Amerykański sędzia federalny odpieczętowuje nakaz przeszukania wykorzystany w sprawie Mar-a-Lago . Trumpa

Federalne Biuro Śledcze (FBI) odzyskało „ściśle tajne” dokumenty z nieruchomości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie, według dokumentów sądowych opublikowanych w piątek po tym, jak sędzia federalny ujawnił nakaz aresztowania, który upoważnił do bezprecedensowego przeszukania.

Ujawniony przez sąd dowód majątkowy pokazuje, że agenci FBI zabrali z posiadłości 11 zestawów tajnych dokumentów podczas przeszukania w poniedziałek.

Zajęte akta obejmują niektóre sklasyfikowane jako ściśle tajne, a także „wrażliwe fragmentaryczne informacje”, specjalną kategorię mającą na celu ochronę najważniejszych tajemnic narodu, które w przypadku publicznego ujawnienia mogłyby spowodować „niezwykle poważną” szkodę dla interesów USA. Akta sądowe nie zawierały szczegółowych informacji na temat dokumentów lub informacji, które mogą zawierać.

Notatka informuje, że agenci federalni badali potencjalne naruszenia trzech różnych praw federalnych, w tym prawa regulującego gromadzenie, przekazywanie lub utratę informacji obronnych na podstawie Ustawy o szpiegostwie. Inne przepisy dotyczą ukrywania, niszczenia lub usuwania zapisów oraz niszczenia, zmiany lub fałszowania zapisów w dochodzeniach federalnych.

Pokwitowanie własności wykazywało również, że agenci federalni zebrali inne potencjalne dokumenty prezydenckie, w tym nakaz ułaskawienia sojusznika Trumpa Rogera Stone’a, „skórzaną skrzynkę na dokumenty” oraz informacje o „prezydencie Francji”. W trakcie kontroli skonfiskowano również teczkę fotograficzną, odręczną notatkę, „różne dokumenty tajne” i „różne dokumenty tajne”.

Oglądaj | Oto, co oznacza wydanie nakazu przeszukania:

Oto, co oznacza wydanie nakazu przeszukania domu Trumpa na Florydzie

Alex Panetta z CBC News złamał niedawno wydany nakaz przeszukania rezydencji Donalda Trumpa Mar-a-Lago i co to oznacza dla byłego prezydenta.

Adwokat Trumpa, Christina Pope, która była obecna w Mar-a-Lago, gdy agenci przeprowadzali przeszukanie, podpisała pokwitowania dotyczące własności – jeden dwustronicowy i jeden jednostronicowy.

W wydanym wcześniej oświadczeniu Trump twierdził, że dokumenty skonfiskowane przez agentów w jego klubie na Florydzie zostały „odtajnione” i powiedział, że przekazałby dokumenty Departamentowi Sprawiedliwości, gdyby został o to poproszony.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rezygnuje, ale zostanie do czasu wyboru nowego przywódcy

Podczas gdy urzędujący prezydenci mają prawo odtajniania informacji, prawo to wygasa po opuszczeniu urzędu i nie było jasne, czy przedmiotowe dokumenty zostały odtajnione. Nawet uprawnienia odtajniające operatora zasiedziałego mogą być ograniczone w odniesieniu do tajemnic dotyczących programów broni jądrowej, tajnych operacji i aktywistów pewnych danych udostępnianych sojusznikom.

Trump zachował dokumenty pomimo wielu próśb ze strony agencji, w tym archiwów narodowych, o przekazanie akt prezydenckich zgodnie z prawem federalnym.

Zdjęcie Trumpa Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie, w środę. (Steve Helby/The Associated Press)

Nakaz przeszukania wydany w poniedziałek w Mar-a-Lago był częścią trwającego dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie odkrycia tajnych akt Białego Domu odzyskanych z domu Trumpa na początku tego roku. Archiwum zwróciło się do departamentu o przeprowadzenie dochodzenia po tym, jak stwierdziło, że 15 pudeł z aktami odzyskanymi z majątku zawierało akta poufne.

Pozostaje niejasne, czy Departament Sprawiedliwości zastosował nakaz aresztowania tylko w celu odzyskania danych, czy w ramach szerszego śledztwa karnego. Postępowanie z informacjami niejawnymi reguluje wiele przepisów federalnych, które obejmują zarówno sankcje karne, jak i cywilne, a także akta prezydenckie.

„Wyraźne i silne zainteresowanie opinii publicznej”

Sędzia pokoju w USA Bruce Reinhart, ten sam sędzia, który podpisał nakaz przeszukania, ujawnił nakaz i pokwitowanie własności w piątek na prośbę Departamentu Sprawiedliwości po tym, jak prokurator generalny Merrick Garland oświadczył, że istnieje „istotny interes publiczny w tej sprawie” i Trump poparł „natychmiastowe wydanie” o notatce. Departament Sprawiedliwości powiedział sędziemu w piątek po południu, że prawnicy Trumpa nie sprzeciwili się propozycji jej opublikowania.

W wiadomościach opublikowanych na swojej platformie Truth Social Trump napisał: „Nie tylko będę sprzeciwiać się udostępnieniu dokumentów… idę o krok dalej, zachęcając do natychmiastowego udostępnienia tych dokumentów”.

Prośba Ministerstwa Sprawiedliwości jest godna uwagi, ponieważ takie dokumenty zwykle pozostają zapieczętowane podczas toczącego się śledztwa. Ale departament zdawał się rozumieć, że milczenie od czasu badań stworzyło próżnię dla gorzkich ataków słownych Trumpa i jego sojuszników, i że opinia publiczna miała prawo wspierać FBI w związku z tym, co doprowadziło do poniedziałkowego przeprowadzki w domu byłego prezydenta.

„Wyraźne i silne zainteresowanie opinii publicznej zrozumieniem tego, co wydarzyło się w tych okolicznościach, mocno wpływa na odpieczętowanie” – głosi wniosek złożony w sądzie federalnym na Florydzie w czwartek.

FBI i Departament Sprawiedliwości milczą

Informacja została opublikowana, gdy Trump przygotowuje się do ponownego kandydowania do Białego Domu. Podczas swojej kampanii w 2016 r. wielokrotnie odwoływał się do śledztwa FBI w sprawie jego demokratycznej oponentki, Hillary Clinton, dotyczącej tego, czy niewłaściwie obchodziła się z tajnymi informacjami.

Aby uzyskać nakaz przeszukania, władze federalne muszą udowodnić sędziemu, że istnieje prawdopodobny powód, by sądzić, że popełniono przestępstwo. Garland powiedział, że osobiście zatwierdził nakaz aresztowania, decyzji, której, jak powiedział, departament nie przyjął lekko, biorąc pod uwagę, że standardową praktyką, o ile to możliwe, jest wybór mniej inwazyjnej taktyki niż przeszukanie domu.

Polityka FBI i Departamentu Sprawiedliwości ostrzega przed omawianiem trwających dochodzeń, zarówno w celu ochrony integralności dochodzeń, jak i uniknięcia krzywdzenia kogoś, kto jest pod obserwacją, ale ostatecznie kończy się bez zarzutów. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku nakazów przeszukania, w przypadku których pomocnicze dokumenty sądowe są rutynowo utrzymywane w tajemnicy podczas trwania dochodzenia.


W tym przypadku, według osoby zaznajomionej z tą sprawą, doszło do znaczącej interakcji z Trumpem i jego przedstawicielami przed wydaniem nakazu przeszukania, w tym wezwania do wydania akt i wizyty w Mar-a-Lago dwa miesiące temu przez FBI i Departament Sprawiedliwości urzędnicy do oceny sposobu przechowywania dokumentów. Osoba ta nie była upoważniona do omówienia sprawy imiennie i wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Departament Sprawiedliwości Garland był nieufny wobec publicznych oświadczeń dotyczących politycznie oskarżonego śledztwa lub zakresu, w jakim może zbadać Trumpa w ramach szerszego śledztwa w sprawie zamieszek z 6 stycznia w Kapitolu USA i prób obalenia ustaleń dochodzenia. Wybory 2020

Departament starał się uniknąć bycia postrzeganym jako wtrącanie się w politykę prezydenta, jak w 2016 roku, kiedy ówczesny dyrektor FBI James Comey wydał niezwykłe publiczne oświadczenie, w którym oświadczył, że FBI nie będzie rekomendować zarzutów kryminalnych przeciwko Clinton w związku z jej kontaktami z pocztą e-mail – i kiedy przemówił ponownie nieco ponad tydzień przed wyborami, aby powiadomić Kongres, że śledztwo zostało faktycznie wznowione z powodu odkrycia nowych e-maili.

Oglądaj | Co dalej z Trumpem?:

Jaki jest następny krok Trumpa po nalocie FBI?

Kelly Jane Torrance, redaktorka New York Post i była prokurator generalna Watergate, Jill Wayne Banks, rozumieją znaczenie nalotu FBI na dom Donalda Trumpa i tego, co może się stać później dla byłego prezydenta.

Prokurator generalny potępił także werbalne ataki na pracowników FBI i Departamentu Sprawiedliwości podczas kontroli. Niektórzy republikańscy sojusznicy Trumpa wezwali do defundacji FBI. Duża liczba zwolenników Trumpa wezwała do wydania nakazu aresztowania w nadziei, że pokaże on, że Trump był niesłusznie atakowany.

„Nie będę stać bezczynnie, gdy ich integralność zostanie niesłusznie zaatakowana” – powiedział Garland o federalnych funkcjonariuszach organów ścigania, nazywając ich „oddanymi i patriotycznymi urzędnikami państwowymi”.

Wcześniej w czwartek uzbrojony mężczyzna w zbroi próbował przedrzeć się przez strefę kontroli bezpieczeństwa w biurze terenowym FBI w Ohio, po czym uciekł, a później został zabity po starciu z organami ścigania. Funkcjonariusz organów ścigania poinformowany w tej sprawie zidentyfikował mężczyznę jako Ricky Schaeffer i powiedział, że wierzył, że był w Waszyngtonie w dniach poprzedzających atak na Kapitol i mógł być tam w dniu, w którym doszło do ataku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top