Zmęczenie Gwiezdnych Wojen nie powinno powstrzymać Cię od oglądania „Andora”

Jest scena w Odcinek 7 Z Andor To mnie zakręciło.

Zaczyna się dziwnie. Cassian Andor, nasz tytularny bohater, po dokonaniu niemożliwego napadu na Imperium Galaktyczne, robił to, co każdy racjonalny przestępca zrobiłby w następstwie: świętował na czymś, co można określić tylko jako „Space Ibiza”. Budzenie się w nocy, relaks na plaży w dzień. Z obcymi atmosferami wszechświata zwykle kontaktują się kosmiczni czarodzieje, którzy wypełniają je laserowymi mieczami.

Podczas leżenia Szturmowiec zatrzymuje Cassiana – świadka zupełnie nowej, odrębnej zbrodni, w którą nie był zaangażowany – i zostaje natychmiast przesłuchany, oskarżony o udział w zbrodni, której był tylko świadkiem.

Prawie każdy, kto ogląda tę scenę przesłuchiwaną przez nieuczciwego gliniarza, ma węzły żołądkowe. Uprzejmy i szczery Cassian gorączkowo próbuje uniknąć kłopotów, gdy wplątuje się w serię obliczonych pytań przewodnich, w wyniku czego zostaje uwięziony za przestępstwo, którego nie popełnił. Jest to widok brutalny i oszałamiający w swojej szczerości. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się parodią, powoli zamienia się w coś przerażającego. Wynik wydaje się frustrująco nieunikniony: tak się dzieje, gdy pozwalasz, aby epidemia rozwijała się bez możliwości powrotu.

Robot KX unosi się nad Cassian na nadmorskiej promenadzie w Andorze

Pierwsze spotkanie Cassiana z robotem Imperial KX wcale nie jest zabawne.

Lucas Film

To zabawne, ale Andor – drugorzędny program, który skupia się na postaci z drugorzędnego filmu – jest dosłownie pierwszą „rzeczą” w Gwiezdnych Wojnach. To pokazało nam, że Imperium Galaktyczne jest prawdziwie faszystowskim reżimem i że u swoich korzeni Bardzo źle. W świecie, w którym źli mają być kosmicznymi nazistami, to trochę dziwne.

Ale właśnie dlatego Andor nadal jest zaskakująco doskonałym programem telewizyjnym. Jeśli jeszcze go nie oglądałeś, powinieneś go całkowicie obejrzeć. To rządzi.

Andor rządzi, ponieważ jest serialem, który ma obsesję na punkcie małych rzeczy w jego wszechświecie. Gwiezdne wojny zawsze dotyczyły megawydarzeń, gigantycznych bitew kosmicznych o zmieniających galaktykę konsekwencjach. Ale w żadnym filmie o Gwiezdnych Wojnach nie miałem pojęcia, czym był Luke Skywalker i spółka. walczą o to; Albo przeciw czemu buntowali się buntownicy.

Darth Vader był zły, ponieważ był ubrany na czarno i dławił się mężczyznami. To jest to. Z drugiej strony cesarz miał blady i wrodzony wygląd oraz przerażający śmiech. Jasne, ci ludzie wysadzili planety i wymordowali małe, ale to są złe rzeczy. W Andorze złoczyńca jest powolnym, skromnym pełzaczem faszyzmu, co sprawia, że ​​serial jest jedną z najbardziej fascynujących rzeczy, jakie Disney wyprodukował od czasu uzyskania licencji Gwiezdnych Wojen w 2012 roku.

Niepowtarzalna sylwetka czarnego złoczyńcy w hełmie, Dartha Vadera w Obi-Wan Kenobi na Disney Plus.

Miło odpocząć od tego faceta.

Disney Plus

To przedstawienie, które ma obsesję na punkcie drobiazgów, drobiazgów. Widzimy bloki mieszkalne, zniszczone roboty i sfrustrowane matki jedzące obiad ze swoimi dorosłymi dziećmi. Oglądamy efekty biurokracji w pracy, brudnych małych spotkań biznesowych i sesji biurowych. Obserwujemy, jak rodziny kłócą się o śniadanie, dręczą listy gości i generalnie angażują się w drobiazgi codziennej egzystencji. Co dziwne, to cudowne.

Gwiezdne Wojny często były krytykowane za obsesję na punkcie wypełniania luk we własnej osi czasu i sprawienia, by niegdyś duży wszechświat wydawał się mały. Zbuduj wszechświat w innym ilub. Odnosi się do drobnych szczegółów w sposób, który sprawia, że ​​wszechświat Gwiezdnych Wojen wydaje się autentycznie zamieszkany. Wplatając historie tych mniej ważnych postaci w wielką narrację, wyczuwamy samą skalę szerszych konfliktów. To nie jest historia z Gwiezdnych Wojen, to tylko historia z małej części, która rozgrywa się gdzieś w tym wszechświecie. to super.

Ale poza tymi podstawowymi konceptami, Andor jest po prostu dobrym przedstawieniem w niemal każdym aspekcie swojej produkcji. Wygląda świetnie, jest dobrze napisany. Żadna linia dialogu nie jest wyczerpująca ani niezdarna. Zawiera również wiele ofert premium.

Dennis Gough – który gra Dedrę Meero, członka Cesarskiego Biura Bezpieczeństwa – znakomicie oddaje niepokój korporacji związany ze spotkaniami na wysoką stawkę, gdzie jedno złe słowo może doprowadzić do utraty pracy. I Jak stwierdza ten tweet:Nie ma przestępstwa, którego bym nie popełnił, gdyby Stellan Skarsgård zapytał mnie wprost, czy chcę „naprawdę walczyć z tymi draniami”.

Andor zabiera Gwiezdne Wojny w miejsce, jak nigdy dotąd. To bardziej przypomina powieść Johna le Carreya z materiałami wybuchowymi niż kosmiczną operę. A jako osoba dosłownie raz Ukończ esej/oszustwo z Gwiezdnych wojen za pomocą słów„Wystarczy podziękować Gwiezdnym Wojnom”, to mile widziana zmiana.

Jeśli tak jak ja czujesz się wyczerpany wyczynami Luke’a Skywalkera i spółki Zachęcam do ponownego rozważenia. Andor, poza bagażem Gwiezdnych Wojen, to jeden z najlepszych koncertów 2022 roku. Jestem zaskoczony jak każdy.

READ  Twórca Cobb Vanth rzuca Shade w Gwiezdne wojny po odcinku Boba Fetta 6

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *