Białoruski biegacz „bezpieczny” w hotelu w Tokio po zwróceniu się o pomoc do MKOl

W poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że białoruska zawodniczka odmówiła wejścia na pokład samolotu po tym, jak jej drużyna zabrała ją na lotnisko wbrew jej woli, „bezpieczne i bezpieczne” w Tokio.

Kristina Tsimanoskaya, 24 lata, spędziła noc w hotelu na lotnisku po tym, jak późną niedzielę poszła do japońskiej policji na lotnisku Haneda w celu ochrony, powiedział rzecznik MKOl Mark Adams na konferencji prasowej. Dodał, że wiele agencji kontaktuje się z wrogością, w tym z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

W trakcie incydentu dyplomatycznego nie było jasne, gdzie Tsimanouskaya skończy, gdy Polska i Czechy publicznie zaoferują jej pomoc.

„Zapewniła nas, że jest bezpieczna” – powiedział Adams – „Rozmawiamy z nią ponownie dziś rano, aby zrozumieć kolejne kroki”. „Musimy jej słuchać, wiedzieć, czego chce i wspierać ją w jej decyzji”.

Biegaczka, która miała przebiec 200m na ​​Stadionie Olimpijskim w poniedziałek, przerwała swoje igrzyska, kiedy powiedziała, że ​​została zabrana na lotnisko samolotem Turkish Airlines.

Powiedziała reporterowi Reutera za pośrednictwem Telegramu, że trener Białorusi przyszedł do jej pokoju w niedzielę w wiosce sportowców i powiedział jej, że musi odejść.

Znajdź transmisje na żywo, filmy, które musisz obejrzeć, najświeższe wiadomości i wiele więcej w jednym pakiecie idealnym na igrzyska olimpijskie. Podążanie za drużyną Kanady nigdy nie było łatwiejsze ani bardziej ekscytujące.

Więcej z Tokio 2020

“Trener przyszedł do mnie i powiedział, że z góry jest rozkaz usunięcia mnie” – napisała w liście. “5 godzina [p.m.] Przyszli do mojego pokoju i poprosili, żebym się spakowała i zabrała na lotnisko”.

Ale odmówiła wejścia na pokład samolotu, mówiąc Reuterowi: „Nie wrócę na Białoruś”.

Białoruski Komitet Olimpijski poinformował w oświadczeniu, że trenerzy podjęli decyzję o wycofaniu Cimanoskiej z igrzysk za radą lekarzy dotyczącą jej “stanu emocjonalnego i psychicznego”.

READ  Za 10 dni Indie przygotowują się do drugiego silnego cyklonu

Białoruski trener lekkoatletyki Jurij Moiseevich powiedział telewizji państwowej, że „widział, że coś jest z nią nie tak… Albo się odizolowała, albo nie chciała rozmawiać”.

Tsimanoskaya biega na 100 m kobiet na igrzyskach olimpijskich w Tokio w piątek. (Peter David Guzek/The Associated Press)

Adams powiedział, że MKOl będzie kontynuował rozmowy z Tsimanoską w poniedziałek, a organ zarządzający Igrzyskami zażądał pełnego raportu od Komitetu Olimpijskiego Białorusi.

W odpowiedzi na szereg pytań dziennikarzy dotyczących tego, co MKOl zrobi, aby zapewnić ochronę innym sportowcom w wiosce, rzecznik MKOl powiedział, że wciąż zbierają szczegóły dotyczące tego, co dokładnie się wydarzyło.

prośba o status uchodźcy

Członkini lokalnej społeczności białoruskiej, która przez całą noc miała kontakt ze sportowcem, powiedziała agencji Reuters, że po długich rozmowach z różnymi urzędnikami poprosiła o azyl w Japonii.

Japoński rząd powiedział, że sportowiec pozostał bezpieczny, podczas gdy organizatorzy Tokio 2020 i Międzynarodowy Komitet Olimpijski zbadali jej zamiary.

„Japonia koordynuje działania z odpowiednimi stronami i kontynuuje podejmowanie odpowiednich działań” – powiedział sekretarz generalny gabinetu Katsunobu Kato.

Oglądaj | Białoruska sportowiec mówi, że została zabrana na lotnisko wbrew swojej woli:

Białoruska sprinterka Kristina Tsimanoskaya powiedziała, że ​​została usunięta z kadry narodowej i przewieziona na lotnisko w Tokio wbrew swojej woli, ponieważ skrytykowała trenerów narodowych. 2:48

Polska i Czechy zaoferowały swoją pomoc w poniedziałek.

Marcin Przydać, urzędnik polskiego MSZ, napisał na Twitterze, że Tsimanoskaya „otrzymała wizę humanitarną i może swobodnie kontynuować karierę sportową w Polsce, jeśli zechce”.

Polski Komitet Olimpijski nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Czeski minister spraw zagranicznych Jakob Kolhanek powiedział, że uważa sytuację wokół Białorusi za „skandal”.

„Czechy są gotowe do pomocy” – napisał na Twitterze. „Oferujemy jej wizę na wjazd na terytorium, aby mogła ubiegać się u nas o ochronę międzynarodową. Nasza ambasada w Tokio jest również gotowa do pomocy”.

Odmowa Tsimanoskiej wejścia na pokład samolotu, o której po raz pierwszy doniosła Reuters, uwydatniła rozłam na Białorusi, byłym państwie sowieckim, którym prezydent Aleksander Łukaszenko rządzi z zaciśniętą pięścią.

W poniedziałek rzeczniczka MKOl poinformowała, że ​​podjęła szereg działań przeciwko Białoruskiemu Komitetowi Olimpijskiemu w okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w następstwie ogólnokrajowych protestów w tym kraju.

W marcu Międzynarodowy Komitet Olimpijski odmówił uznania wyboru syna Wiktora Łukaszenki na szefa krajowego komitetu olimpijskiego. Ojcu i synowi w grudniu zabroniono chodzenia na igrzyska.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top