„Anomalie” prowadzą do katastrofy w poszukiwaniu pieniędzy przez firmy kosmiczne

Zawieszenie

Wygląda na to, że praca idzie dobrze. Rakieta jest podnoszona w górę przez 747 i opuszczana. Następnie silniki pierwszego stopnia odpaliły, co Virgin Orbit powiedział na Twitterze, że było to „piękne, pełne spalanie”, z dodanym ognistym emoji dla efektu. Firma napisała na Twitterze, że rakieta pomyślnie dotarła na orbitę. Ale po kilku minutach Nadeszły złe wieści – Poprawka: „Wygląda na to, że mieliśmy anomalię, która uniemożliwiła nam dotarcie na orbitę”.

W locie kosmicznym „anomalia” jest czyśćcem dla „porażki”. A ostatnio było ich dużo, sprowadzenie głośnego przemysłu z powrotem na Ziemię i powrót do przeoczonego lub zapomnianego punktu, w którym kosmos stał się gorącym sektorem gospodarki: latające rakiety są ryzykowne i niezwykle trudne w obsłudze.

Następnego dnia Dziewicza Orbita Inny start-up, ABL Space Systems, doznał „anomalii awarii i został przedwcześnie zamknięty”, napisano na Twitterze, co oznacza, że ​​silniki rakiety przestały działać, powodując upadek i uderzenie w platformę startową.

W grudniu nie powiodła się również rakieta Vega C, obsługiwana przez francuską firmę Arianespace. Kilka miesięcy wcześniej New Shepherd firmy Blue Origin wystrzelił w górę Miał problem z silnikiem który uruchamia system awaryjnego przerywania i wystrzeliwuje kapsułę, w której na pokładzie nie było ludzi, a jedynie eksperymenty naukowe, w bezpieczne miejsce. (Jeff Bezos, założyciel Blue Origin, jest właścicielem The Washington Post.)

Wraz z zaostrzeniem gospodarki wiele firm kosmicznych boryka się obecnie z problemami. Na fali szaleństwa inwestycyjnego wiele firm kosmicznych weszło na giełdę za pośrednictwem SPAC (Special Purpose Acquisition Companies) w celu zebrania pieniędzy na wyniesienie ich na orbitę. Włączyli się inwestorzya niektórzy z nich nie mają zbyt dużej wiedzy na temat konkretnych wyzwań przemysłu, który w dużej mierze opiera się na precyzyjnym spalaniu tysięcy galonów lotnych propelentów.

READ  Chyba nauka i religia nie mieszają się? Nie mów tego marsjańskiemu naukowcowi wielebna Pamela Conrad

Ale teraz, gdy gospodarka się kurczy, a na horyzoncie pojawiają się obawy przed recesją, wiele z tych firm upadło, a inwestycje spadły.

„Space SPAC nie były szczególnie pomocne w budowaniu zaufania inwestorów”, powiedział w e-mailu Chad Anderson, partner zarządzający w Space Capital, firmie inwestycyjnej. „Ludzie mają wszelkie powody, opierając się na wielu przykładach, aby być sceptycznymi wobec SPAC. Niewiarygodnie optymistyczne prognozy napędzane przez szum i finansowane przez inwestorów, którzy zrobili niewiele, jeśli w ogóle, staranności na upalnym rynku, takim jak świat nigdy nie widziany.”

Podczas gdy firmy otrzymywały dziesiątki, jeśli nie setki milionów dolarów, „nadal musisz iść i wykonać ciężką pracę”, powiedział Jesse Klempner, partner w firmie konsultingowej McKinsey & Company. „Tak więc pod wieloma względami ta cena akcji odzwierciedla moim zdaniem niedopasowanie prognoz finansowych, oczekiwań inwestorów i terminów do realiów technologicznych”.

Entuzjazm dla projektów kosmicznych nie był całkowicie niesłuszny i zbiega się z renesansem eksploracji kosmosu. SpaceX działa na wielką skalę Odnieś sukces i utoruj drogę innym firmom. W ciągu ostatniej dekady NASA przeszła zmianę kulturową i teraz chętnie współpracuje z firmami komercyjnymi, przyznając lukratywne kontrakty na niektóre z jej najbardziej wrażliwych misji, nawet astronautów. the Pentagon też to ma Zaczął zwracać na to uwagę, chcąc wykorzystać postęp techniczny, który pozwolił małym satelitom odgrywać ogromną rolę rolę we współczesnej wojniea także gwałtowny spadek kosztów uruchomienia.

NASA niedawno zakończyła udaną misję Artemis I, wysyłając statek kosmiczny Orion, bez żadnych astronautów na pokładzie, na orbitę wokół Księżyca. Rakieta Space Launch System, najpotężniejsza (na razie) na świecie, miała foto-perfekcyjny start. I Triumfalny plusk Oriona W zeszłym miesiącu na Oceanie Spokojnym utorował drogę dla misji Artemis II, która zabierze astronautów na Księżyc.

Następnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zwrócił obraz niesamowity obraz, dając naukowcom nowe spojrzenie na Wszechświat, cofając się w czasie do mniej więcej jego powstania. Jego łazik robi ślady na powierzchni Marsa. A NASA przetrwała kilka chwil napięcia z Rosją, aby utrzymać partnerstwo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Dinozaur odkryty w Australii Zidentyfikowany jako nowy gatunek, może być jednym z największych w swoim rodzaju

Pod wieloma względami złotym standardem był SpaceX. W zeszłym roku wystrzelił 61 razy, co jest rekordem, i planuje wystrzelić więcej rakiet na orbitę w tym roku. po, po Przezwyciężenie wielu porażek We wczesnych latach firma osiągnęła cel, który Elon Musk, jej założyciel, dyrektor generalny i główny inżynier, stawiał sobie od samego początku: sprawić, by loty kosmiczne wydawały się łatwe i rutynowe.

W rezultacie inwestorzy zaczynają zalewać szeroko rozumianą branżę kosmiczną inwestycjami, robiąc wszystko w sektorze, który kiedyś był uważany za zbyt ryzykowny dla poważnych pieniędzy. W 2020 roku inwestycje w kosmiczne start-upy osiągnęły 7,6 miliarda dolarów, czyli o 16 procent więcej niż w 2019 roku, według danych Bryce Przestrzeń i technologiafirma konsultingowa.

Firma stwierdziła, że ​​jest to „zgodne z sześcioletnim trendem, który rozpoczął się w 2015 r., polegającym na bezprecedensowym poziomie inwestycji napędzanych kapitałem podwyższonego ryzyka napływających do przemysłu kosmicznego”.

Po rekordowych 47,4 miliardach dolarów zainwestowanych w szeroko pojętą gospodarkę kosmiczną w 2021 roku, liczba ta spadła w zeszłym roku o 58 procent, według kapitał kosmiczny, Fundusz inwestycyjny specjalizujący się w kosmosie. „Rynek mógł osiągnąć dno”, powiedziała firma w trzecim kwartale ubiegłego roku, zauważając, że był to „najniższy kwartał dla inwestycji w gospodarkę kosmiczną od” końca 2013 roku.

Po upadku spółki Virgin Orbit, założonej przez Richarda Bransona, jej akcje spadły i obecnie ich cena wynosi mniej niż 2 dolary za akcję. Astra, kolejna firma rakietowa, której celem jest walka z małym przemysłem satelitarnym, również ma trudności z oderwaniem się od ziemi. W listopadzie, po opublikowaniu straty netto w trzecim kwartale w wysokości 5 milionów dolarów, zapowiedział, że zwolni 16 procent swojej siły roboczej. Nastąpiło to po zawiadomieniu od Nasdaq przed tym ostrzega Spółka zostanie usunięta z giełdy po tym, jak przez 30 kolejnych dni nie przekroczy poziomu 1 dolara za akcję.

READ  Opinia #SpaceWatchGL: Co to jest arbitraż kosmiczny?

„Istnieje spektrum tego, jak wyrafinowane są różne grupy inwestorów w odniesieniu do przestrzeni” – powiedział Klempner. „Inwestorzy detaliczni prawdopodobnie nie rozumieją całej złożoności postępu technologicznego, który musi nastąpić, aby te firmy mogły zarabiać pieniądze i zapewniać zwroty ekonomiczne”.

Nie tylko małe startupy stanęły w obliczu zawirowań gospodarczych. Boeing, gigant lotniczy, obronny i lotniczy, miał różnego rodzaju problemy z… Statek kosmiczny Starliner Został opracowany w celu przewożenia astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną iz powrotem. W 2014 roku NASA przyznała firmie kontrakt na program o wartości 4,2 miliarda dolarów, ale Boeing spóźnia się o wiele lat. Chociaż jest ustawiony na swój pierwszy lot testowy z astronautami na pokładzie tej wiosny, tak jest Doświadczał częstych opóźnień technicznych Niepowodzenia zmusiły firmę do zaksięgowania prawie 900 milionów dolarów strat w programie.

Anderson powiedział, że bardziej zakorzeniona gospodarka kosmiczna przynosi korzyści, zakorzeniona w solidnych fundamentach biznesowych, a nie w szumie, zwłaszcza że przekształciła się w „niewidzialny kręgosłup największych światowych gałęzi przemysłu”, mówi.

„Gospodarka kosmiczna wzrosła wykładniczo w ciągu ostatniej dekady – umacniając swoją rolę jako infrastruktury ponadnarodowej – i nie ma już odwrotu dla tego dżina w butelce” – powiedział Anderson za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Pomimo wyzwań spowodowanych przeciwnościami na rynkach makro, nigdy nie byliśmy bardziej optymistyczni w tej dziedzinie”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top