30 osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Chinach

Chińskie media państwowe podały, że co najmniej 30 osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 6,8 stopnia w południowo-zachodniej prowincji Syczuan.

Władze wcześniej poinformowały, że w hrabstwie Luoding zginęło siedem osób, a 14 innych w sąsiednim hrabstwie Ximian na południu. Trzech zmarłych było pracownikami Parku Krajobrazowego Heilogu, rezerwatu przyrody lasu i lodowca.

Trzęsienie ziemi spowodowało osuwiska i wstrząsy budynkami w stolicy prowincji Chengdu, gdzie 21 milionów mieszkańców żyje już pod zamknięciem COVID-19.

China Earthquake Networks Center poinformowało, że trzęsienie nawiedziło górzysty obszar w hrabstwie Luoding wkrótce po poniedziałkowym popołudniu.

Prowincja Syczuan, która leży na skraju Wyżyny Tybetańskiej, gdzie spotykają się płyty tektoniczne, regularnie doświadcza trzęsień ziemi. Dwa trzęsienia ziemi w czerwcu zabiły co najmniej cztery osoby.

Ekipy ratownicze na miejscu wypadku

Państwowy nadawca CCTV poinformował, że władze zgłosiły osuwiska, uszkodzenia domów i przerwy w dostawie prądu. Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że osuwisko zamknęło wiejską autostradę, pozostawiając ją zaśmieconą kamieniami.

„Ekipa ratownicza licząca 300 osób przybyła na obszar trzęsienia ziemi, aby przeprowadzić operacje ratunkowe” – powiedział na Twitterze chiński ambasador w ASEAN Deng Xijun.

Jiang Danli, mieszkanka Chengdu, powiedziała, że ​​przez pięć minut ukrywała się pod biurkiem w swoim mieszkaniu na 31. piętrze, podczas gdy wielu jej sąsiadów zbiegło na dół.

„W czerwcu miało miejsce silne trzęsienie ziemi, ale nie było to zbyt przerażające. Tym razem byłam naprawdę przerażona, ponieważ mieszkam na wysokim piętrze i wibracje przyprawiały mnie o zawroty głowy” – powiedziała The Associated Press.

Po trzęsieniu ziemi i zamknięciu nastąpiła fala upałów i susza, które doprowadziły do ​​niedoborów wody i przerw w dostawie prądu z powodu zależności Syczuanu od energii wodnej.

Jiang powiedział, że ostatnie dwa miesiące w Chengdu „były dziwne”.

To zdjęcie pokazuje następstwa trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło Heiluogu, prowincję Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. (STR/AFP/Getty Images)

US Geological Survey odnotowało poniedziałkowe trzęsienie ziemi o sile 6,6 na stosunkowo małej głębokości 10 km. Wstępne pomiary różnych agencji często nieznacznie się różnią.

Najbardziej śmiertelnym trzęsieniem ziemi w Chinach w ostatnich latach było trzęsienie ziemi o sile 7,9 w 2008 roku, które zabiło prawie 90 000 osób w Syczuanie. Trzęsienie ziemi zniszczyło miasta, szkoły i społeczności wiejskie poza Chengdu, prowadząc do wieloletnich wysiłków na rzecz odbudowy z bardziej odpornych materiałów.

READ  Rosja: Jak zmieniło się tam życie

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top