Wykrywanie połączenia dwóch masywnych czarnych dziur z wczesnego Wszechświata

Wykrywanie połączenia dwóch masywnych czarnych dziur z wczesnego Wszechświata

PRZYlądek CANAVERAL, Floryda (AP) — Sieć Teleskop kosmiczny odkrył najstarsze znane połączenie czarnych dziur.

Te dwie gigantyczne czarne dziury i ich galaktyki połączyły się zaledwie 740 milionów lat po Wielkim Wybuchu, który utworzył wszechświat. Naukowcy ogłosili w czwartek, że jest to najdalsze w historii odkrycie połączenia czarnych dziur.

Rozmiar pojedynczej czarnej dziury jest 50 milionów razy większy od naszego Słońca. Uważa się, że druga ma podobne rozmiary, ale jest zakopana w gęstym gazie, co utrudnia jej zmierzenie.

Do tej pory astronomowie nie byli pewni, jak masywne są supermasywne czarne dziury.

Najnowsze wyniki, opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, sugerują, że fuzje są przyczyną tak szybkiego wzrostu czarnych dziur – „nawet o kosmicznym świcie” – stwierdziła główna autorka Hannah Opler z Uniwersytetu w Cambridge.

„Masywne czarne dziury od samego początku kształtowały ewolucję galaktyk” – stwierdził Opler w oświadczeniu.

Wysłany na orbitę w 2021 roku jako ostateczny następca należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, Sieć Jest to największe i najpotężniejsze obserwatorium, jakie kiedykolwiek wysłano w przestrzeń kosmiczną. Jest to wspólny amerykańsko-europejski projekt, w ramach którego obserwatorium w podczerwieni bada wszechświat z miejsca oddalonego o milion mil (1,6 miliona kilometrów) od Ziemi.

READ  Dokładny punkt bieguna południowego Księżyca

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *