Amerykańskie wakacje na Kubie wciąż wiążą się z kacem po sankcjach Trumpa

HAWANA (Reuters) – Kuba otworzy swoje granice w przyszłym tygodniu na znak nowych możliwości dla podróżnych wyczerpanych pandemią i przemysłem turystycznym na wyspie, ale dla obywateli USA dotarcie tam wymaga przeskakiwania przez obręcze, jak nigdy dotąd, według szefów osiem tras po USA. agencje.

Prezydent USA Donald Trump zakończył dokowanie statków wycieczkowych, zmniejszył liczbę lotów do Hawany i całkowicie odwołał peryferyjne hrabstwa. Jego administracja ogłosiła zakaz korzystania z większości hoteli, autobusów i innych kubańskich usług turystycznych, ponieważ są one własnością wojska i ogólnie utrudniają transakcje finansowe, środki, które pozostały w mocy za prezydenta Joe Bidena.

„Przeszkody, z jakimi borykają się Stany Zjednoczone, są najbardziej znaczące w ciągu ponad 22 lat prowadzenia działalności na Kubie”, powiedział Michael Zocato, prezes Cuba Travel Services, Cuba Travel Services.

Napięcia między Waszyngtonem a Hawaną narastają przed protestami zaplanowanymi przez uciekinierów na wyspie na 15 listopada tego samego dnia. Kuba ponownie otworzyła swoje granice Dla gości z zagranicy. Czytaj więcej

„Wyzwania wydają się teraz nieskończone. Między Trumpem a pandemią, a teraz Bidenem” – powiedziała Mayra Alonso, prezes Marazul Tours. Chodzenie po linie między przepisami amerykańskimi i kubańskimi „sprawia, że ​​jest fajnie”, powiedziała.

Zocato, podobnie jak inni, powiedział, że rezerwowanie hoteli i przelewanie pieniędzy na wyspę karaibską w szczególności stało się poważną niedogodnością dla osób planujących podróże na Kubę ze Stanów Zjednoczonych.

Wielu touroperatorów miało nadzieję, że Biden spełni obietnice zawarte w kampanii i zmniejszy przeszkody w odwiedzaniu karaibskiej wyspy, popularnego miejsca docelowego wyróżniającego się bogatą kulturą, piaszczystymi plażami i zabytkowymi budynkami.

„Sankcje USA, które Trump zaostrzył i na które nalegała administracja Bidena, są ogromnym rozczarowaniem” – powiedział Colin Lafferty, prezes Cuban Education Travel.

Napięcia polityczne między dwoma długoterminowymi rywalami eskalują przed przyszłym tygodniem planowane protesty Nie pomaga, powiedzieli operatorzy wycieczek. Czytaj więcej

READ  Osoby zgłaszające przypadki naruszenia Facebooka twierdzą, że obawiają się tego, co firma ma w zanadrzu dla metaverse

Minister transportu Eduardo Rodriguez powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że pomimo eskalacji retoryki Kuba, która opiera się na turystyce, nadal przyjmuje wszystkich obywateli USA na wakacjach na wyspie.

Lokalni muzycy czekają na turystów w Holguín na Kubie, 11 czerwca 2016 r. Zdjęcie zrobione 11 czerwca 2016 r. REUTERS/Alexander Menegini/File Photo

„Dzisiaj Stany Zjednoczone obsługują cztery loty tygodniowo do Hawany i zwiększyliśmy go do 147 lotów tygodniowo, w tym 77 do Hawany” – powiedział.

Amerykańskie linie lotnicze ogłosiły więcej lotów do Hawany od przyszłego tygodnia, z naciskiem na repatriację kubańskich Amerykanów podczas wakacji.

Ale administracja Bidena nie dała żadnych wskazówek, że planuje zezwolić na loty do prowincji.

Tom Popper, założyciel i były prezes InsightCuba i dyrektor generalny 82 ° West Consultants, firmy doradztwa biznesowego na Kubie, powiedział, że pomimo surowych ograniczeń w podróżowaniu do sąsiedniego kraju wyspiarskiego, Amerykanie nadal mogą tam legalnie podróżować.

„Zazwyczaj rynek amerykański postrzega Kubę jako opcję binarną: albo mogą podróżować na Kubę, albo nie, co zależy od ostatnich działań podjętych przez obecnego prezydenta USA” – powiedział.

Popper wyjaśnił, że podróż na Kubę jest dozwolona w 12 kategoriach, w tym wsparcie dla kategorii Kubańczyków, z której korzysta większość podróżnych – działalność dziennikarska, odwiedzanie krewnych.

Powiedział, że wielu touroperatorów i konsultantów ds. podróży projektuje wyjazdy zgodnie z przepisami amerykańskimi.

Podróże rozkwitły podczas odprężenia zainicjowanego przez byłego prezydenta USA Baracka Obamę, który złagodził ograniczenia, a nawet zabrał tam swoją rodzinę w historyczną wizytę w 2016 roku.

Administracja Trumpa odwróciła środki Obamy i dodała nowe ograniczenia, a następnie Kuba zamknęła swoje granice na większość pandemii.

Według rządu kubańskiego w 2018 i 2019 roku około 500 000 Amerykanów kubańskich odwiedzało ich ojczyznę każdego roku.

READ  Wysłannik USA w Afganistanie rezygnuje po chaotycznym wycofaniu | wiadomości o polityce

Rząd powiedział, że liczba podróży dla Amerykanów spoza Kuby spadła z 498 538 w 2018 r., kiedy administracja Trumpa zaczęła nakładać nowe sankcje, do zaledwie 58 147 w 2020 r., kiedy rozpoczęła się pandemiczna blokada.

Raporty Marka Franka. Dodatkowa sprawozdawczość Nelsona Acosty; Montaż przez Dave’a Sherwooda i Lisę Shumaker

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top