Aktualności | Rekiny prawie wyginęły 19 milionów lat temu: Badanie

Dziewiętnaście milionów lat temu rekiny prawie zniknęły z ziemskich oceanów, jak wynika z nowych badań, które dostarczają dowodów na nieznane wcześniej masowe wymieranie.

Naukowcy zajmujący się Ziemią z Yale University i College of the Atlantic twierdzą, że rekiny nigdy nie wyzdrowiały z tego gatunku.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Science dzisiejszy rekin to tylko ułamek tego, czym był kiedyś.

Wyniki pokazują, że rekiny zniknęły z rejestru we wczesnym miocenie około 19 milionów lat temu, ich liczebność zmniejszyła się o ponad 90 procent, a różnorodność morfologiczna o ponad 70 procent.

Wydaje się, że to zagadkowe wymieranie miało miejsce niezależnie od jakiegokolwiek znanego globalnego zdarzenia klimatycznego lub masowego wymierania na Ziemi. Chociaż kierowcy pozostają nieznani, zespół sugeruje, że to wydarzenie zasadniczo zmieniło ekologię powierzchniowego drapieżnika, a później utorowało drogę dużym, migrującym rodom rekinów, które obecnie dominują w ziemskich oceanach.

„To wyginięcie nastąpiło niemal przez przypadek” – powiedziała Elizabeth Seibert, główna autorka i adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi i Planetarności Uniwersytetu Yale.

„Badałem mikroskopijne zęby ryb i łuski rekinów w osadach głębinowych i postanowiłem stworzyć 85-milionowy rejestr liczebności ryb i rekinów, aby poznać naturalną formę długoterminowej zmiany naturalnej dla tej populacji .

„Odkryliśmy jednak nagły spadek liczebności rekinów około 19 milionów lat temu i wiedzieliśmy, że musimy dalej badać” – powiedział Seibert.

Do badań zespół wykorzystał mikroskamieniałości w rdzeniach osadów zwanych ichtiolitami – łuskami i zębami pobranymi od rekinów i innych ryb kostnych, które naturalnie gromadzą się na dnie morskim. Stworzyli zapis różnorodności i obfitości rekinów w ciągu ostatnich 40 milionów lat

„Obecny stan spadku populacji rekinów jest z pewnością powodem do niepokoju, a niniejszy artykuł pomaga umieścić te spadki w kontekście populacji rekinów w ciągu ostatnich 40 milionów lat” – powiedziała Leah Rubin, studentka College of the Atlantic na Uniwersytecie Atlantyckim. czas. Szukaj.

READ  DART: Co musisz wiedzieć o misji NASA polegającej na zderzeniu statku kosmicznego z asteroidą

„Ten kontekst jest ważnym pierwszym krokiem w zrozumieniu konsekwencji, które mogą nastąpić po dramatycznym zaniku tych morskich drapieżników w epoce nowożytnej” – powiedział Rubin.

– Jans

rvt / sdr /

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top