Zamach stanu wzywa do usunięcia wybranego przywódcy Samoa z parlamentu | Wiadomości o wyborach

Wybrana premier Viam Naomi Matafa została usunięta z parlamentu kraju Pacyfiku po tym, jak jej rywal polityczny odmówił scedowania władzy pomimo przegranej w kwietniowych wyborach parlamentarnych.

Matafa przybyła w poniedziałek do parlamentu państw Pacyfiku w towarzystwie sędziów gotowych do utworzenia nowego rządu i zaprzysiężenia jako pierwsza kobieta premier.

Ale policja uniemożliwiła jej wejście do władzy ustawodawczej, a urzędnik parlamentu powiedział, że może pozwolić parlamentowi zasiadać tylko na polecenie mianowanej głowy państwa, sojusznika ustępującego premiera Tuilaepa Saileile Maligawi.

Szybko zmieniające się wydarzenia są najnowszym wydarzeniem w zaciekłej walce o władzę, ponieważ Malelegawi – który rządził Samoa przez 22 lata – odmówił zrzeczenia się władzy, chociaż sądy potwierdziły wąskie zwycięstwo wyborcze Matafy w zeszłym miesiącu.

„Nadejdzie czas, kiedy spotkamy się ponownie w tym zgromadzeniu. Zostawmy to prawu” – powiedziała, zwracając się do swoich zwolenników poza parlamentem.

Po tym, jak policja zakazała wybranemu premierowi wstępu do parlamentu, Maligawi zorganizował konferencję prasową, na której ogłoszono, że jego rząd nadal jest u władzy.

„Jest tylko jeden rząd w Samoa, nawet jeśli jesteśmy tylko rządem patronackim” – powiedział. „Nadal pełnimy tę rolę i działamy jak zwykle”.

Samoa, kraj wyspiarski liczący 220 000 mieszkańców, pogrążył się w kryzysie, gdy wybory 9 kwietnia zakończyły się 25-25 losowaniem pomiędzy partią FAST Matava i Partią Ochrony Praw Człowieka Maligoy, z jednym niezależnym kandydatem.

READ  Afgańscy talibowie nakazują kobietom noszenie burek w miejscach publicznych

Komisarz Wyborczy interweniował i wskazał kolejnego kandydata HRPP, który miał przestrzegać przepisów konstytucyjnych, które określają minimalną liczbę kobiet w parlamencie. Tymczasem Niezależny Kandydat zdecydował się przejść do FAST, osiągając 26-26 lat.

„Nielegalne przejęcie”

Następnie Malelegawi przekonał głowę państwa, Tuemalilivano Valletua Swallowy II, do zwołania drugich wyborów 21 maja.

Szybko odwołał się iw zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy orzekł o prawach wyznaczonego kandydata i planach nowych wyborów, przywracając partii Mutafa’a 26-25 większości.

Swallofi odpowiedział zawieszeniem parlamentu i wydaje się, że odmówił anulowania nakazu pomimo uchylenia decyzji przez Sąd Najwyższy podczas rzadkiej niedzielnej sesji.

Prezes Sądu Najwyższego Satio Simativa Perez poprowadził w poniedziałek konwój sędziów Sądu Najwyższego, aby złożyć przysięgę w nowym parlamencie. Ale gdy stanęli przed zamkniętymi drzwiami, sędziowie odwrócili się i wrócili do sądu.

A setki jego zwolenników przebywało w Izbie Reprezentantów przez prawie godzinę, śpiewając i wygłaszając przemówienia.

Premier-elekt oskarżył wcześniej Maligawego o zagrażanie demokracji na Samoa.

„To nielegalne przejęcie rządu, to właśnie oznacza zamach stanu” – powiedziała w niedzielę mediom Newshub.

„Musimy z tym walczyć, ponieważ chcemy zachować ten kraj jako demokratycznie rządzące państwo, oparte na rządach prawa”.

W miarę pogłębiania się kryzysu konstytucyjnego premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że ​​ma nadzieję, że „spokojne i spokojne głowy” zwyciężą.

„Wspieramy demokrację samoańską i wzywamy innych do tego samego” – powiedział Ardern TVNZ.

„Teraz jest to naprawdę trudne skrzyżowanie, a to duża zmiana dla Samo, ponieważ działo się to w 20. ich wyborach.

READ  20 osób zostało rannych w wyniku zderzenia i wykolejenia pociągu metra w Nowym Jorku

Naszym celem będzie zachowanie i wspieranie rządów prawa.

Minister spraw zagranicznych Australii Maryse Payne wyraziła podobne odczucia.

„Australia ceni naszą bliską przyjaźń z Samoa. Ważne jest, aby wszystkie strony przestrzegały praworządności i procesów demokratycznych”.

„Ufamy instytucjom samoańskim, w tym sądownictwu”.

Samoa uzyskało niepodległość w 1962 roku, po prawie 50 latach jako protektorat Nowej Zelandii, a obecny program ochrony praw człowieka obowiązuje od 1982 roku, z wyjątkiem krótkiego okresu koalicyjnego w latach 1986-1987.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *