Bitcoin Ban: Są to kraje, w których kryptowaluta jest ograniczona lub zakazana

Bitcoin budzi kontrowersje od swojego powstania w 2009 roku, podobnie jak późniejsza kryptowaluta.

Chociaż Bitcoin był szeroko krytykowany za jego niestabilność, wykorzystanie w nikczemnych transakcjach i nadmierne wykorzystanie energii elektrycznej do wydobycia, niektórzy, szczególnie w krajach rozwijających się, postrzegają Bitcoin jako bezpieczną przystań podczas burz gospodarczych.

Ale ponieważ coraz więcej osób zwraca się do kryptowalut jako inwestycji lub koła ratunkowego, problemy te przejawiają się w wielu ograniczeniach w ich użyciu.

Status prawny bitcoina i innych altcoinów (altcoinów dla bitcoina) różni się znacznie w zależności od kraju, podczas gdy w niektórych krajach związek pozostaje odpowiednio zdefiniowany lub stale się zmienia.

Chociaż w większości krajów korzystanie z Bitcoina nie jest nielegalne, jego status jako środka płatniczego lub towaru różni się w zależności od implikacji regulacyjnych.

Niektóre kraje nałożyły ograniczenia na sposób korzystania z Bitcoina, a banki zabraniają swoim klientom przeprowadzania transakcji kryptowalutowych. Inne kraje zakazały używania bitcoinów i kryptowalut całkowicie pod groźbą wysokich kar dla każdego, kto przeprowadza transakcje kryptograficzne.

Są to kraje, które mają szczególnie napięte relacje z Bitcoinem i innymi altcoinami.

Algieria

Algieria zakazuje obecnie używania kryptowalut po uchwaleniu ustawy finansowej w 2018 roku, która zakazała kupowania, sprzedawania, używania lub posiadania wirtualnych walut.

Boliwia

Od 2014 roku w Boliwii obowiązuje całkowity zakaz używania Bitcoina. Boliwijski Bank Centralny wydał dekret zakazujący używania Bitcoina oraz wszelkich innych walut, które nie są regulowane przez kraj lub region gospodarczy.

Chiny

Chiny rozprawiały się z kryptowalutami z rosnącą intensywnością w 2021 r. Chińscy urzędnicy wielokrotnie ostrzegali swoich obywateli, aby trzymali się z dala od rynku aktywów cyfrowych i mocno kładli nacisk na wydobycie w kraju, a także wymianę walut w Chinach i za granicą.

27 sierpnia Yin Youping, zastępca dyrektora Biura Ochrony Konsumentów w Ludowym Banku Chin (PBoC), określił kryptowaluty jako aktywa spekulacyjne i ostrzegł ludzi, aby „chronili swoje kieszenie”.

READ  Przedstawiamy najnowszych młodych przedsiębiorców firmy Sault

Wysiłki zmierzające do osłabienia Bitcoina – zdecentralizowanej waluty znajdującej się poza kontrolą rządów i instytucji – są w dużej mierze postrzegane przez władze chińskie jako próba wprowadzenia swojej elektronicznej waluty do obrotu.

Ludowy Bank Chin (PBoC) chce być jednym z pierwszych głównych banków centralnych na świecie, który uruchomi własną walutę cyfrową, a dzięki temu będzie mógł uważnie obserwować transakcje swoich pracowników.

Kolumbia

W Kolumbii instytucje finansowe nie mogą ułatwiać transakcji bitcoin. Superintendencia Financiera ostrzegał instytucje finansowe w 2014 r., że nie mogą „chronić, inwestować, pośredniczyć ani zarządzać operacjami wirtualnych pieniędzy”.

Egipt

Egipski Dar Al Iftaa, główny islamski organ doradczy w tym kraju, wydał w 2018 r. dekret religijny, klasyfikujący transakcje bitcoinowe jako „haram”, co jest zabronione przez prawo islamskie. Chociaż egipskie przepisy bankowe nie są wiążące, zostały zaostrzone we wrześniu 2020 r., aby uniemożliwić handel lub promocję kryptowalut bez licencji Banku Centralnego.

Indonezja

Bank Indonesia, bank centralny kraju, wydał nowe przepisy zakazujące używania kryptowalut, w tym bitcoin, jako środka płatniczego od 1 stycznia 2018 roku.

Iran

Bitcoin ma złożone relacje z reżimem irańskim. Aby uniknąć najgorszych skutków paraliżujących sankcji gospodarczych, Iran uciekł się do lukratywnej praktyki wydobycia bitcoinów w celu finansowania importu.

Podczas gdy bank centralny zakazał obiegu kryptowalut wydobywanych za granicą, zachęcał do wydobywania bitcoinów w kraju za pomocą zachęt.

Około 4,5 procent światowego wydobycia bitcoinów ma miejsce w Iranie, co według firmy analitycznej Elliptic, firmy zajmującej się analizą blockchain, może generować przychody przekraczające 1 miliard dolarów (843 miliony euro).

Aby przemysł kryptowalutowy mógł się rozwijać, Iran zaoferował licencjonowanym górnikom tanią energię, ale wymaga, aby wszystkie wydobywane kryptowaluty zostały sprzedane bankowi centralnemu.

Jednak nielicencjonowane wydobycie codziennie pobiera ponad 2 gigawaty energii z krajowej sieci, powodując niedobory mocy.

READ  Algorytm TikTok i AI Tech są już w sprzedaży

W tym celu władze Iranu wydały czteromiesięczny zakaz wydobywania bitcoinów do 22 września.

Nepal

Nepal Rastra Bank ogłosił, że Bitcoin jest nielegalny od sierpnia 2017 r.

Macedonia Północna

Macedonia jest jak dotąd jedynym krajem europejskim, który ma oficjalny zakaz korzystania z kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum i inne.

Rosja

Chociaż kryptowaluta nie jest zakazana w Rosji, trwa walka z jej używaniem.

Rosja wydała swoje pierwsze rozporządzenie dotyczące kryptowalut w lipcu 2020 r., które po raz pierwszy określiło kryptowalutę jako własność podlegającą opodatkowaniu.

Prawo, które weszło w życie w styczniu tego roku, zabrania również rosyjskim urzędnikom posiadania jakichkolwiek aktywów kryptograficznych.

Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie łączył kryptowalutę z działalnością przestępczą, wzywając w szczególności do zwrócenia większej uwagi na transgraniczne transakcje kryptograficzne.

W lipcu prokurator generalny ogłosił propozycje nowych przepisów, które umożliwiłyby policji przejmowanie kryptowalut uważanych za nielegalnie pozyskane pod pretekstem ich wykorzystania do przekupstwa.

indyk

Wiele osób w Turcji przeszło na kryptowalutę, gdy wartość tureckiej liry spada. Przy jednym z najwyższych poziomów wykorzystania na świecie, w tym roku nadejście przepisów nastąpiło szybko, a inflacja osiągnęła najwyższy poziom w kwietniu.

16 kwietnia 2021 r. Bank Centralny Republiki Turcji wydał rozporządzenie zakazujące używania kryptowalut, w tym Bitcoin, bezpośrednio lub pośrednio, do płacenia za towary i usługi. Następnego dnia prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poszedł jeszcze dalej i zadekretował, że giełdy kryptowalut znalazły się na liście firm podlegających przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Wietnam

Państwowy Bank Wietnamu oświadczył, że wydawanie, dostarczanie i używanie bitcoinów i innych kryptowalut jest nielegalne jako środek płatniczy i podlega grzywnom w wysokości od 150 milionów VND (5600 euro) do 200 milionów VND (7445 euro). ).

Jednak rząd nie zabrania handlu lub przechowywania bitcoinów jako aktywów.

READ  Ceny benzyny w Stanach Zjednoczonych osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top