Bank of Canada musi powstrzymać bodźce, w przeciwnym razie zagrozi ożywieniu: NBC

Gospodarka kanadyjska szybko przechodzi od ożywienia do nadmiernej stymulacji. To zostało zaczerpnięte z Kanadyjski Bank Narodowy (NBC) W każdym razie dzisiaj. W niezwykłym posunięciu Big Six Bank napisał list otwarty wzywający do wstrzymania stymulacji. Argumentują również, że bank centralny musi podnieść stopy procentowe w ciągu najbliższych kilku tygodni lub zaryzykować osłabienie ożywienia.

Kanada nie potrzebuje już wyjątkowego bodźca

Wielka Szóstka twierdzi, że bank centralny pozwala sobie na tani, lekkomyślny wzrost, który nie jest już potrzebny. Większość głównych wskaźników pokazuje, że gospodarka ma się dobrze. Niektóre wskaźniki są nawet lepsze niż w okresie przed pandemią, ale polityka monetarna pozostaje luźna. Oficjalnie niebezpieczeństwo przeniosło się z deflacji na inflację z łatwej polityki pieniężnej.

„Bądźmy szczerzy: po tym, jak Kanada osiągnęła pełne zatrudnienie, nie potrzebuje już nadzwyczajnie stymulacyjnej polityki monetarnej” – napisał bank. Dodanie: „… Utrzymanie tak luźnej polityki przez dłuższy czas zagraża długoterminowym perspektywom rynku gospodarczego i finansowego Kanady…”

Bank Kanady powinien zatrzymać bodźce i stopy procentowe

BoC nie tylko utrzymuje niskie stopy procentowe; Wciąż dostarczają także miliardów bodźców dla gospodarki. Bank Kanady (BoC) zasugerował, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy wstrzyma bodźce stymulacyjne. Gdzieś między kwietniem a wrześniem 2022 r. widzieli podwyżkę cen. Jest już za późno, mówi Wielka Szóstka, która uważa, że ​​bank centralny nie docenia rzeczywistości.

Ekonomiści wzywają Bank Kanady do wykorzystania ostatniego w tym roku posiedzenia do ustalenia oczekiwań. Ostatnie spotkanie w tym roku już w najbliższą środę. Zmarnowanie tej szansy może zwiększyć ryzyko w systemie.

„Wykorzystaj środowe ogłoszenie o stopach, aby zasygnalizować możliwą normalizację polityki pieniężnej w pierwszym kwartale nowego roku i wprowadź pierwszą podwyżkę nie później niż w marcu” – napisali.

Zatrudnienie i mieszkanie stają się nadmiernie stymulowane

Bank Kanady pomagał w ustalaniu oczekiwań, wręcz przeciwnie. Jeśli śledziłeś dane, być może zauważyłeś, że tak nie jest. Rozpoczął to nawet szef banku centralnego W pewnym momencie odrzucić wiarygodność własnych badań. Nie dlatego, że uważają to za niewiarygodne czy coś takiego. Nie ma sprzecznych badań – wydaje się, że wynika to tylko z jego niezgody z relacją gubernatora. Jego historia jest zagmatwana, weź to Nawet on nie potrafił się skutecznie komunikować.

READ  COVID-19: BC przechodzi na 8-tygodniową przerwę od drugiej dawki szczepionki Pfizer lub Moderna

„Bezrobocie narodowe” [rate] Spadł do 6% – poziomu, który według badań opublikowanych przez Bank of Canada był uważany za poziom NAIRU lub być może niższy niż NAIRU w czasach przed COVIDem” – podkreślają ekonomiści.

Dla tych, którzy nie są dobrzy w bankowości, NAIRU to skrót od Non-Accelerating Inflation Inflation. Jest to poziom zatrudnienia, zanim rynek pracy stanie się tak napięty, że pcha płace w górę. BMO również ostatnio Zauważył, że ostatni raz Kanada podniosła bezrobocie na tym poziomie. Stało się to w 2017 roku, kiedy stopa overnight była znacząco wyższa.

Nie jesteś przekonany o przegrzaniu zatrudnienia? A co z mieszkaniem? „Możesz woleć spojrzeć na dane dotyczące niestabilnych miejsc pracy, które znamy. Może poszukaj danych dotyczących nieruchomości. Cóż, prawdopodobnie przeczytasz o przyspieszeniu aktywności i gwałtownych wzrostach cen na kluczowych rynkach” – napisali ekonomiści.

Dyskusja o kanadyjskich nieruchomościach skupia się przede wszystkim na podaży, ale rzadko na popycie. Można argumentować, że Bank Kanady wprowadził zasady mające na celu stymulowanie zakupów domów, gdy spodziewano się, że sprzedaż spadnie. Sprzedaż nie spadła. Po roku rekordowej sprzedaży domów kończą tylko jeden program, aby zmniejszyć popyt.

Program wygasł dopiero w zeszłym miesiącu i nie przeszedł jeszcze na konsumentów. Szacunki nadwyżki BMO Sprzedaż domów wyniosła 6% PKB z powodu bodźca pieniężnego. To tylko dodatkowa sprzedaż domów – z Największym beneficjentem są inwestorzy.

Banki centralne obniżają stopy procentowe i wykorzystują bodźce do tworzenia popytu. Jeśli popyt wzrośnie do punktu napędzającego inflację, mają podnieść stopy, aby zdusić kredyt. „Dla kanadyjskiej gospodarki, która okazuje się bardzo odporna, z dużą liczbą miejsc pracy i bardzo wysoką inflacją, zbliża się czas ostygnięcia popytu” – powiedział bank.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top