Bektas Abten, irański poeta-dysydent, umiera na Covid po wyjściu z więzienia | Iran

Irański dysydent poeta i reżyser Bektach Abten zmarł na COVID-19 w szpitalu po wyjściu z więzienia, gdzie został zarażony.

Półoficjalna agencja informacyjna irańskich studentów poinformowała w sobotę, że Abten został przewieziony do szpitala w stolicy, Teheranie, „ale leczenie nie zadziałało i zmarł”.

„Covid jest naturalnym zabójcą, ale śmierć Abtena była wspomagana i podżegana przez irański rząd na każdym kroku” – napisała na Twitterze organizacja praw człowieka PEN America.

Abten został również zabrany do szpitala w zeszłym roku, kiedy zdjęcie, na którym widać go przywiązanego do łóżka, wywołało poruszenie w mediach społecznościowych, skłaniając naczelnika irańskich więzień, Mohammada Mahdiego Haj Mohammadi, aby napisał na Twitterze, że sprawcy zostali „rozpatrzeni”.

48-letni Abtin, który odsiadywał sześć lat więzienia za „antyrządową propagandę”, zmarł wkrótce po PEN America i 18 innych ugrupowaniach praw człowieka wyrazić zaniepokojenie Odnośnie jego traktowania w liście do najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego.

„Niestety złe traktowanie więźniów i odmowa opieki medycznej to systematyczny problem w irańskich więzieniach” – czytamy w liście zamieszczonym na stronie internetowej Human Rights Watch.

Iran zaprzecza jakiemukolwiek złemu traktowaniu, a Dyrekcja Więziennictwa poinformowała, że ​​Abten wziął urlop 35 dni temu, aby jego krewni zostali przeniesieni do prywatnego szpitala, podały państwowe media.

READ  Indie stoją w obliczu kryzysu elektroenergetycznego, gdy spadają dostawy węgla | Indie

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top