Biuro ds. Konkurencji stara się we wtorek zablokować przejęcie Shaw przez Rogersa w Sądzie Apelacyjnym

We wtorek Kanadyjski Federalny Sąd Apelacyjny rozpatrzy, czy zakwestionowana oferta Rogers Communications Inc na zakup Shaw Communications Inc.

Akcja w Federalnym Sądzie Apelacyjnym w Ottawie jest ostatnią próbą urzędu antymonopolowego obalenia umowy, twierdząc, że umowa ograniczy konkurencję w kanadyjskim przemyśle telekomunikacyjnym, który ma jedne z najwyższych rachunków za telefony komórkowe na świecie.

Ale biuro nie zdołało przekonać Trybunału ds. Konkurencji, quasi-sądu zajmującego się sporami dotyczącymi fuzji, że umowa zaszkodzi kanadyjskim konsumentom. Został zatwierdzony 30 grudnia.

Ogłoszona prawie dwa lata temu transakcja stała się przypadkiem testowym dla zdolności biura ds. konkurencji do zwiększania wyboru dla konsumentów w Kanadzie, gdzie garstka firm kontroluje duże segmenty biznesu.

Stawką jest jedna z największych transakcji fuzji i przejęć w historii Kanady, a także miliony dolarów opłat za doradztwo prawne i finansowe. Inwestorzy uważnie obserwowali wynik, a akcje Shaw poszybowały w górę w ostatnich miesiącach w związku z optymizmem co do powodzenia transakcji.

oglądać | Jak kanadyjskie rachunki telekomunikacyjne wypadają w porównaniu z resztą świata?

Jak ceny danych w Kanadzie wypadają w porównaniu z resztą świata?

CBC Marketplace przetestował ceny komórkowej transmisji danych w Kanadzie, prosząc użytkowników telefonów w innych krajach o wykonywanie codziennych czynności, o których wielu Kanadyjczyków może tylko pomarzyć bez połączenia Wi-Fi.

Rogers zaoferował sprzedaż jednostki Freedom Mobile firmy Shaw firmie Videotron z Quebecor za 2,85 miliarda dolarów w celu rozwiązania problemów antykonkurencyjnych, ale biuro ds. konkurencji argumentowało, że połączony Rogers Shaw nie miałby realnego konkurenta w Quebecor. Shaw i Rogers zamierzają sfinalizować transakcję do 31 stycznia, choć termin ten może zostać przedłużony za porozumieniem z Quebecorem.

Jedenasta godzina dwuletniej sagi o fuzji

„Myślę, że apelacja zostanie odrzucona” – powiedział Michael Osborne, prawnik ds. konkurencji w Toronto w firmie prawniczej Cousin O’Connor. „Myślę, że to zła apelacja. Z tego powodu myślę, że Sąd Apelacyjny zdąży na czas, aby zamknąć strony”.

READ  Badanie Dallas Fed wskazuje na stały wzrost aktywności na rynku ropy i gazu w USA

Rzecznik Biura ds. Konkurencji odmówił komentarza w trakcie wnoszenia sprawy do sądu.

Nie wiadomo, czy wtorkowa rozprawa zakończy się wydaniem wyroku jeszcze tego samego dnia. Federalny minister przemysłu François-Philippe Champagne, który ma ostatnie słowo w tej sprawie, powiedział, że wyda oddzielną decyzję dopiero po uzyskaniu „jasności co do toczącego się procesu prawnego”.

„Można usłyszeć dźwięk FCA [Competition Bureau’s] „Kontrowersje i ich decyzja nawet bez wysłuchania firm lub rozprawa może zakończyć się 24 stycznia z decyzją sądu na jej końcu” – napisali analitycy Narodowego Banku Kanady w notatce z zeszłego tygodnia.

Zauważyli, że urząd mógłby również odwołać się do Sądu Najwyższego Kanady i miałby na to 60 dni, ale Osborne powiedział, że to, czy mogą kontynuować apelację, zależy od wyniku rozprawy.

„Jeśli Federalny Sąd Apelacyjny odrzuci tę sprawę sądu w dniu apelacji, perspektywa uzyskania zgody Sądu Najwyższego nie jest dobra” – powiedział Osborne.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top