Biznesmenowi z Kolumbii Brytyjskiej, Davidowi Seydoux, postawiono zarzuty oszustwa w skardze złożonej przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd

Biznesmen z Vancouver, David Seydoux, był rzekomo członkiem gangu biznesowego, który oszukał inwestorów na miliony dolarów, jak wynika z pozwu sądowego wydanego przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Skarga została złożona w Sądzie Okręgowym dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku CzwartekSidoo, wraz z siedmioma innymi oskarżonymi, jest wymieniony jako część programu „pompuj i zrzuć”.

Regulatorzy twierdzą, że pozwani kupowali udziały w różnych firmach, sztucznie zawyżali ich ceny, a następnie sprzedawali aktywa niczego niepodejrzewającym inwestorom, zarabiając przy tym miliony dolarów.

Zgodnie z dokumentami, program rozpoczął się w 2006 roku i trwał do 2020 roku, organizatorzy twierdzą, że pozwani nielegalnie uzyskali ponad 145 milionów dolarów.

SEC dąży do podjęcia surowych działań regulacyjnych przeciwko ośmiu pozwanym, w tym nakazów, które uniemożliwiają im kontynuowanie handlu.

Nie postawiono Seydouxowi żadnych zarzutów karnych, a zarzuty nie zostały poparte w sądzie.

Jednak czworo oskarżonych jest z nim Zostały oskarżone Oszustwa bankowe, oszustwa związane z papierami wartościowymi i pranie pieniędzy w A oddzielne oskarżenie.

To kolejna porażka prawna Sidoo, byłego gracza CFL, który był Wynaleziony z Zakonu Q I Osadzony w więzieniu Po uwikłaniu w skandal związany z rekrutacją na studia w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku.

62-letni Seydoux jest również filantropem i byłym dyrektorem generalnym firmy wydobywczej Advantage Lithium Corp. oraz udziałowiec-założyciel American Oil & Gas Inc. , który sprzedał się w 2010 roku za ponad 600 milionów dolarów.

Zgodnie ze skargą, „globalny” program oszukiwania inwestorów obejmował czterech innych współoskarżonych Seydoux, a także sześć innych osób oskarżonych o przestępstwa kryminalne w ramach oddzielnego śledztwa FBI.

„Złośliwy plan „pompowania i dumpingu” wzbogacił oskarżonych, jednocześnie wyrządzając prawdziwą szkodę zwykłym indywidualnym inwestorom, którzy muszą połykać straty – powiedział amerykański prawnik federalny Damian Williams w oświadczeniu ogłaszającym zarzuty karne FBI.

Żaden z tych zarzutów nie został udowodniony w sądzie.

READ  Rozpoczęcie sezonu rejsów w Kolumbii Brytyjskiej zostało opóźnione, ponieważ pierwszy planowany przylot do Victorii został odwołany
David Seydoux w wywiadzie dla CBC News w 2011. Został pozbawiony medalu BC po tym, jak był zaangażowany w skandal związany z przyjęciami na studia w 2020 roku. (CBC)

17 firm rzekomo „porzuconych”

Głównym oskarżonym w skardze SEC jest Ronald Power, obywatel brytyjsko-kanadyjski, który według śledczych obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie ze skargą Bauer rzekomo nadzorował kilka nieuczciwych działań przy użyciu metody „pompuj i zrzuć”. Śledczy twierdzą, że on i jego koledzy wykorzystali łącznie 17 firm w ramach programu.

Regulatorzy twierdzą, że ośmiu mężczyzn kupiło pakiety kontrolne w firmach, które wykorzystują spółki offshore do ukrywania swojego zaangażowania.

Następnie rzekomo wykorzystali kampanie medialne, aby przekonać innych inwestorów do zakupu akcji ich firm bez ujawniania ich własności.

Inwestorzy zrobili to, tworząc „firmy-przykrywki” – spółki-przykrywki, których są właścicielami – i rozdzielając swoje udziały tym firmom. Jednak w przypadku innych inwestorów żadna firma nie posiadała wszystkich akcji.

Sidoo jest rzekomo zaangażowany w organizację programu przy użyciu dwóch firm, North American Oil & Gas Corp i American Helium Inc.

Zgodnie ze skargą Sidoo i inni inwestorzy rzekomo zarobili ponad 16 milionów dolarów, oszukując inwestorów korzystających z tych firm.

Chociaż Seydoux nie został oskarżony o popełnienie przestępstwa, czterem jego współoskarżonym, w tym Bauerowi, grozi do 20 lat więzienia za każde z wykroczeń przeciwko nim.

FBI twierdzi, że w śledztwo było zaangażowanych kilka władz na całym świecie, w tym RCMP, Alberta Securities Commission i Toronto Police Service.

Nazwa pola Davida Sidoo w kampusie UBC Vancouver została zmieniona na prośbę Sidoo, po jego zaangażowaniu w skandal związany z rekrutacją do college’u w 2020 roku. (Ben Nelms/CBC)

Sidoo grał zawodową piłkę nożną przez sześć lat z Saskatchewan Roughriders i BC Lions.

Został skazany na trzy miesiące więzienia w 2020 roku po tym, jak został znaleziony zapłacić 200 000 $ Aby zawodowy autor testów podszywał się pod jego dwóch synów i pisał własne egzaminy SAT.

Jego przekonanie spowodowało, że stracił medal BC – który został przyznany za jego działalność charytatywną – a Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej zmienił nazwę stadionu piłkarskiego, który pierwotnie nosił jego imię.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top