17 zaginionych i dziesiątki rannych w wyniku uderzenia pioruna, eksplozji i pożaru w kubańskim magazynie ropy naftowej

Kubańskie władze ogłosiły w sobotę, że w mieście Matanzas wybuchł pożar wywołany uderzeniem pioruna w magazynie ropy naftowej, w wyniku którego cztery eksplozje i płomienie raniły prawie 80 osób, a 17 strażaków zaginęło.

Strażacy i inni specjaliści wciąż próbują ugasić pożar w bazie Matanzas Supertanker Base, który rozpoczął się podczas burzy z piorunami w piątek wieczorem, powiedział Departament Energii i Min. Rząd powiedział później, że szukał pomocy u międzynarodowych ekspertów w „przyjaznych krajach” posiadających wiedzę specjalistyczną w sektorze naftowym.

Wiceminister spraw zagranicznych Carlos Fernandez de Cosio powiedział, że rząd USA zaoferował pomoc techniczną, aby ugasić pożar. I powiedział na swoim koncie na Twitterze, że „propozycja jest w rękach specjalistów do należytej koordynacji”.

Kilka minut później prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel podziękował Meksykowi, Wenezueli, Rosji, Nikaragui, Argentynie i Chile za ich oferty pomocy.

Oficjalna kubańska agencja informacyjna poinformowała, że ​​piorun uderzył w czołg, wywołując pożar, który później rozprzestrzenił się na drugi czołg. Gdy helikoptery wojskowe przelatywały nad naszymi głowami, by oblać płomienie wodą, gęsty pióropusz czarnego dymu uniósł się z obiektu i rozprzestrzenił na zachód ponad 100 kilometrów w kierunku Hawany.

Pracownicy obserwują kłęby dymu z bazy Matanzas Supertanker na Kubie w sobotę, gdy strażacy pracują nad gaszeniem pożaru, który wybuchł podczas burzy z piorunami w piątek wieczorem. (Ramon Espinosa/The Associated Press)

Roberto de la Torre, szef operacji przeciwpożarowych Matanzas, powiedział, że strażacy spryskiwali wodą nienaruszone zbiorniki, aby utrzymać je w chłodzie, mając nadzieję na zapobieżenie rozprzestrzenianiu się pożaru.

Strona rządu prowincji Matanzas na Facebooku podała, że ​​liczba rannych osiągnęła 77, podczas gdy 17 osób zaginęło. Prezydencja Republiki powiedziała, że ​​17 to „strażacy, którzy byli w najbliższej okolicy, próbując zapobiec rozprzestrzenianiu się”.

Siedmiu rannych przewieziono do szpitala Calixto Garcia w Hawanie, gdzie znajduje się znaczący oddział leczenia oparzeń.

Władze kubańskie twierdzą, że dziesiątki osób zostało rannych w wyniku piorunów, pożarów i późniejszych eksplozji w magazynie ropy w Matanzas. (Yamelle Lage/AFP/Getty Images)

Do wypadku doszło w czasie, gdy Kuba cierpi na brak paliwa. Nie było natychmiastowych informacji o tym, ile ropy zostało spalonej lub zagrożonej w magazynie, który obejmuje osiem gigantycznych zbiorników zawierających olej używany do napędzania elektrowni.

Zapach dymu i siarki

„Byłam na siłowni, kiedy poczułam pierwszy wybuch. W niebo wystrzelił pióropusz dymu i przerażający ogień” – powiedziała Associated Press mieszkanka Adele Gonzalez.

„Miasto ma silny zapach siarki”.

W sobotę w Matanzas na Kubie widać mężczyznę pchającego rower ulicą, gdy w tle kłębi się dym z pożaru w pobliskim magazynie ropy. (Yamelle Lage/AFP/Getty Images)

Władze poinformowały, że około 800 osób zostało ewakuowanych z najbliższej pożaru dzielnicy Dubruc, a Gonzalez dodał, że niektórzy zdecydowali się opuścić Wersal, który znajduje się nieco dalej od farmy czołgów.

Kilka karetek pogotowia, policja i wozy strażackie były widziane na ulicach Matanzas, miasta liczącego około 140 000 ludzi w Matanzas Bay.

Dym z ogniska Matanzas jest widoczny z punktu widokowego plaży w sobotę. (Aleksander Menegini/Reuters)

Urzędnicy powiedzieli, że Diaz-Canel udał się w rejon pożaru wczesnym rankiem w sobotę.

Lokalny meteorolog Eller Bella pokazał zdjęcia satelitarne obszaru z gęstym pióropuszem czarnego dymu przemieszczającym się z miejsca pożaru na zachód i wschód do Hawany.

„Wał może mieć długość do 150 kilometrów” – napisała Bella na swoim koncie na Twitterze.

Stary samochód jest zaparkowany w sobotę, gdy niebo w tle wypełnia dym z pożaru w magazynie zbiorników na ropę w Matanzas na Kubie. (Aleksander Menegini/Reuters)
READ  Biden robi sobie selfie z ratownikami i pracownikami medycznymi na szczycie G20.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top