Akcje i obligacje szykują się na wyższą inflację w USA, twardy Fed

Ekrany wyświetlające ceny indeksów giełdowych i kurs japońskiego jena w stosunku do dolara amerykańskiego pojawiają się po obchodach Nowego Roku z okazji otwarcia notowań w 2022 r. na giełdzie w Tokio (TSE), podczas pandemii koronawirusa (COVID-19). w Tokio, Japonia, 4 stycznia 2022 r. Reuters / Issa Kato

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Azjatyckie giełdy:
  • Udział Chin płaski, kontrakty terminowe na S&P płaskie
  • Rentowności obligacji pozostają wysokie przed raportem o CPI w USA
  • Inflacja bazowa znów rośnie, wzmacniając rajd Fed

SYDNEY (Reuters) – Główne rynki akcji uspokoiły się w poniedziałek, gdy inwestorzy odliczali kolejny odczyt inflacji w USA, który powinien przypieczętować wczesną podwyżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej, podnieść rentowność obligacji i ukarać akcje spółek technologicznych.

Eksplozja globalnych przypadków koronawirusa grozi również zakłóceniem wydatków konsumenckich i wzrostu, podobnie jak Fed rozważa wyłączenie kurków płynnościowych, co jest trudnym czasem dla rynków uzależnionych od niekończących się tanich pieniędzy.

Doprowadziło to do ostrożnego handlu z kontraktami terminowymi na S&P 500 w dół o 0,1% i kontraktami terminowymi Nasdaq o 0,1%. Kontrakty terminowe EUROSTOXX 50 i FTSE wzrosły o 0,2%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Najszerszy indeks MSCI akcji Azji i Pacyfiku poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Dodano 0,2%, podczas gdy Korea Południowa (.KS11) Stracił 1,0%.

Chińskie niebieskie żetony (.CSI300) Niewiele się zmieniło, ponieważ ostatnie luzowanie zostało zniwelowane przez utrzymujące się obawy o sektor nieruchomości. Czytaj więcej

Analitycy obawiają się, że środowy raport o cenach konsumenckich w USA pokaże, że inflacja bazowa wzrośnie do kilkudziesięcioletniego maksimum na poziomie 5,4% i doprowadzi do podwyżki stóp już w marcu.

Podczas gdy grudniowe dane o zatrudnieniu nie przewidywały oczekiwań, spadek stopy bezrobocia do zaledwie 3,9% oraz wzrost płac sugerują, że gospodarka jest niewykorzystana.

READ  Jak nowa technologia spowolni fałszywe połączenia telefoniczne w Kanadzie?

„To było zgodne z ewoluującym poglądem Fed, że rynek pracy zbliża się do maksymalnego zatrudnienia lub już działa w miarę wzrostu presji płacowej” – powiedzieli analitycy z NatWest Markets.

„Powinno to wzmocnić spekulacje na temat rajdu w marcu, a my wycofaliśmy nasze oczekiwania na podwyżkę Fed w marcu zamiast w czerwcu.”

Duża grupa urzędników Rezerwy Federalnej wyjdzie, aby przedstawić swoje najnowsze przemyślenia w tym tygodniu, w tym prezydent Jerome Powell i gubernator Lyle Brainard, którzy czekają na przesłuchania potwierdzające.

Rynki szybko zwróciły uwagę na ryzyko z kontraktami terminowymi wskazującymi na ponad 70% szansę na wzrost do 0,25% w marcu i co najmniej dwa razy do końca roku.

Akcje spółek technologicznych i wzrostowych spadły, gdy inwestorzy zwrócili się do banków i firm energetycznych, podczas gdy obligacje straciły na wartości.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA były bliskie szczytom odnotowanym na początku 2020 r. i wynosiły 1,765%, po tym, jak w zeszłym tygodniu podskoczyły o 25 punktów bazowych w największym ruchu od końca 2019 r. Kolejny cel na wykresie to 1,95/1,97%. my

„Uważamy, że wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych powinien być kontynuowany”, powiedział Nicholas Farr, ekonomista Capital Economics.

„Rynki mogą nadal nie doceniać stopnia, w jakim stopa funduszy federalnych wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat, więc oczekujemy, że 10-letnia rentowność wzrośnie o kolejne 50 punktów bazowych, do 2,25%, do końca 2023 roku. ”

Jastrzębia zmiana Fed zwykle przynosi korzyści dolarowi amerykańskiemu, choć w piątek uderzyła w niego realizacja zysków po tym, jak raport o zatrudnieniu nie spełnił wysokich oczekiwań rynkowych.

Indeks dolara ustabilizował się na poziomie 95,764, po spadku o 0,5% w piątek, ale ma wsparcie na poziomie 95,568.

Euro odbiło się do 1,1354 USD, pozostawiając je blisko szczytu niedawnego przedziału handlowego 1,1184 USD/1,1382. Japoński jen odetchnął po niedawnym niedźwiedzim zwyżce i osiągnął poziom 115,64, gdy dolar stracił na wartości z zeszłotygodniowego maksimum wynoszącego 116,34.

READ  Spadek zapasów Shopify przy zyskach Shopify w trzecim kwartale, brak szacunkowych przychodów

Na rynkach towarowych złoto było twardsze na poziomie 1795 USD za uncję, ale poniżej styczniowego maksimum wynoszącego 1831 USD.

Ceny ropy ustabilizowały się, po wzroście o 5% w zeszłym tygodniu, częściowo poparte zakłóceniami dostaw spowodowanymi niepokojami w Kazachstanie i przerwami w dostawach prądu w Libii.

Ropa Brent wzrosła o siedem centów do 81,82 USD za baryłkę, podczas gdy ropa amerykańska ustabilizowała się na poziomie 78,90 USD.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Edytowane przez Shree Navaratnam

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top