Asystent prokuratora generalnego zgadza się na rezygnację „wspólnie”, jeśli Jeff Clark zostanie mianowany na stanowisko szefa Departamentu Sprawiedliwości

Według zeznań wysokiego rangą urzędnika Departamentu w 2020 r. nie było podstawy prawnej do powołania specjalnego doradcy Departamentu Sprawiedliwości w celu zbadania oszustw wyborczych w 2020 roku, mimo że zażądał tego prezydent Donald Trump.

Stephen Engel, który był szefem Biura Radcy Prawnego Departamentu Sprawiedliwości, które udziela porad prawnych władzom wykonawczym, opisał tę sagę w zeznaniach przed komisją selekcyjną 6 stycznia.

„Nie było to legalnie dostępne”, powiedział Engel.

CNN i inne serwisy informacyjne Opublikowano w grudniu 2020 Trump przedstawił pomysł mianowania Sidneya Powella specjalnym doradcą, ale spotkało się to z ogromną reakcją wyższych rangą urzędników Białego Domu. Powell jest znany jako teoretyk spiskowy, reprezentował byłego doradcę Trumpa Michaela Flynna podczas jego procesu karnego i promował fikcyjne i fałszywe teorie powszechnego oszustwa wyborczego.

Komitet odtworzył klip wideo, na którym Powell opisuje chęć Trumpa, by mianować ją na to stanowisko.

„Poproszono mnie, abym został specjalnym doradcą do zajmowania się sprawami wyborczymi i zbieraniem dowodów, i byłem bardzo sfrustrowany brakiem, co nazywam egzekwowaniem prawa, żadnej z agencji rządowych, które powinny działać na rzecz ochrony praworządności w naszej Rzeczypospolitej”.

Ówczesny prokurator generalny Bill Barr odmówił wyznaczenia specjalnego obrońcy, a po rezygnacji Barra w grudniu 2020 r. Trump nadal naciskał na wyższych urzędników Departamentu Sprawiedliwości, aby wyznaczyli specjalnego obrońcę, w tym następcę Barra, Jeffreya Rosena, który również odmówił.

„Ani Barr, ani Rosen nie wierzyli, że (specjalny doradca) jest właściwy lub konieczny w tej sprawie” – powiedział Engel.

Republikanin Adam Kinzinger, republikanin z Illinois, który prowadził większość czwartkowego impeachmentu, potępił Trumpa za rozważenie specjalnego nakazu adwokackiego.

„Dochodzenie prowadzone przez specjalnego adwokata stworzy tylko iluzję legalności i fałszywą przykrywkę dla tych, którzy chcą sprzeciwić się” wyborom w 2020 roku, „w tym tych, którzy 6 stycznia szturmowali Kapitol” – powiedział.

READ  Ukraiński nastolatek z raną postrzałową prowadzi 4 osoby w bezpieczne miejsce podczas rosyjskiego ataku

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top