronią w ręku, w którym ofiara została umieszczona w bagażniku samochodu oprócz stosunku oralnego kobiety.

Ten podejrzany, którego nazwiska nie ujawniono, zmarł w więzieniu w 2020 roku.

Biuro prokuratora generalnego poinformowało, że współpracuje z policją w celu dalszego zbadania udziału zmarłego w sprawie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top