Z badania wynika, że ​​pierwszy letni dzień w Arktyce bez lodu może nastąpić w ciągu najbliższej dekady

Z badania wynika, że ​​pierwszy letni dzień w Arktyce bez lodu może nastąpić w ciągu najbliższej dekady

Arktyka może zobaczyć letnie dni prawie bez lodu na ponad 10 lat przed prognozą

Nowe Delhi:

Nowe badanie wykazało, że w Arktyce letnie dni będą praktycznie pozbawione lodu ponad 10 lat wcześniej, niż wcześniej przewidywano, przy wszystkich scenariuszach emisji.

Poprzednie prognozy skupiały się na tym, kiedy region będzie wolny od lodu przez miesiąc lub dłużej – twierdzą naukowcy. Stwierdzili, że główną przyczyną tego zjawiska są emisje gazów cieplarnianych.

Poprzednie badania wykazały, że do połowy stulecia we wrześniu najprawdopodobniej w Arktyce nie będzie pływającego lodu przez cały miesiąc, przy czym lód morski osiągnie minimum, natomiast pod koniec stulecia sezon bez lodu może trwać kilka miesięcy. za rok.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Review Earth & Environment zespół badawczy z Uniwersytetu Colorado Boulder w Stanach Zjednoczonych przewidział, że Ocean Arktyczny może po raz pierwszy uwolnić się od lodu pod koniec sierpnia lub na początku września między 2020 r. 2030.

Próg „wolny od lodu” nie oznacza dosłownie „zero lodu”, który jest wskazany, gdy ocean ma mniej niż 1 milion kilometrów kwadratowych lodu – mniej niż 20% minimalnej sezonowej pokrywy lodowej w latach 80. – wyjaśnili naukowcy. W ostatnich latach udokumentowano, że Ocean Arktyczny zawiera co najmniej około 3,3 miliona kilometrów kwadratowych powierzchni lodu morskiego.

„To zmieniłoby Arktykę w zupełnie inne środowisko, z białej letniej Arktyki do błękitnej Arktyki. Zatem nawet jeśli warunki wolne od lodu są nieuniknione, nadal musimy utrzymywać emisje na jak najniższym poziomie, aby uniknąć warunków wolnych od lodu .” Przez długi czas”. powiedziała główna autorka Alexandra Jahn, adiunkt nauk o atmosferze i oceanach na Uniwersytecie Colorado Boulder.

Na potrzeby badania naukowcy przeanalizowali istniejącą literaturę na temat prognoz dotyczących lodu morskiego. Przeanalizowali także dane dotyczące pokrycia lodu morskiego z obliczeniowych modeli klimatu, aby ocenić, jak Arktyka będzie się zmieniać codziennie w przyszłości.

READ  Odkryto nową cząsteczkę Fullertube

Odkryli, że pierwszy dzień, w którym Biegun Północny stanie się wolny od lodu, nastąpi średnio cztery lata wcześniej niż średnie miesięczne, ale może to nastąpić 18 lat wcześniej.

Odkrycia dotyczące zmniejszania się poziomu lodu morskiego mają poważne konsekwencje dla zwierząt arktycznych, których przetrwanie jest uzależnione od lodu morskiego, w tym fok i niedźwiedzi polarnych. Co więcej, badacze ostrzegają, że w miarę ocieplania się oceanu mogą przedostać się obce ryby.

W miarę cofania się lodu morskiego fale oceaniczne mogą się zwiększyć i spowodować erozję wybrzeży, narażając życie osób mieszkających w pobliżu tych obszarów – twierdzą.

Jednak naukowcy stwierdzili również, że lód morski w Arktyce jest odporny i może szybko powrócić, jeśli atmosfera się ochłodzi.

„W przeciwieństwie do pokrywy lodowej Grenlandii, której tworzenie trwało tysiące lat, nawet gdybyśmy stopili cały lód morski w Arktyce, gdybyśmy mogli następnie dowiedzieć się, jak w przyszłości wyciągnąć dwutlenek węgla z atmosfery, aby odwrócić globalne ocieplenie, lód morski ulegnie zmianie.” . „Wróć tam za dziesięć lat” – powiedział Jan.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *