Astronomowie uważają, że wyludniona atmosfera świata została całkowicie zdmuchnięta: ScienceAlert

A co, jeśli umieścisz planetę wielkości Ziemi na bliskiej orbicie wokół karła typu M? To coś więcej niż tylko akademickie pytanie, ponieważ karły typu M są najbardziej obleganymi gwiazdami, jakie znamy.

Grupa astronomów badających planetę Giga 1252 B Znalazłem odpowiedź i nie jest ładna.

Ponieważ ta planeta jest tak blisko swojej gwiazdy, otrzymuje dużo ciepła. Ta bliskość jest zabójcza pod innym względem.

Michelle Hill, astrofizyk z University of California Riverside i współautorka ostatniej książki papier Skoncentruj się na GJ 1252b.

Planeta znajduje się 65 lat świetlnych od Ziemi i okrąża swoją gwiazdę dwa razy w ciągu 24 godzin od Ziemi. Ciepło gwiazdy czyni ten świat niegościnnym.

Ilustracja przedstawiająca atmosferę oderwaną od planety przez pobliską gwiazdę. (NASA)

Nie różni się to zbytnio od Rtęć w naszym Układzie Słonecznym. Nie ma atmosfery, a planeta na przemian nagrzewa się i zamarza, gdy krąży wokół Słońca. W rzeczywistości Ziemia również traci trochę swojej atmosfery z powodu aktywności słonecznej.

Jednak wulkany i inne procesy uwalniają gazy z powrotem do naszej atmosfery. Ziemia ma szczęście. Planety takie jak Merkury i GJ 1252b nie są. Ma to głębokie implikacje dla poszukiwania światów przyjaznych życiu.

Co powiesz na M Dwarf Stars?

W samej naszej galaktyce istnieją miliony karłów typu M. Ich wielkość waha się od około jednej dziesiątej do dwóch trzecich masy Słońca. Mogą być aktywne, wysyłając flary i eksplozje przez swoje systemy. Większość z nich ma co najmniej jedną planetę w swoich strefach zamieszkania, a inne znajdują się w różnych odległościach.

To nie jest świetna kombinacja, jeśli chcesz znaleźć życie na ich planetach. Jasne jest również, że aktywność gwiazd, która wysadza atmosfery planet, niszczy wszelkie szanse na życie na tych światach.

A ze względu na mnogość karłów typu M, ich wszechobecność może zmniejszyć liczbę planet w galaktyce, które faktycznie podtrzymują życie. To nie jest dobra wiadomość dla planet takich jak GJ 1252b.

READ  FAA wycofuje się z programu „Astronauta Wings” — wyścig o eskalację komercyjnej turystyki kosmicznej

„Możliwe, że stan tej planety jest złym znakiem dla planet oddalonych od tego typu gwiazd” – powiedział Hill.

„To jest coś, z czego się nauczymy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webbaktóre patrzyłyby na planety takie jak te”.

Chociaż karły M mogą być zabójcze dla atmosfery, to nie wszystko to zguba i mrok.

Na przykład wiele z pięciu tysięcy gwiazd w słonecznym sąsiedztwie Ziemi to karły typu M. Nawet jeśli duża ich część wysadziła swoje planety i uczyniła je niezdatnymi do zamieszkania, co najmniej 1000 więcej ludzi (nie wszystkie z nich to karły typu M) mogłoby zapewnić odpowiednie warunki do życia w ich światach.

„Gdyby planeta znajdowała się wystarczająco daleko od karła typu M, prawdopodobnie zachowałaby atmosferę” – powiedział Hill. „Nie możemy jeszcze stwierdzić, że wszystkie skaliste planety wokół tych gwiazd okazują się być losem Merkurego”.

„Nadal jestem optymistą”.

Szukam Joe na GJ 1252b

Interesująca jest nauka stojąca za stanowiskiem w GJ 1252b. Użyj astronomów Kosmiczny Teleskop Spitzera Dane do oceny promieniowania podczerwonego z planety, na której wtórne zaćmienie przesłaniało jej światło.

Pomiary wykazały, że gwiazda wysadzała planetę w powietrze. Temperatury powierzchni w ciągu dnia wahają się około 1227 ° C (2242 ° F). Jest wystarczająco gorący, aby stopić złoto, srebro i miedź.

Ciepło wraz z rzekomo niskim ciśnieniem powierzchniowym skłoniło badaczy do przekonania, że ​​nie ma tam atmosfery. Załóżmy jednak na chwilę, że była tam atmosfera dwutlenku węgla. To zatrzymałoby ciepło na powierzchni i prawdopodobnie pozwoliłoby temu kocowi pozostać przez jakiś czas.

Okazuje się jednak, że GJ 1252b nie ma tyle szczęścia.

„Planeta może zawierać 700 razy więcej węgla niż Ziemia i nie miałaby atmosfery. Początkowo gromadziłaby się, ale potem kurczyłaby się i erodowała” – powiedział Stephen Kane, astrofizyk UCR i współautor badania.

READ  Ogromny balon badający czarną dziurę przelatuje nad Nunavut przed lądowaniem w NWT

W dłuższej perspektywie, jeśli to badanie zostanie potwierdzone na dużej grupie gwiazd karłowatych typu M, przesunie poszukiwania planet nadających się do zamieszkania na innych kandydatów wokół mniej lotnych gwiazd.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez wszechświat dzisiaj. Przeczytać oryginalny artykuł.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top