Badanie wykazało, że globalne ocieplenie zmieniło Alpy w zielone | kryzys klimatyczny

Wpływ globalnego ocieplenia na Alpy jest widoczny z kosmosu, ponieważ zielone rośliny coraz częściej kolonizują śnieżnobiałe góry, zgodnie z badaniem danych satelitarnych o wysokiej rozdzielczości.

Badanie mówi, że obszary obsadzone powyżej linii drzew w Alpach wzrosły o 77% od 1984 roku. Podczas gdy cofanie się lodowców symbolizuje tempo globalnego ocieplenia w regionie alpejskim, naukowcy opisują wzrost biomasy roślin jako „niezwykle ogromny ” zmiana.

Wyższe temperatury i zwiększone opady wydłużają sezon wegetacyjny, ponieważ rośliny kolonizują nowe obszary, stając się gęstsze i wyższe. Pokrywa śnieżna zmniejsza się, a naukowcy twierdzą, że straty poniżej 10% pokrywy śnieżnej powyżej linii drzew są nadal znaczące.

Profesor Sabine Rampf z Uniwersytetu w Bazylei, główna autorka książki Artykuł opublikowany w Science.

Regiony górskie ocieplają się dwukrotnie szybciej niż globalne. I chociaż zazielenienie alpejskie może zwiększyć absorpcję dwutlenku węgla, prawdopodobnie zniwelują go negatywne skutki, w tym odwilż wiecznej zmarzlinyprzeceniony efekt bieli – Mniejsze odbicie śniegu z dala od światła słonecznego – i utrata siedliska.

Według Rumpfa, więcej roślin na większych wysokościach może paradoksalnie zagrozić wielu wyspecjalizowanym roślinom alpejskim, które są dobrze przystosowane do trudnych warunków, ale nie są zbyt konkurencyjne. Kiedy warunki stają się korzystne dla wzrostu, są one wypierane przez silniejsze, pospolite rośliny z niższych wysokości.

„Unikalna bioróżnorodność Alp znajduje się zatem pod wielką presją” – powiedział Rampf.

W przeciwieństwie do roślinności, pokrywa śnieżna powyżej linii drzew zmieniała się bardziej umiarkowanie, znacznie zmniejszając na około 10% powierzchni, z wyjątkiem lodowców i obszarów poniżej 1700 m. Naukowcy twierdzą, że pozostaje to niepokojącym trendem.

Profesor Antoine Guisan z Uniwersytetu w Lozannie powiedział: „Poprzednie analizy danych satelitarnych nie wykazały takiego trendu. Może to być spowodowane niewystarczającą rozdzielczością zdjęć satelitarnych lub zbyt krótkimi okresami”.

Chociaż dane o wysokiej rozdzielczości nie wykrywają zmian głębokości śniegu, pomiary gruntu wykazały spadek głębokości na niższych wysokościach od kilku lat.

Naukowcy powiedzieli, że gdy większe obszary Alp zmieniły się z białego w zielone, powstała pętla sprzężenia zwrotnego, która zwiększyła częstotliwość nagrzewania się i topnienia lodu.

„Zielone góry odbijają mniej światła słonecznego, a tym samym prowadzą do większego ocieplenia – a tym samym do większego kurczenia się odblaskowej pokrywy śnieżnej” – powiedział Rampf o efekcie albedo.

Ocieplenie powoduje również większe topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny, co może prowadzić do większej liczby osuwisk, obwałowań i spływów błotnych.

READ  Boeing Starliner wrócił do fabryki, opóźniając start na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top