Amerykański sędzia odwołuje program umarzania kredytów studenckich

Administracja prezydenta USA Joe Bidena nie przyjmuje już wniosków o umorzenie pożyczki studenckiej po tym, jak drugi sąd federalny zamknął program.

„Sądy wydały nakazy zakazu programu łagodzenia długów studenckich” – powiedział Departament Edukacji na swojej stronie internetowej Federal Student Aid. „W rezultacie w tej chwili nie przyjmujemy zamówień. Staramy się je anulować”.

Wypełniając obietnicę wyborczą, prezydent Joe Biden w sierpniu ogłosił plany umorzenia do 20 000 USD zadłużenia z tytułu federalnych kredytów studenckich dla osób posiadających mniej niż 125 000 USD lub rodzin z mniej niż 250 000 USD. Biały Dom oszacował, że zakwalifikowało się do niego ponad 40 milionów ludzi.

Już około 26 milionów osób złożyło wnioski, a 16 milionów zostało zatwierdzonych. Jednak z powodu orzeczeń sądowych żadna ulga nie wyszła. Sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre powiedziała, że ​​Departament Edukacji „szybko zajmie się ich pomocą, gdy wygramy w sądzie”.

Sędzia Sądu Okręgowego USA Mark Bateman w Teksasie orzekł w czwartek, że Biden przekroczył swoje uprawnienia do stworzenia programu redukcji zadłużenia bez zgody Kongresu.

„W tym kraju nie rządzi nas pełnoprawny dyrektor generalny z piórem i telefonem. Zamiast tego rządzi nami konstytucja, która przewiduje trzy oddzielne i niezależne gałęzie rządu” – napisał Bateman.

Przebaczenie prawdopodobnie skończy się przed Sądem Najwyższym

Administracja odwołała się od tego orzeczenia.

Orzeczenie Batemana zostało wydane po tym, jak Ósmy Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych tymczasowo zawiesił program, podczas gdy rozważał wprowadzenie stałego zakazu. Ta sprawa została podniesiona przez pół tuzina stanów kierowanych przez Republikanów.

Prezydent USA Joe Biden odpowiada na pytania z sekretarzem ds. edukacji Miguelem Cardoną, gdy opuszczają wydarzenie dotyczące testu beta dla portalu umarzania długów studenckich w południowej sali sądowej kompleksu Białego Domu w Waszyngtonie, 17 października 2022 r. (Susan Walsh/The Associated Press)

Umorzenie kredytu studenckiego prawdopodobnie wygaśnie przed Sądem Najwyższym.

Osoby zadłużone z tytułu kredytów studenckich nie były zobowiązane do dokonywania płatności podczas pandemii. Ale płatności mają zostać wznowione, a odsetki zaczną ponownie narastać w styczniu.

Biden powiedział, że moratorium na płatności nie zostanie ponownie przedłużone, ale to było przed orzeczeniami sądu. Nie było jasne, czy przerwa może trwać do czasu wygaśnięcia prawnych wyzwań programu.

Jeśli chodzi o umorzenie pożyczki, Ministerstwo Edukacji poinformowało na swojej stronie internetowej, że będzie już posiadało wnioski kandydatów.

READ  Policja twierdzi, że misjonarze porwani przez gang na Haiti zostali zwolnieni

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top