Amerykański dziennikarz zwolniony z więzienia w Birmie

Były ambasador USA przy ONZ Bill Richardson powiedział w poniedziałek, że amerykański dziennikarz Danny Finster, skazany zaledwie kilka dni temu na 11 lat ciężkich robót w Birmie, został zwolniony w drodze do domu.

Richardson powiedział w oświadczeniu, że Finster został mu przekazany w Birmie i wróci do Stanów Zjednoczonych przez Katar w ciągu półtora dnia.

„To jest dzień, w którym masz nadzieję, że nadejdzie, gdy wykonasz tę pracę”, powiedział Richardson w oświadczeniu przesłanym e-mailem z jego biura. „Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Danny w końcu będzie mógł ponownie połączyć się ze swoimi bliskimi, którzy przez cały czas go bronili, pomimo ogromnych szans”.

Finster, redaktor naczelny internetowego magazynu Frontier Myanmar, został skazany w piątek za publikowanie fałszywych lub podburzających informacji, kontaktowanie się z nielegalnymi organizacjami i łamanie przepisów wizowych.

Wyrok Finstera był najsurowszym jak dotąd wyrokiem spośród siedmiu znanych dziennikarzy skazanych od czasu przejęcia władzy przez wojsko.

„niesprawiedliwe przekonanie”

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price potępił tę decyzję, stwierdzając w oświadczeniu, że jest to „niesprawiedliwe oskarżenie niewinnej osoby”.

Richardson powiedział, że negocjował uwolnienie Finstera podczas niedawnej wizyty w Birmie, kiedy odbywał bezpośrednie spotkania z generałem Min Aung Hlaingiem, dowódcą wojskowym, który w lutym obalił wybrany rząd laureatki Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Richardson, który był także gubernatorem Nowego Meksyku i sekretarzem ds. energii w administracji Clintona, ma doświadczenie w pracy jako swego rodzaju niezależny dyplomata.

Najbardziej znany był z podróżowania do krajów, z którymi Waszyngton miał słabe, jeśli w ogóle, stosunki – jak Korea Północna – w celu uzyskania wolności przetrzymywanych Amerykanów.

Ostatnio był zaangażowany w poszukiwanie wolności dla obywateli USA przetrzymywanych w Wenezueli, innym kraju, z którym stosunki są napięte.

Richardson ma długą historię związaną z Birmą, począwszy od 1994 roku, kiedy spotkał Suu Kyi jako kongresmenkę Stanów Zjednoczonych w jej domu, gdzie była w areszcie domowym od 1989 roku pod rządami poprzedniego rządu wojskowego.

READ  Król Jordanii odbiera pierwszy telefon od Assada od dekady | Aktualności

Ostatni raz odwiedził Mjanmę w 2018 r., aby doradzać w sprawie kryzysu związanego z mniejszością muzułmańską Rohingya w tym kraju. Ponad 700 000 Rohingjów uciekło do obozów dla uchodźców w Bangladeszu po tym, jak wojsko Mjanmy rozpoczęło brutalne represje w 2017 roku.

W wywiadzie dla Associated Press po ostatniej wizycie w Birmie Richardson powiedział, że jego rozmowy koncentrowały się na ułatwieniu pomocy humanitarnej dla kraju, w szczególności na dostarczaniu szczepionek przeciw COVID-19.

Powiedział, że jego personel był w kontakcie z rodziną Finsterów, a zapytany, czy jest nadzieja na uwolnienie Finstera, odpowiedział: „Zawsze jest nadzieja. Nie proś o więcej”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top