Aresztowanie dilera galerii sztuki w Kolumbii Brytyjskiej, konfiskata milionów dzieł sztuki

Właściciel niektórych dzieł – trzech oryginalnych obrazów Emily Carr i akwareli Davida Blackwooda – nabrał podejrzeń, gdy galeria została zamknięta i próby skontaktowania się z marszandem pozostały bez odpowiedzi.

Policja Saanich skonfiskowała ponad 1000 dzieł sztuki o wartości dziesiątek milionów dolarów – w tym trzy oryginalne obrazy Emily Carr i kilka dzieł Davida Blackwooda – po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie handlarza dziełami sztuki w Oak Bay.

Policja w Saanich powiedziała Times Colonist, że była to najwyższa wartość mienia zajętego przez departament w ciągu ostatnich 30 lat.

Właściciel dzieł sztuki zadzwonił 11 kwietnia na policję, aby poinformować, że w marcu zlecili sprzedawcy cztery dzieła sztuki do wysyłki i potencjalnej sprzedaży w galerii w Oak Bay: trzy oryginały Carra i akwarelę Blackwood. Obaj są znanymi kanadyjskimi artystami. Były też prace słynnego kanadyjskiego malarza Josepha Blasketta.

Właściciel obrazów Carra i Blackwooda stał się podejrzliwy, gdy galeria została niedawno zamknięta i próby skontaktowania się z dealerem pozostały bez odpowiedzi.

Policyjne śledztwo znalazło kilka innych ofiar, które wysłały dzieła sztuki do sprzedawcy, tylko po to, by odciąć wszelką komunikację.

Detektywi z wydziału kryminalnego wykonali trzy nakazy przeszukania w magazynach w Saanich, Oak Bay i Langford.

Policja poinformowała, że ​​podczas pierwszego wyszukiwania znaleziono 600 dzieł sztuki, podczas gdy w następnym przeszukiwano ponad 100, a ostatnie ponad 300.

Policja poinformowała, że ​​skonfiskowano łącznie 1000 przedmiotów o wartości „dziesiątki milionów dolarów”.

Sztuka jest przechowywana w bezpiecznym miejscu.

Sanich Kunst powiedział, że handlowiec, którego tożsamości nie można ujawnić do czasu złożenia zaprzysiężenia przed sądem, został aresztowany 21 kwietnia i zwolniony pod kilkoma warunkami, z datą rozprawy wyznaczoną na lipiec. Marcos Anastasiades.

Śledczy przygotowują raport dla Prokuratora Koronnego zalecający oskarżenia karne w wielu przypadkach oszustwa i fałszywych zarzutów.

Anastasiades powiedział, że policja twierdzi, że „handlarz odbierał dzieła sztuki ludziom z zamiarem dostarczenia lub oceny dzieł sztuki, a następnie zerwał kontakt, cały czas sprzedając dzieła bez rekompensaty dla właścicieli lub artystów”.

READ  Khloe Kardashian dzieli się selfie z kręconymi włosami

W toku śledztwa śledczy kontaktują się z artystami, ich rodzinami lub przedstawicielami oraz właścicielami dzieł sztuki, starając się zwrócić wszystkie dzieła ich prawowitym właścicielom.

Anita Blackwood, żona artysty Davida Blackwooda, powiedziała Glacier Media, że ​​„To bardzo niefortunne, że wielu znanych mi artystów, wielu nieznanych, zostało wykorzystanych i zlekceważonych”.

Twórczość Davida Blackwooda, jednego z czołowych kanadyjskich grafików, jest celebrowana od pięćdziesięciu lat.

Anita Blackwood powiedziała, że ​​to doświadczenie było rozczarowujące. „To naprawdę interesujący przykład tego, co może pójść nie tak” – powiedziała.

Zapytano o stan eksponatów w Oak Bay Gallery, ale spotkały się z „ciszą”, powiedziała.

„Zasadniczo rozmowy telefoniczne nie zostały zwrócone, a poczta głosowa nie została zwrócona”.

Nie da się odtworzyć sztuki. Są sygnowane i numerowane grawerowane w limitowanej edycji. „Wysiłek włożony w wyprodukowanie 70 dzieł nie da się odzyskać tego czasu i wysiłku” – powiedziała Anita Blackwood.

Tylko 13 kawałków Blackwood zostało odzyskanych.

„Praca, którą uzyskaliśmy, została później wysłana do jego galerii w Nowej Fundlandii i do galerii Heffel w całym kraju” – powiedziała Anita Blackwood. „Więc było około 13 sztuk, które nie wróciły, i mogę z tym żyć”.

Policja nie ujawniła skonfiskowanych dzieł sztuki, w tym obrazu Carra. Płodna artystka, która wychowała się w Victorii, ma swoje prace w Royal BC Museum, Galerii Sztuki Greater Victoria oraz w galeriach i prywatnych rękach na całym świecie.

Obraz Carra z 1931 roku, Cordova Drift, przedstawiający nadmorski krajobraz w pobliżu Victorii, został sprzedany 1 grudnia na aukcji Hefele w Vancouver za 3 361 260 dolarów, co jest drugą najwyższą ceną za pracę artysty z Kolumbii Brytyjskiej. Cena sprzedaży jest tylko o 32 000 USD niższa niż obrazu Carra z lat 1928-30, The Crazy Stair, który sprzedano za 3 393 000 USD na aukcji Hefele w Toronto w 2013 roku.

READ  David Crosby Trashes, byli koledzy z zespołu Neil Young i Graham Nash w trudnym wywiadzie

Policja uważa, że ​​są osoby, które próbowały odzyskać swoje dzieła sztuki, ale bezskutecznie. Osoby te proszone są o kontakt z policją Saanich za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected]

[email protected]

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top