Bank Kanady z pewnością podniesie oprocentowanie kredytów w tym tygodniu – a kolejne podwyżki w przyszłości

Oczekuje się, że Bank Kanady podniesie w środę swoją referencyjną stopę procentową o pół punktu procentowego, co ma na celu ograniczenie inflacji, która jest na najwyższym poziomie od dziesięcioleci.

Wśród ekonomistów panuje niemal jednogłośna opinia, że ​​w środę bank podniesie swoją referencyjną stopę kredytową do 1,5 procent, co jest drugą z rzędu podwyżką i całkiem wyraźnym sygnałem, że era taniego pieniądza spowodowana pandemią dobiega końca.

Chociaż jest to zła wiadomość dla każdego, kto jest winien pieniądze lub chce je pożyczyć, nietrudno zrozumieć, dlaczego bank czuje się zmuszony do działania.

Cena wszystkiego od jedzenie Dla mnie benzyna A Rezydencja Eksplodował podczas pandemii, ponieważ nierównowaga podaży i popytu spowodowana COVID-19 zbiegła się z rekordowymi ilościami bodźców monetarnych napędzających inflację.

oficjalnie, Stopa inflacji w Kanadzie wynosi 6,8 procent, najwyższy poziom od 30 lat. Koszty podstawowych potrzeb, takich jak jedzenie na stole i utrzymywanie dachu nad głową, wzrosły jeszcze bardziej, a żywność i schronienie wzrosły odpowiednio o 9,7 i 7,4 procent w ciągu ostatniego roku.

Obecna stopa inflacji dla artykułów pierwszej potrzeby jest dwa do trzech razy wyższa niż to, co lubi oglądać bank. Chociaż niższe stopy procentowe nie są jedynym czynnikiem napędzającym inflację, bank centralny odczuwa presję, aby szybko działać w celu uspokojenia sytuacji.

Nathan Janzen, ekonomista z RBC, uważa, że ​​kanadyjski bank centralny jest na dobrej drodze do serii większych niż normalnie wzrostów z rzędu, aż jego stopa osiągnie około trzech procent. Kanadyjska referencyjna stopa procentowa nie osiągnęła tego poziomu od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.

„Powstające pytanie brzmi, czy stopy muszą wzrosnąć powyżej tego neutralnego zakresu, aby przywrócić kontrolę nad inflacją” – powiedział Janzen.

Wpływ na rynek mieszkaniowy

Trudno przecenić wpływ wyższych stóp procentowych ponad dwukrotnie wyższych niż przed pandemią na całą gospodarkę. Najbardziej oczywisty wpływ będzie miał na rynek mieszkaniowy.

READ  Akcje technologiczne i cykliczne obniżają Wall Street, ponieważ chińskie dane psują nastrój

Po wzroście w coraz szybszym tempie przez większość pandemii, kanadyjskie ceny domów spadają od czasu podjęcia decyzji przez bank centralny Pierwsza niewielka podwyżka cen w marcu. Sprzedaż prawie wszędzie gwałtownie spadła, a ceny sprzedaży również spadły z rekordowego poziomu 816 000 USD w lutym do 746 000 $ w kwietniu.

Oczekuje się, że majowe dane pokażą, że tempo spadków przyspiesza, zanim weźmiemy pod uwagę wpływ oczekiwanego w tym tygodniu wzrostu.

Oglądaj | Oto, co może zrobić podwyżka stóp przez bank centralny na rynku mieszkaniowym:

Jak podwyżka stóp procentowych Banku Kanady może wpłynąć na ceny domów

Bruce Sellery, ekspert ds. finansów osobistych i dyrektor generalny Credit Canada, odpowiada na pytania dotyczące niedawnej podwyżki stóp przez Bank of Canada i tego, co może to oznaczać dla cen domów.

Niektórzy kupujący już zaczynają odczuwać zimno, powiedział Song Lee, pośrednik kredytów hipotecznych w porównywarce stawek Rate.ca. A wielu z tych, którzy wciąż chcą skakać, jest w stanie przyjąć mniej, niż się spodziewali.

„Zaobserwowaliśmy niewielki spadek zapytań o kredyty hipoteczne po tym, jak Bank of Canada po raz pierwszy podniósł stopy procentowe, co wydaje się być zgodne z ostatnim spowolnieniem na rynku nieruchomości” – powiedział Lee w niedawnym komentarzu.

Każdy, kto chce uzyskać kredyt hipoteczny na zakup domu Ich finanse muszą być testowane w warunkach skrajnych W celu rozeznania, czy poradzą sobie z wyższymi stawkami. Nawet stosunkowo niewielkie wzrosty cen, które miały miejsce do tej pory, spowodowały, że wielu potencjalnych nabywców nie spełniło nowego, wyższego standardu. Następnie są zmuszeni kupić coś bardziej przystępnego – lub całkowicie odkładać.

Obecnie większość kredytobiorców poddawana jest testowi finansowemu, tak jakby oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło 5,25 procent; To jest nieco powyżej poziomu, który wielu Kanadyjczyków otrzymałoby teraz od pożyczkodawcy.

READ  Amazon przedstawia nowy program odnowy biologicznej dla pracowników

Jednak wraz ze wzrostem realnych stóp procentowych rośnie standard testu warunków skrajnych. To skłania niektórych potencjalnych nabywców do wstrzymania się z zakupem lub skorzystania z alternatywnych sposobów zwiększenia kwoty kredytu hipotecznego, na które mogą sobie pozwolić, takich jak unie kredytowe lub prywatni pożyczkodawcy, powiedział Lee.

Analityk wzywa do „agresywnych” podwyżek cen

Kanada nie jest jedynym bankiem centralnym, który próbuje walczyć z inflacją za pomocą wyższych stóp procentowych, ale stratedzy z holenderskiego banku ING twierdzą, że Bank Kanady ma cięższą pracę niż niektóre, ponieważ jego gospodarka jest silnie uzależniona od tego, co robi jego południowy sąsiad.

„Aby wygenerować ten sam stopień zacieśnienia monetarnego, Bank Kanady odważniej podchodzi do podwyżek stóp” – napisali w zeszłym tygodniu James Knightley i Francesco Bisol.

„Możemy argumentować, że nie można wykluczyć możliwości 75-punktowego wzrostu, biorąc pod uwagę obecną ogólną sytuację”.

Zwiększenie tego rozmiaru spowodowałoby powrót oprocentowania kredytów do poziomu sprzed wybuchu pandemii – kiedy bankierzy centralni na całym świecie ostrożnie próbowali przywrócić stopy procentowe do prawie normalnego poziomu.

Po ponad dwóch latach pandemii, co oznacza „normalne” teraz, nie wiadomo, ale obserwatorzy banków zgadzają się, że stare zasady prawdopodobnie nie będą miały zastosowania.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top