Aktualności | NASA: Nierównowaga energetyczna Ziemi podwoiła się w ciągu 14 lat

Badania prowadzone przez NASA podniosły alarm dotyczący spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych, ujawniając, że ilość ciepła uwięzionego w lądzie, oceanach i atmosferze podwoiła się w ciągu zaledwie 14 lat.

Naukowcy z NASA i National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) w Stanach Zjednoczonych odkryli, że nierównowaga energetyczna Ziemi prawie podwoiła się w ciągu 14 lat od 2005 do 2019 roku.

Aby dojść do tego wniosku, naukowcy porównali dane z dwóch niezależnych pomiarów – NASA Cloud i Earth’s Radiant Energy System (CERES) oraz dane z globalnego zestawu boi oceanicznych zwanego Argo, który pozwala na dokładne oszacowanie tempa ogrzewania świata. oceany. powyżej.

„Dwa bardzo niezależne sposoby patrzenia na zmiany nierównowagi energetycznej na Ziemi naprawdę się zgadzają i oba pokazują ten bardzo duży trend, co daje nam dużą pewność, że to, co widzimy, jest prawdziwym fenomenem” – powiedział Norman Loeb. główny autor i główny badacz dla CERES w NASA. I nie jest to tylko użyteczne narzędzie.”

„Odkryte przez nas trendy były nieco niepokojące” – powiedział w badaniu opublikowanym w Geophysical Research Letters.

Wzrost emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla i metan, spowodowany działalnością człowieka, zatrzymuje ciepło w atmosferze, wychwytując promieniowanie, które może uciec w kosmos.

Ocieplenie prowadzi do innych zmian, takich jak topnienie lodu i śniegu, wzrost pary wodnej i zmiany chmur, które mogą jeszcze bardziej podnieść temperaturę.

Wyniki pokazały, że „nierównowaga energetyczna Ziemi jest efektem netto wszystkich tych czynników”.

Badanie wykazało, że podwojenie nierównowagi jest częściowo spowodowane wzrostem gazów cieplarnianych spowodowanym działalnością człowieka, znanym również jako wpływ człowieka, a także wzrostem pary wodnej, zatrzymując więcej wychodzącego promieniowania długofalowego, co dodatkowo przyczynia się do nierównowagi energetycznej Ziemi. .

Ponadto związany z tym spadek chmur i lodu morskiego prowadzi do wzrostu absorpcji energii słonecznej.

READ  Nowe badanie pokazuje, że śnieg na Marsie jest zakurzony i może się stopić

„Prawdopodobnie jest to połączenie wpływu człowieka i wewnętrznej różnorodności, które w tym okresie powodują wzrost temperatury, co powoduje dość dużą zmianę w nierównowadze energetycznej Ziemi. Skala wzrostu jest bezprecedensowa” – ostrzega Loeb.

O ile tempo absorpcji ciepła nie ulegnie zmniejszeniu, należy spodziewać się większych zmian klimatycznych niż to, co faktycznie się dzieje.

„Obserwowanie wielkości i zmian tej nierównowagi energetycznej jest niezbędne do zrozumienia zmieniającego się klimatu Ziemi” – powiedział Gregory Johnson, oceanograf fizyczny z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

– Jans

bd / skp /

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top