Asteroida krążąca w pobliżu Ziemi mogła pochodzić z Księżyca

Aleksandra Larkin – Wiadomości CBS

Początki asteroidy bliskiej Ziemi – wielkości diabelskiego młyna – intrygowały naukowców od lat. Astronomowie uważają teraz, że asteroida o nazwie Kamo`oalewa oddzieliła się od księżyca, zgodnie z danymi opublikowanymi w Magazyn przyrodniczy.

Zespół astronomów kierowany przez Bena Sharkeya, absolwenta nauk planetarnych na Uniwersytecie Arizony, odkrył asteroidę w 2016 roku. Odkryli, że „widmo” Kamu O’Oliwa, czyli wzór odbitego światła, nie pasuje do którejkolwiek z pobliskich asteroid Ziemi. Wiedzieli coś innego o Kamo`oalewa – którego imię znajduje się w hawajskiej hymnie o stworzeniu i „wskazówkach dla potomstwa podróżującego samotnie”, zgodnie z komunikatem prasowym astronomów – ale zespół miał tylko kilka tygodni na przeprowadzenie testów przed asteroidą może nadal krążyć po swojej orbicie.

„Wątpiliśmy w siebie na śmierć”, powiedział w komunikacie prasowym Vishnu Reddy, współautor i profesor nadzwyczajny nauk księżycowych i planetarnych Sharkeya na Uniwersytecie Arizony.

„Przeszukałem każde widmo asteroid w pobliżu Ziemi, które uzyskaliśmy, i nic się z nim nie zgadza” – powiedział Sharkey w komunikacie prasowym.

Trudno było zbadać asteroidę. Jest nie tylko około 4 miliony razy słabsza niż najsłabsza gwiazda, jaką widzi ludzkie oko, ale Kamo Aliwa ma bardzo wyjątkową orbitę, która przechyla się wokół Ziemi. W najbliższym czasie jest oddalony o 9 milionów mil (14 484 096 kilometrów) – i jest blisko tylko przez kilka tygodni każdego kwietnia.

W 2020 roku naukowcy skrępowani przez COVID-19 wyłączyli Teleskop Big-Eyed na Mount Graham w południowej Arizonie, jeden z teleskopów wystarczająco dużych, aby uchwycić odległą asteroidę.

Ale kiedy astronomowie zobaczyli asteroidę w kwietniu 2021 roku, nie mogli zaprzeczyć danym: chociaż asteroida może być wykonana z tego samego materiału — krzemianu — co inne asteroidy, Kamo`oalewa wypuściła pewnego rodzaju odbite światło, takie jak księżycowe skały wyemitowane przez NASA . Misje Apollo startują, co wskazuje, że mogły pochodzić z Księżyca. Dziwna orbita Kamo`oalewa, w przeciwieństwie do innych asteroid znajdujących się w pobliżu Ziemi, była również dowodem na pochodzenie księżyca. Orbita jest bardzo podobna do ziemskiej, ale z „minimalnym nachyleniem”.

READ  Miejsce parkingowe w Hongkongu sprzedane za 1,3 miliona dolarów: raport

„Jest bardzo mało prawdopodobne, że asteroida typu parkowego w pobliżu Ziemi przejdzie na orbitę podobną do satelity, taką jak Kamo`oalewa”, powiedział Renu Malhotra, profesor nauk planetarnych z University of Arizona, który kierował analizą orbity. . .

„Tej wiosny otrzymaliśmy bardzo potrzebne notatki uzupełniające i powiedzieliśmy„ Wow, to prawdziwe ”- powiedział Sharkey. „Łatwiej jest to wyjaśnić za pomocą księżyca niż innymi pomysłami”.

Zespół uważa, że ​​jest to pierwszy przykład asteroidy, która pojawiła się na Księżycu, zgodnie z komunikatem prasowym. Ale jest mało prawdopodobne, że pozostanie na swojej obecnej orbicie na zawsze.

„Nie utrzyma się na tej konkretnej orbicie zbyt długo, zaledwie około 300 lat w przyszłość, a szacujemy, że osiągnął tę orbitę około 500 lat temu” – powiedział Malhotra.

Zespół spekuluje, że Kamo`oalewa mogła oddzielić się od księżyca w wyniku kolejnego zderzenia asteroidy, ale nie byli jeszcze w stanie potwierdzić swojej teorii. Planują przeprowadzić więcej testów, gdy Kamo`oalewa pojawi się ponownie w kwietniu 2022 roku.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top