16 lat później para odkrywa, że ​​ich ukochany obraz Maude Lewis jest najprawdopodobniej oszustwem

Para Halifaxów ostrzega miłośników sztuki, aby byli czujni, gdy dowiadują się, że ceniony obraz Maud Lewis może być oszukańczy.

John i Sue Corbett kupili Bez tytułu: Mewy i latarnie morskie Na aukcji internetowej zorganizowanej przez Levis Auctions w Calgary w 2005 roku. Levis powiedział, że przedmiot pochodzi z prywatnej kolekcji na wyspie Vancouver.

Jest wymieniony jako oryginał przez Maud Lewis.

Dramatyczna historia polegała na tym, że artystka pojawiła się w filmie dokumentalnym CBC z 1965 roku, co skłoniło kolekcjonera z Vancouver do napisania dla niej i zakupu dwóch obrazów. Drugi obraz sprzedano na tej samej aukcji nieznanemu nabywcy.

Corbett zapłacił ponad 5000 dolarów za swoją opłatę. Oboje dorastali w Nowej Szkocji i od dawna są fanami twórczości Lewisa.

Ten obraz Maud Lewis został odkryty przez wolontariuszy w sklepie z używanymi rzeczami w New Hamburg, Ont. Nazywa się Portret Eddiego Barnesa i Eda Murphy’ego, rybaka homarów i jest podobny do obrazu Corbetta. (Zdjęcia: Ken Ogasawara/MCC)

„Uwielbiam styl, uwielbiam obrazy, które dajesz. To model Nowej Szkocji w zwierzętach, które dajesz, wodzie, pomysłach, które dajesz” – powiedziała Sue Corbett dla CBC News.

„W tym czasie mieszkaliśmy w Ontario i uwielbialiśmy popisywać się w Nowej Szkocji” – powiedział jej mąż, John.

„Całkowicie zdewastowany”

Kiedy emerytowana para zaczęła planować swoją spuściznę, postanowili tego lata podsumować swoją pracę. Inne prace, takie jak jej, sprzedano za nawet 20 000 dolarów, a niektóre z nowo odnalezionych dzieł Lewisa w Wielkiej Brytanii sprzedano niedawno na aukcji za 60 000 dolarów.

Ale kiedy przywieźli ze sobą Lewisa do rzeczoznawcy Halifax Iana Muncastera z Galerii Sztuki Zucker, powiedział im, że to prawdopodobnie podróbka.

„Bardzo zdruzgotana”, powiedziała Sue Corbett o swojej reakcji. “Byłem zszokowany.”

Obaj nie są kolekcjonerami sztuki i nigdy nie wątpili, że praca jest oryginalna, dopóki Moncaster nie przyjrzał jej się fachowo.

„Wymienił dwie rzeczy”, powiedział John Corbett. „Porozmawiaj o sposobie, w jaki powstał horyzont w niezwykły sposób, z powodu jego ekspozycji na niego. Zwykle ich nogi są czarne – tak nie jest” – powiedziały mewy. Domy i dachy mają zazwyczaj jednolity kolor, a tutaj wtopiony. Może coś zostało zrobione w pośpiechu. Nie namalowali tego do końca.”

Skały i fale też się oderwały, podobnie jak podpis.

John i Sue Corbett zachowali dzieło, ale teraz postrzegają je jako arcydzieło. (Paweł Poirier/CBC)

„Przywozimy obrazy Maud Lewis co tydzień, czasami dwa lub trzy razy w tygodniu” – powiedział Muncaster CBC. „A ja spojrzałem na niego i powiedziałem, myślę, że coś jest nie w porządku”.

Kuratorem dzieł sztuki od 50 lat. Dokument oceny nie jest certyfikatem autentyczności, ale odmawia oceny dzieł, które noszą ślady oszustwa – takich jak te zakupione przez Corbetts.

Oznacza to, że ich rysunki przeszły z tysięcy ocenianych do bezwartościowych obrazów.

Malowanie Moncastera moderował Lance Wolaver, autor kilku książek o Louisie i Alain Deacon, jej kolekcjoner. Obaj widzieli powód do niepokoju.

Malarstwo Courbeta jest podobne do znanego malarstwa Lewisa. Portret Eddiego Barnesa i Eda Murphy’ego, rybaka homarów, który sprzedał się za 45 000 USD w 2017 roku.

„Miała dobre wyczucie koloru i kompozycji i jest naprawdę bardzo urocza” – powiedział Muncaster o oryginalnych obrazach. „Większość podróbek można po prostu powiedzieć, że są różne”.

Lewis nie kupowała materiałów artystycznych, ale pracowała z podarowanymi farbami, więc jej sztuka miesza farby wewnętrzne z farbami zewnętrznymi, nadając jej nierówny połysk. Zazwyczaj malowano ją na starodawnej desce bobrowej, rodzaju płyty gipsowo-kartonowej stosowanej w budynkach. Malowanie Corbetty na desce drewnianej, ale ma też równomierny połysk.

Ian Muncaster patrzy na oryginalny obraz Maud Lewis, który został wysłany do Zwicker Art Gallery w celu oprawienia. (Jan Tatry/CBC)

Porównaj to z oryginalnym obrazem Lewisa, dla kadrowania.

“Ta paleta ma wszystkie właściwe rzeczy. Ma dobry podpis, kolor jest w sam raz i możesz zobaczyć, gdzie Maud rysuje pod nią ołówkiem, a wykończenie jest całkiem dobre. Jest emaliowany i błyszczący w niektórych miejscach i całkowicie mieszkanie w innych.”

W latach przed sławą Lewis często sprzedawała obrazy sąsiadom, którzy chcieli rozjaśnić pokój dziecinny lub po prostu chcieli włożyć trochę pieniędzy do jej kieszeni. Podpisywała swoje obrazy na różne sposoby, a czasami używała markera, który mógł blaknąć.

„Maud powiedziała swojej przyjaciółce wiele lat temu, że myślała, że ​​rysuje tylko jeden dzień” – powiedział Muncaster. „Teraz malowałem w latach 40., 50., 60., więc będzie to ponad 300 rocznie, ponad 3000 na dekadę. A więc będzie to przynajmniej z grubsza 10 000”.

Oszuści są zajęci od jej śmierci w 1970 roku. Uważa się, że w obiegu znajduje się ponad 1000 fałszywych obrazów Louisa. Kopiowanie obrazu jest legalne, ale próba sprzedaży kopii jako oryginału jest uważana za przestępstwo.

Rozdrobnione zapisy domów aukcyjnych

Levis Auctions niszczy jej papiery po dekadzie, więc dokumenty Levisa znikają.

Doug Levis założył Levis Auction i sprzedał obraz rodzinie Corbett. Powiedział, że w 2005 roku zwróciła się do niego kobieta z Vancouver Island, aby sprzedać dwie Maude Louise, które kupiła od artysty w latach 60. XX wieku.

– Nie miałem powodu, by odpokutować jej historię – powiedział.

Levis, obecnie na emeryturze, powiedział, że wraz ze wzrostem cen dzieł Lewisa wzrosła liczba „wątpliwych” obrazów. Niedawno ktoś przywiózł cztery obrazy przypisywane Lewisowi. Ci biznesmeni wysłali do ekspertyzy, którzy kwestionowali ich autentyczność, więc Levis nie licytował.

Powiedział, że tak Levis radzi sobie teraz ze wszystkimi obrazami Lewisa.

Mówią rodzinie Corbetts, że oferują zwrot pieniędzy, ale w ciągu 14 dni od zakupu.

Firma aukcyjna napisała do Corbettsa: „Uważam, że nasze zobowiązania do sprzedaży już dawno wygasły. Przykro mi, że po tylu latach okazało się, że jest to coś innego niż to, co myślałeś, że kupiłeś”.

„Mam nadzieję, że za 16 lat będziesz mógł się nim cieszyć i nadal będzie się w nim bawić”.

Corbetts nie znajduje obecnie wiele radości. Jan nazywa je „antykami” i trzymane są jako ostrzeżenie dla innych. Sue powiedziała, że ​​ich młody wnuk narysował jej kopię Maud Lewis kilka lat temu i to ma dla nich większą wartość niż podróbka.

Artystka rezydent: Maud Lewis pozuje z jednym ze swoich obrazów przed swoim domem. (Galeria Sztuki Nowej Szkocji)

Nie obwiniają Levisa ani nie wierzą, że licytator był zamieszany w potencjalne oszustwo. Namawiali innych kolekcjonerów, by byli sceptyczni, zwłaszcza w stosunku do obrazów rzekomo autorstwa Maud Lewis.

„Sugerowałbym, żeby otrzymali certyfikat” – powiedział John. „Istnieje certyfikat autentyczności. Podobnie jak karty baseballowe – wszystkie mają certyfikat autentyczności”.

Muncaster powtórzył ten sentyment. Podejrzewa się, że oszust w Nowej Szkocji osobiście stworzył ponad 1000 fałszywych Louise, które często są przekazywane jako oryginały.

READ  Menedżer Kanye mówi, że Drake Feud może ponownie zapalić się nowym albumem

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top