Australijska inflacja osiągnęła szczyt po 1990 roku

Australijski indeks cen konsumpcyjnych osiągnął najwyższy poziom od 1990 roku w kwartale grudnia 2022 roku.

Media Fairfax | Media Fairfax | Obrazy Getty’ego

Stopa inflacji w Australii wzrosła do najwyższego od 32 lat poziomu 7,8% w czwartym kwartale roku fiskalnego 2022, rosnąc w najwyższym tempie od marca 1990 r.

Roczna wartość wyższych cen konsumpcyjnych jest wspierana przez wyższe ceny żywności i paliw silnikowych oraz nowe budownictwo mieszkaniowe, według Australijskie Biuro Statystyczne.

Najbardziej wzrosły ceny kosztów związanych z podróżami krajowymi i zagranicznymi, odpowiednio o 13,3% i 7,6%.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się, że CPI w poprzednim kwartale wzrośnie o 7,5%, mniej niż prognoza Banku Rezerw Australii na poziomie 8%. Ceny towarów wzrosły o 9,5%, nieco mniej dramatycznie niż wzrost o 9,6% z poprzedniego kwartału – koszty usług wzrosły o 5,5%, najwięcej od 2008 roku.

„Roczna stopa spadku inflacji”, odczyt, który wyklucza duże wzrosty i spadki cen, wzrosła do 6,9 proc.

Akcje giełdowych banków w Australii wymazały wcześniejsze zyski po publikacji raportu, m.in Commonwealth Banku AustraliiI Grupa bankowa WestpacI Narodowy Bank Australii Handel poniżej płaskiej linii – w przypadku zawiedzionych nadziei bank centralny wstrzyma się z podnoszeniem stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji.

the dolarów australijskich Kurs wzrósł o 0,51% i ostatnio notowany był na poziomie 0,7082 w stosunku do dolara amerykańskiego.

We wtorek miesięczna ankieta biznesowa National Australia Bank wykazała pogorszenie warunków biznesowych w grudniu z odczytem o 12 punktów, w porównaniu z listopadowym odczytem o 20 punktów. Poziom powyżej zera wskazuje na sprzyjające warunki, podczas gdy liczby poniżej zera reprezentują warunki negatywne.

odzwierciedla ankietę pogarszające się warunki handlowerentowność i zatrudnienie, powiedział NAB.

„Głównym przesłaniem z grudniowego miesięcznego badania jest to, że tempo wzrostu znacznie zwolniło pod koniec 2022 r., podczas gdy presja cenowa i koszty nabycia prawdopodobnie osiągnęły szczyt” – powiedział Alan Oster, główny ekonomista NAB.

READ  Zakład Moderny w rejonie Montrealu ma wyprodukować 100 milionów dawek szczepionki do 2024 r.

Tymczasem zaufanie przedsiębiorców w grudniu wzrosło o 3 punkty do -1, co oznacza poprawę odczytu z -4 punktów w listopadzie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top