Za 10 dni Indie przygotowują się do drugiego silnego cyklonu

Wschodnie wybrzeże Indii jest w pogotowiu przed groźnym cyklonem w Zatoce Bengalskiej, kilka dni po potężnej burzy, która uderzyła w zachodnie wybrzeże kraju i zabiła co najmniej 140 osób.

Indyjski Departament Meteorologiczny poinformował, że huragan Yas ma wylądować w środę i może powodować wiatry o prędkości do 165 kilometrów na godzinę. Dodała, że ​​burza ma uderzyć w stany Bengal Zachodni i Odisha na wschodzie kraju.

Zespoły ratownicze zostały już rozmieszczone w obu stanach w celu przeprowadzenia potencjalnych operacji ratunkowych i naprawczych, a obszary przybrzeżne są ewakuowane. Indyjskie Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna poinformowały, że niektóre helikoptery i statki są gotowe do udzielenia pomocy.

Yas będzie drugą burzą, która uderzy w Indie w ciągu 10 dni po tym, jak Cyklon Taktay zabił co najmniej 140 osób w zachodnich stanach w zeszłym tygodniu. Prawie 70 ofiar było na pokładzie łodzi wolnej od cumowania podczas sztormu, który zatonął u wybrzeży Bombaju.

Ogromne burze nadchodzą, gdy Indie zmagają się z niszczycielską falą koronawirusa, co komplikuje wysiłki, aby poradzić sobie z oboma.

W sąsiednim Bangladeszu władze zażądały od wszystkich łodzi rybackich i statków rybackich znajdujących się na Zatoce Bengalskiej i na głębokim morzu, aby zbliżyły się do wybrzeża przed Yas.

Cyklon Taukta, który uderzył w zachodnie wybrzeże Indii na początku tego miesiąca, zabił co najmniej 140 osób. (Rafiq Maqbool / Associated Press)

W biuletynie pogodowym wydanym przez stanowy wydział meteorologiczny w Dhace stwierdzono, że statki powinny opuszczać porty morskie w Chattogram, Mangla, Cox’s Bazar i Baira.

Naukowcy twierdzą, że tornada w Indiach stają się coraz częstsze, a zmieniające się wzorce klimatyczne zwiększają ich intensywność.

W maju ubiegłego roku prawie 100 osób zginęło w wyniku cyklonu Amfan, najsilniejszej burzy, która nawiedziła wschodnie Indie od ponad dziesięciu lat. Wsie zostały zrównane z ziemią, farmy zostały zniszczone, a miliony pozostały bez zasilania we wschodnich Indiach i Bangladeszu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *