Bank of Canada podnosi stopy procentowe, oczekiwania inflacyjne

Centralny Bank Kanady powtórzył swoje zobowiązanie do obniżenia wysokich stóp inflacji. The Bank Kanady Bank Kanady podniósł stopy procentowe w nocy i postępuje w kierunku zacieśnienia ilościowego (QT). Nie była to wielka niespodzianka, jak powszechnie oczekiwał rynek. Co zaskakujące, Bank Kanady po raz kolejny podwyższył prognozę inflacji. Może to wskazywać, że podnoszą ceny znacznie później niż wcześniej sądzono.

Bank of Canada podnosi stopy procentowe o 50 punktów bazowych (BPS)

Bank Kanady zaprezentował dziś swój powszechnie oczekiwany „super” rajd – slangiem oznaczającym podwyżkę o 0,5 punktu, dwukrotnie wyższą od zwykłego tempa rajdu. Nocna stopa procentowa wynosi teraz 1,5 punktu, około 6-krotność historycznego minimum, jakie osiągnęło ostatnio na początku tego roku. Pomimo wszystkich skarg, kanadyjskie stopy procentowe wciąż są poniżej 1,75%, od których rozpoczęły się w tej dekadzie.

Wysoka inflacja jest napędzana potrzebą wyższych stóp, co powtarza bank centralny. Ostrzegali, że chociaż stopy procentowe idą w górę, minie trochę czasu, zanim inflacja się ochłodzi. W międzyczasie oczekuje się, że tempo inflacji utrzyma się, a nawet wzrośnie do wyższego poziomu.

„[Consumer Price Index] Inflacja CPI osiągnęła w kwietniu 6,8% – znacznie powyżej oczekiwań banku – i prawdopodobnie wzrośnie w najbliższym czasie, zanim zacznie spadać, powiedział prezes Banku Kanady MacLeam w przygotowanym przemówieniu.

W kartach mogą być znacznie wyższe stawki, przy czym wymagana jest wyższa neutralna stopa polisy. Wzrosło ryzyko utrwalenia się wysokiej inflacji. Bank będzie wykorzystywał narzędzia polityki pieniężnej, aby przywrócić inflację do celu i dobrze zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.

Bank of Canada podnosi prognozę inflacji

Rosnąca inflacja to nie tylko problem krótkoterminowy, ale także oczekiwania. Oczekuje się, że CPI wykaże 5,3% roczny wzrost w 2022 r., w porównaniu z 4,2% w poprzedniej prognozie. W przyszłym roku spodziewają się wzrostu o 2,8%, czyli o 0,5 punktu więcej od poprzedniej prognozy. To mieści się w zakresie dopuszczalnej inflacji, ale górna granica 3,0% to mniej niż jeden przegląd.

READ  Badanie Angusa Reeda dotyczy przystępności cenowej żywności

Bank centralny wyjaśnia w swoim raporcie na temat polityki pieniężnej: „Przy rosnącym popycie w gospodarce, a inflacja pozostaje znacznie powyżej celu i oczekuje się, że wzrośnie wyżej w najbliższym czasie, Rada Prezesów nadal ocenia, że ​​stopy procentowe będą musiały rosnąć dalej”. MPR) towarzyszące dzisiejszemu komunikacie.

„Tempo dalszych podwyżek stóp procentowych będzie kierować bieżącą oceną gospodarki i inflacji Banku, a Rada Dyrektorów jest gotowa do podjęcia bardziej agresywnych działań, jeśli to konieczne, aby spełnić swoje zobowiązanie do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%”. Raport BoC.

Oczekuje się, że wyższe stopy procentowe osłabią to, co Bank Kanady nazwał „nadmiernym popytem”, ale może to zająć trochę czasu. Jednocześnie rewizje w dół są tak samo prawdopodobne, jak rewizje w górę, jeśli inflacja osłabnie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top