Austria rozpoczyna narodową blokadę w celu zwalczania epidemii infekcji

Emily Schulthes, Associated Press

Opublikowano niedziela, 21 listopada 2021 06:49 EST

Ostatnia aktualizacja Niedziela, 21 listopada 2021, 19:32 CET

Wiedeń (AFP) – Austria weszła na początku poniedziałku w ogólnokrajową blokadę, aby zwalczyć wybuch zachorowań na koronawirusa, ruch, który jest uważnie obserwowany przez inne rządy europejskie zmagające się z ogólnokrajową epidemią obciążającą systemy opieki zdrowotnej.

Oczekuje się, że działania te potrwają maksymalnie 20 dni, ale zostaną ponownie ocenione po 10 dniach. Wymaga od ludzi pozostania w domu, z wyjątkiem ważnych powodów, takich jak zakupy spożywcze, pójście do lekarza i ćwiczenia. Restauracje i większość sklepów powinny być zamknięte, a duże imprezy odwołane. Szkoły i przedszkola mogą pozostać otwarte, ale rodzice są zachęcani do trzymania dzieci w domu.

Austria ma nadzieję, że zniesie te środki 13 grudnia, ale może utrzymać dalszą blokadę dla osób niezaszczepiających się.

Nowe środki blokujące rozpoczęły się w jeden dzień po tym, jak wielu Austriaków pospiesznie cieszyło się ostatnim dniem w kawiarniach i jarmarkach bożonarodzeniowych w całym kraju.

Jarmarki bożonarodzeniowe w centrum Wiednia w niedzielę były pełne ludzi chętnych do kupowania prezentów i cieszenia się ostatnią porcją gorących napojów i jedzenia. Na wiedeńskim jarmarku bożonarodzeniowym Freiung Alexandra Lisewicz i jej siostra Anna popijały grzane wino i uderzały pięścią wśród drewnianych straganów i pod migoczącymi świątecznymi lampkami.

„To ostatnia szansa, aby poczuć czas i uczucia Bożego Narodzenia” – powiedziała Alexandra Lisevich.

Siostry powiedziały, że czują się bardziej szczęśliwe niż większość, że zamknięcie nie wpłynie na ich pracę. Ale nie są optymistami, że sprawy otworzą się tak szybko, jak mają nadzieję władze.

„Byłoby dziwne, gdyby za 20 dni powiedzieli: „Ok, dla zaszczepionych ludzi możesz iść”, jeśli szpitale są nadal przepełnione” – powiedziała Anna Lesevich. „To jedyny powód, dla którego musimy się zamknąć”.

READ  Lars Vilks, szwedzki artysta, był podobno zagrożony rysunkiem proroka Mahometa w wypadku samochodowym

Kanclerz Alexander Schallenberg ogłosił również w piątek, że Austria również wprowadzi mandat na szczepionkę od 1 lutego. Szczegóły dotyczące działania autoryzacji nie są jeszcze jasne.

W niedzielnym wywiadzie dla gazety Kurier Schallenberg powiedział, że to „smutne”, że rząd austriacki ucieka się do mandatu, aby zapewnić zaszczepienie wystarczającej liczby osób. Mniej niż 66% ludności Austrii liczącej 8,9 miliona zostało zaszczepionych, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej.

W sobotę Austria odnotowała 15 297 nowych infekcji, po tygodniu, w którym dzienne przypadki zachorowań przekroczyły dziesięć tysięcy. Szpitale, zwłaszcza te w najbardziej dotkniętych rejonach Salzburga i Górnej Austrii, są przeciążone, ponieważ rośnie liczba pacjentów z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii.

Schallenberg powiedział, że on i inni urzędnicy mieli nadzieję tego lata, że ​​nowa blokada nie będzie konieczna, a nałożenie zakazu na osoby, które zostały zaszczepione, było trudną decyzją.

„Trudno znowu ograniczać wolności ludzi, uwierz mi też” – powiedział.

Nowe środki, zwłaszcza mandat dotyczący szczepień, spotkały się z ostrym sprzeciwem niektórych Austriaków i sceptyków szczepionkowych. Sobotni wiec w stolicy, Wiedniu, przyciągnął według policji 40 000 ludzi, w tym członków skrajnie prawicowych partii i ugrupowań.

Minister spraw wewnętrznych Karl Nehamer powiedział w niedzielę, że scena protestów przeciwko koronawirusowi w kraju zwraca się ku ekstremizmowi.

„Bardzo zróżnicowana grupa ludzi” wzięła udział w protestach antyszczepionkowych, austriacka agencja informacyjna cytowała słowa Nahamera, dodając, że dotyczy to zarówno obywateli, jak i prawicowych ekstremistów i neonazistów.

Blokada jest najsurowszym środkiem, jaki wprowadzili austriaccy urzędnicy, aby zwalczyć czwartą falę infekcji i zgonów. Na początku tego miesiąca rząd po raz pierwszy próbował wywrzeć nacisk na osoby nieszczepione, aby otrzymały zastrzyk, zakazując im chodzenia do restauracji, hoteli i na duże imprezy. Następnie urzędnicy wdrożyli środki blokujące tylko osoby nieszczepione.

READ  Rozpoczęły się rozmowy między rządem Wenezueli a opozycją w Meksyku | wiadomości o polityce

W niedzielę Nahamer powiedział, że policja przeprowadziła 150 000 kontroli w ciągu zaledwie jednego tygodnia, aby sprawdzić, czy ludzie spoza ich domów przestrzegają nowych przepisów, według APA.

Na jarmarku bożonarodzeniowym w niedzielę na słynnym Rathausplatz w Wiedniu Rene Schlosser i Sylvia Weidnauer sączą wino z czerwonych kieliszków w kształcie serca. Przyjechali na jeden dzień ze swojego domu w Waldviertel w Austrii, aby rzucić okiem na rynki, zanim wszystko się zamknie.

„Musisz to zaakceptować” – powiedział Widenauer o zamknięciu. „Nie ma innego wyboru. Wszystko, co możesz zrobić, to mieć nadzieję, że wywrze rzeczywisty wpływ w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko jest zamknięte”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top