Ameryka karze trzech „hakerów rekrutacyjnych” pracujących dla emirackiej firmy | wiadomości o bezpieczeństwie cybernetycznym

Trzech oskarżonych zgodziło się zapłacić grzywnę w wysokości 1,68 miliona dolarów w wyniku dochodzenia karnego przeprowadzonego przez Departament Sprawiedliwości USA.

Trzech hakerów „na zlecenie” pracujących dla firmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „na rzecz” rządu w Abu Zabi zgodziło się zapłacić 1,68 miliona dolarów grzywny w ramach ugody prawnej w Stanach Zjednoczonych. Ministerstwo Sprawiedliwości powiedziało.

Departament Sprawiedliwości poinformował w oświadczeniu we wtorek, że podejrzani, dwoje obywateli USA i były obywatel USA, zapewniali firmie z ZEA usługi hakerskie „bez kliknięcia”, które „mogłyby narazić urządzenie bez żadnych działań ze strony celu”.

Osoby zostały zidentyfikowane jako Mark Baer (49 lat), Ryan Adams (34 lata) i Daniel Gerek, 40-letni były obywatel USA. Prawo amerykańskie pozwala Amerykanom zrzec się obywatelstwa.

Według Departamentu Sprawiedliwości ci trzej pracowali wcześniej dla wywiadu lub wojska USA.

Umowa, znana jako „Umowa o odroczeniu prokuratury”, pozwoli oskarżonym uniknąć zarzutów karnych, jeśli zastosują się do jej warunków.

„Piracki hakerzy i ci, którzy wspierają takie działania, które naruszają prawo USA, powinni spodziewać się pełnego ścigania ich przestępczego postępowania” – powiedział w oświadczeniu pełniący obowiązki zastępcy prokuratora generalnego Mark Lesko.

„Jeśli pozostanie nieuregulowane, rozprzestrzenianie się ofensywnych możliwości cybernetycznych podważa prywatność i bezpieczeństwo na całym świecie”.

Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie nie odpowiedziała od razu na prośbę Al Jazeery o komentarz we wtorek wieczorem.

Departament Sprawiedliwości powiedział, że wielokrotnie ostrzegał tę trójkę, że ich praca podlega służbom obronnym, co wymaga specjalnej licencji od rządu USA. Ze swojej strony FBI obiecało walczyć z Amerykanami, którzy nielegalnie świadczą usługi hakerskie.

„FBI w pełni zbada osoby i firmy, które czerpią zyski z nielegalnej działalności przestępczej w cyberprzestrzeni”, powiedział w oświadczeniu Brian Forendran, zastępca dyrektora działu internetowego FBI.

„To jasna wiadomość dla każdego, w tym byłych pracowników rządu USA, którzy rozważali wykorzystanie cyberprzestrzeni do wykorzystania informacji kontrolowanych przez eksport na korzyść zagranicznego rządu lub zagranicznej firmy handlowej — istnieje ryzyko i będą konsekwencje. ”

READ  Uzbecka obrona powietrzna zestrzeliła afgański samolot wojskowy | Wiadomości lotnicze

Agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​Bayer, Adams i Gercke pracowali w ramach tajnej jednostki o nazwie Project Raven, która pomagała ZEA szpiegować przeciwników na całym świecie.

Baer, ​​były urzędnik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), był dyrektorem Projektu Kruk, według: Śledztwo Reutera 2019 który po raz pierwszy ujawnił istnienie jednostki hakerskiej.

Bayer zapłaci największą część grzywny – 750 000 dolarów, według Departamentu Sprawiedliwości – podczas gdy Adams i Jeriche zapłacą odpowiednio 600 000 i 335 000 dolarów. Cała trójka zgodziła się również zrezygnować z wszelkich amerykańskich lub zagranicznych poświadczeń bezpieczeństwa i w pełni współpracować z FBI.

Zjednoczone Emiraty Arabskie spotkały się z krytyką ze strony grup praw człowieka za wykorzystywanie hakerów przeciwko rzekomym przeciwnikom, w tym dziennikarzom i działacze na rzecz praw człowieka.

Wspólne dochodzenie przeprowadzone na początku tego roku przez kilka mediów ujawniło, że kilka numerów telefonów, które potencjalnie były celem Pegasusa, oprogramowania szpiegującego produkowanego przez izraelską prywatną firmę NSO Group, jest powiązanych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zaprzeczyły zarzutom dotyczącym używania Pegasusa w tamtym czasie, mówiąc, że „nie były one oparte na dowodach”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top