Andrzej Duda opowiada o swoim związku z Joe Bidenem

W rozmowie z Innerią w piątek Prezydent RP Andrzej Duda zapytał o stosunki polsko-amerykańskie, które ocenił jako „na dobrym poziomie”.

„Stosunki ze Stanami Zjednoczonymi były w ostatnich latach bardzo dobrze zorganizowane i wiele osiągnęliśmy, a tak naprawdę nie osiągnęliśmy tego przez ostatnie 30 lat” – powiedział.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na obecność wojsk amerykańskich w Polsce oraz znaczenie relacji USA z polską energetyką. – Na naszym terenie są wojska amerykańskie; „Ponieważ Stany Zjednoczone mają umowy z amerykańskimi firmami na dostawy skroplonego gazu ropopochodnego, Stany Zjednoczone chronią również naszą suwerenność energetyczną, głównie w zakresie materiałów” – powiedział.

– Jeśli istnieje ruch bezwizowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, to nie w ciągu ostatnich trzydziestu lat – to pokazuje, że w ostatnich latach stosunki polsko-amerykańskie weszły na zupełnie inny poziom niż wcześniej – ocenił Prezydent .

– Są na tym poziomie, bo mają charakter strategiczny, aw kwestiach strategicznych, w kraju rządzącym się odpowiednimi regułami, zmiana władzy nie zmienia stosunków strategicznych – podkreślił.

Dodał: „Otrzymaliśmy wielokrotne sygnały od prezydenta Bidena i Kongresu USA, że ta współpraca jest dla nich ważna w ramach trzech ram morskich. Chcą znacznie ją wzmocnić. Postrzegają nas jako tak wielkiego partnera w tym projekcie”.

„Na pewno porozmawia z prezydentem Bidenem” – zapowiedział prezydent Duda. – Mamy zamiar spotkać się na szczycie NATO, wymieniamy listy. Byłem też na szczycie klimatycznym, zaprosił mnie – wspomniał.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem.

Temat funduszu odbudowy

– Być może przy zatwierdzaniu funduszu na odbudowę należałoby dodać jakieś dodatkowe klauzule, co np. Oznaczałoby, że naszym zdaniem jest to przypadkowe i posłuży tylko wyrzuceniu UE z kryzysu i nadaniu impetu wzrostowi – powiedział Prezydent Andrzej – powiedział Duda w rozmowie z Indiami. Prezydent zwrócił uwagę, że dyskusje na temat formatu Funduszu Odbudowy toczą się w kilku krajach UE, w tym w Niemczech.

READ  Igrzyska Olimpijskie: Serbia na czele Polski, Belgia perfekcyjnie w ringach 3x3

Andrzej Duda zauważył: „Z drugiej strony trzeba pamiętać, że Unia rzeczywiście jest w kryzysie, a gospodarki mocno ucierpiały z powodu tego, co wydarzyło się w zeszłym roku, co może wygenerować ogromne sumy pieniędzy właśnie na ten cel. je wprowadzać na rynek gospodarczy UE, w tym nasz ”.

– To wielka szansa rozwoju na przyszłość, jak Plan Marshalla, więc należy się spodziewać dobrego rozwiązania – podkreślił prezes. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przeprowadzi rozmowy z ekspertami w tej sprawie. – To dla nas wielka szansa, nie wolno nam o tym zapomnieć – podkreślił.

Prezydent zwrócił również uwagę, że „stabilna sytuacja” i „odpowiedzialne rządy” w kraju są ważne dla szybkiego wyjścia Polski z epidemii koronawirusa.

– W swoim biurze obserwuję całą scenę polityczną. Chcę stabilności w Polsce, zwłaszcza w obecnej sytuacji – podkreślił Prezydent. „Moim największym wyzwaniem dla Narodów Zjednoczonych jest dalsze zajmowanie się tymi polskimi sprawami z pełną odpowiedzialnością” – podkreślił.

(KF)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top