Bank Kanady podniósł referencyjną stopę procentową do 1,5%, wskazując na kolejne podwyżki

Bank Kanady podniósł w środę referencyjną stopę procentową do 1,5 procent i wskazał, że zbliżają się kolejne podwyżki.

Powszechnie oczekiwano decyzji banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych o pół punktu procentowego, ponieważ bank centralny działa agresywnie w celu ograniczenia wysokiej inflacji.

  • Masz pytanie lub coś do powiedzenia? Wiadomości CBC są teraz dostępne w komentarzach.

Inflacja w kwietniu wyniosła 6,8 proc.ponad dwukrotnie wyższy niż bank centralny.

W próżni banki centralne obniżają stopy procentowe, aby zachęcić do zaciągania pożyczek i inwestycji, aby stymulować gospodarkę w stagnacji, i podnoszą stopy, gdy chcą ochłodzić przegrzaną gospodarkę.

Podobnie jak wiele innych krajów, Kanada obniżyła oprocentowanie kredytów w pierwszych dniach pandemii COVID-19. Jednak rekordowo niskie stopy oprocentowania kredytów przyczyniły się do wzrostu inflacji, co skłoniło bank centralny do zmiany kierunku.

Podczas gdy koszty życia są już najwyższe od 30 lat, bank centralny twierdzi, że nie sądzi, by sprawy osiągnęły szczyt, stwierdzając w środowym oświadczeniu, że inflacja „prawdopodobnie wzrośnie w najbliższym czasie, zanim zacznie spadać . .”

Podwyższenie stopy procentowej banku w ciągu ćwierć punktu z poziomu 1,75 proc., jaki było przed epidemią, a bank wyjaśnił w swoim komunikacie, że planowanych jest kilka kolejnych podwyżek stóp.

„Ponieważ… inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu i oczekuje się jej wzrostu w najbliższym czasie, [bank] Bank centralny powiedział w komunikacie, że stopy procentowe będą musiały dalej rosnąć.

Decyzja banku spowoduje podwyższenie oprocentowania kredytów o zmiennym oprocentowaniu, takich jak kredyty hipoteczne i inne linie kredytowe.

John Marsh, właściciel Elecompack Systems Inc. ., sklep z artykułami biurowymi w Oakville w Ontario, ma pożyczki o zmiennym oprocentowaniu powiązane ze swoją działalnością i twierdzi, że zaczynają pojawiać się wyższe stopy procentowe. (Craig Chivers/CBC)

Dotknie takie osoby jak John Marsh, właściciel i operator Elecompack Systems Inc. , sklep z artykułami biurowymi i producent etykiet z siedzibą w Oakville, Ontario.

Marsh powiedział, że kiedy wybuchła pandemia, jego sprzedaż spadła o około 40 procent, więc podobnie jak wielu właścicieli firm, pożyczył trochę pieniędzy, aby utrzymać się na powierzchni podczas burzy. Choć cieszy się, że jego firma znów jest rentowna, podwyżka w tym tygodniu jeszcze bardziej rozciągnie jego budżet.

„Mam kilka pożyczek o zmiennym oprocentowaniu i za każdym razem, gdy zmienia się oprocentowanie, ma to na nas wpływ” – powiedział w wywiadzie dla CBC News.

Marsh szacuje, że podwyżka o 50 punktów w środę prawdopodobnie podniesie jego spłatę zadłużenia o kilkaset dolarów miesięcznie. „Minie co najmniej sześć lat, zanim w pełni wyzdrowiejemy” – powiedział. „Wszystko, co w tej chwili utrudnia powrót do zdrowia, nie jest dobrą rzeczą”.

Wpływ na rynek mieszkaniowy

Podczas gdy konsumenci i firmy o zmiennym zadłużeniu odczują wyższe stopy, największy wpływ będzie prawdopodobnie miał na kanadyjski rynek mieszkaniowy.

Tanie oprocentowanie kredytów spowodowało oszałamiający wzrost na kanadyjskim rynku mieszkaniowym podczas pandemii, ale ostatnio zaczęły pojawiać się wiatry, gdy bank centralny sygnalizuje zbliżający się koniec ery taniego pieniądza.

Oglądaj | Ekspert ds. finansów osobistych twierdzi, że wyższe stawki oznaczają, że czas spłacić dług:

Co oznacza dla Ciebie podwyżka stóp procentowych Banku Kanady?

Ekspert ds. finansów osobistych, Kelly Kane, mówi, że decyzja Banku Kanady o podniesieniu stóp procentowych spowoduje, że życie stanie się droższe w krótkim okresie, więc nadszedł czas, aby zacząć spłacać dług.

Krajowa mediana cen mieszkań spadała przez dwa miesiące z rzędu i oczekuje się, że będzie dalej spadać. Chociaż jest to niepokojące dla sprzedawców i potencjalnie dobre wiadomości dla kupujących, Samantha Brooks, pośrednik hipoteczny z Toronto, powiedziała, że ​​podwyżka w tym tygodniu wpłynie na wszystkich, bez względu na to, w jakiej części rynku się znajdują.

Chociaż niższe ceny mogą pomóc kupującym, wielu stwierdza, że ​​ich kredyt hipoteczny będzie kosztował więcej, niż się spodziewali, powiedziała w wywiadzie dla CBC News.

Brooks, dyrektor generalny Mortgages of Canada, powiedział: „Te niskie stawki już zniknęły, są całkowicie poza stołem, a ludzie powinni być bardziej świadomi tego, o ile rosną miesięczne koszty”.

Podobnie właściciele, którzy polegali na królewskim okupie, sprzedając swoje domy, muszą obniżyć swoje oczekiwania, ale nawet ci, którzy nie planują sprzedaży, czują się na siłach.

Samantha Brooks, broker kredytów hipotecznych w Toronto i dyrektor generalny Mortgages of Canada, mówi, że kupujący i sprzedający będą dotknięci podwyżką stóp procentowych w tym tygodniu. (Craig Chivers/CBC)

Brooks podaje przykład właścicieli, którzy kupili mieszkanie lata temu, kiedy łatwo było znaleźć jedno- lub dwuprocentowe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dziś kredyty hipoteczne tych właścicieli są gotowe do odnowienia”, stopy procentowe w przedziale 4 procent, [so] Nie stać ich już na wykluczenie”.

Ci właściciele muszą przedłużyć swoje kredyty hipoteczne na dłuższy okres czasu, aby zmniejszyć miesięczną spłatę do czegoś, na co ich stać. Chociaż proces dostosowywania się do wyższych stawek będzie bolesny, Brooks powiedział, że na dłuższą metę będzie to dobre dla wszystkich.

„Nadszedł czas, abyśmy zaczęli przywracać te stawki do stanu, w jakim były wcześniej” – powiedziała.


Masz pytania dotyczące tej historii? W komentarzach odpowiadamy na jak najwięcej.

READ  Bitcoin przedłuża swój spadek do poziomów ostatnio obserwowanych w majowej sprzedaży kryptowalut

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top