Astronomowie wykryli tajemniczy szybki rozbłysk radiowy we wzorze „bicia serca”: The Tribune India

Nowy Jork, 15 lipca

Astronomowie wykryli dziwny, uporczywy sygnał radiowy z odległej galaktyki, który wydaje się migać z zaskakującą regularnością, podobną do „bicia serca”.

Sygnał jest klasyfikowany jako szybki impuls radiowy (FRB) – bardzo silny impuls fal radiowych o nieznanym astrofizycznym pochodzeniu, który zwykle trwa najwyżej kilka milisekund.

Jednak ten nowy sygnał, nazwany FRB 20191221A, trwał do trzech sekund – około 1000 razy dłużej niż przeciętny FRB.

W tym oknie zespół, w tym z Massachusetts Institute of Technology (MIT), wykrył wybuchy fal radiowych, które powtarzają się co 0,2 sekundy z wyraźnym wzorcem okresowym, podobnym do bicia serca.

FRB 20191221A jest obecnie najdłużej działającym FRB, z najczystszym do tej pory wykrytym okresowym wzorcem. Według odkrycia opublikowanego w czasopiśmie Nature, źródło sygnału znajduje się w odległej galaktyce, kilka miliardów lat świetlnych od Ziemi.

Jednak, czym dokładnie może być to źródło, pozostaje tajemnicą, chociaż astronomowie podejrzewają, że sygnał może być emitowany przez pulsar radiowy lub magnetar, oba typy gwiazd neutronowych – bardzo gęste, szybko wirujące jądra olbrzymów.

„Nie ma wielu rzeczy we wszechświecie, które emitują ściśle okresowe sygnały” – powiedziała Danielle Micheli, badaczka podoktorancka w Instytucie Astrofizyki i Badań Kosmicznych im. Kavli na MIT.

„Przykładem, jaki znamy w naszej galaktyce, są pulsary radiowe i magnetyczne, które krążą i wytwarzają emisję podobną do latarni morskiej. Uważamy, że ten nowy sygnał może być domieszkowanym magnetarem lub pulsarem”. Analizując wzór rozbłysku radiowego FRB 20191221A, Mitchell i współpracownicy odkryli podobieństwa do emisji z pulsarów radiowych i magnetycznych w naszej galaktyce.

Ale główna różnica między nowym sygnałem a emisją radiową z naszych pulsarów i magnetosfer polega na tym, że FRB 20191221A wydaje się być milion razy jaśniejszy.

Jasne błyski mogą pochodzić z odległego pulsara radiowego lub magnetara, który zwykle jest mniej jasny, gdy się obraca, i z jakiegoś nieznanego powodu wyzwala ciąg błyskotliwych eksplozji w rzadkim trzysekundowym oknie, które CHIME szczęśliwie umieścił do uchwycenia, powiedział Micheli.

READ  Najdłużej znany nieprzerwany zapis paleozoiku został odkryty na pustkowiu Jukonu

CHIME to Canadian Hydrogen Density Mapping Experiment – radioteleskop interferometryczny składający się z czterech dużych reflektorów parabolicznych zlokalizowany w Obserwatorium Dominion Radio Astrophysics w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. – Ian

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top