Bilet na lot kosmiczny z Jeffem Bezosem sprzedany na aukcji za 28 milionów dolarów

Powiększenie / Nowa kapsuła załogi Shepherda ląduje w zachodnim Teksasie w kwietniu 2021 roku.

niebieskie pochodzenie

Bilet na krótką podróż w kosmos z założycielem Amazona Jeffem Bezosem został sprzedany na aukcji za 28 milionów dolarów.

Blue Origin powiedział, że proces licytacji, który rozpoczął się na początku maja, przyciągnął oferty od ponad 7000 uczestników ze 159 krajów. Cena ustaliła się na 4,8 miliona dolarów przed sobotnią aukcją na żywo, która była transmitowana online.

Blue Origin powiedział, że tożsamość zwycięskiego oferenta nie została jeszcze ogłoszona, ale zostanie ujawniona w nadchodzących tygodniach.

Kto podróżuje z trzema innymi pasażerami, w tym Bezosem i jego młodszym bratem Markiem. Firma poinformowała, że ​​wkrótce zostanie ogłoszony „czwarty i ostatni” pasażer.

W ciągu około 10 minut od startu do lądowania, z czego około trzy zostaną spędzone w stanie nieważkości, lot będzie kosztował zwycięski model ponad 9 milionów dolarów za minutę spędzoną w kosmosie.

Kwota zwycięskiej oferty zostanie przekazana na rzecz Club for the Future, Fundacji Blue Origin, która koncentruje się na programach edukacyjnych STEM.

Premiera w Teksasie jest zaplanowana na 20 lipca, 15 dni po tym, jak Bezos ustąpił ze stanowiska CEO Amazon.

Rzecznik firmy odmówił komentarza na temat tego, czy czas zmiany dyrektora generalnego Bezosa był związany z jego chęcią odbycia lotu, który byłby pierwszym lotem firmy z ludzkimi pasażerami.

„Odkąd skończyłem pięć lat, marzyłem o podróżach kosmicznych” – powiedział Bezos w poście na Instagramie w zeszłym tygodniu. “20 lipca wyruszę w tę podróż z moim bratem. Najwspanialsza przygoda z moim najlepszym przyjacielem.”

Do tej pory przeprowadzono 15 lotów testowych kapsuły New Shepard. Wszystkie odniosły sukces, z wyjątkiem pierwszego, w kwietniu 2015 r., kiedy rakieta doznała awaryjnego lądowania, chociaż kapsuła bezpiecznie wróciła na Ziemię.

READ  Alberta Emergency Alert wydany z powodu awarii telefonu TELUS, sieci bezprzewodowej, telewizora i internetu

Jeśli lot na New Shepard się powiedzie, będzie to pierwszy komercyjny lot kosmiczny, który zabierze cywila poza Linię Karmana, uznaną na całym świecie krawędź kosmosu, ponad 100 km nad Ziemią.

Jednak harmonogram Blue Origin podobno skłonił Virgin Galactic, konkurencyjną firmę zajmującą się turystyką kosmiczną założoną przez Sir Richarda Bransona, do kontynuowania swoich planów.

„Obserwuj tę przestrzeń…” – napisał biznesmen w niedawnym tweecie. Firma przeprowadziła udany test w zeszłym miesiącu.

Blue Origin, który do tej pory był finansowany w całości z pieniędzy, które Bezos zebrał na sprzedaż swoich akcji Amazon, nie ujawnił żadnych szczegółów na temat cen przyszłych lotów – ale powiedział, że skontaktujemy się z „najbardziej konkurencyjnymi” oferentami w sprawie zainteresowania nadchodzącymi lotami.

© 2021 Financial Times Ltd.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie jest w żaden sposób rozpowszechniany, kopiowany ani modyfikowany.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top