Wydalenie dziennikarza przez AP po jego tweetach wywołało oburzenie

New York – Associated Press była krytykowana za zwolnienie młodej dziennikarki za jej aktywność w mediach społecznościowych, a niektórzy sugerowali, że agencja prasowa ugięła się przed polityczną kampanią nacisku na jej pro-palestyńskie poglądy, gdy była na studiach.

22-letnia Emily Wilder rozpoczęła karierę w Associated Press 3 maja jako asystentka prasowa w zachodnich Stanach Zjednoczonych z siedzibą w Phoenix. W środę, nieco ponad dwa tygodnie później, AP poinformowała ją, że jej służba została zakończona z powodu naruszenia jej polityki mediów społecznościowych, które miało miejsce po tym, jak została pracownikiem.

W dniach poprzedzających jej wydalenie Wilder była celem konserwatywnych mediów za jej pro-palestyński aktywizm na rzecz praw człowieka, gdy była studentką Uniwersytetu Stanforda, który ukończyła w 2020 roku.

Rzeczniczka Associated Press, Lauren Easton, nie powiedziała tego, co Wilder napisał, co naruszyło politykę. Wilder powiedziała, że ​​nie podała szczegółów.

Jej strona na Twitterze, odkąd dołączyła do AP, zawierała kilka tweetów pozornie sympatyzujących z Palestyńczykami w obecnym konflikcie w Gazie, w tym film demonstrantów skandujących: „Palestyna jest wolna, wolna!”.

W niedzielę napisałem na Twitterze: „Obiektywizm” brzmi kapryśnie, gdy w sposób dorozumiany przyjmuje się podstawową terminologię, której używamy do zgłaszania wiadomości jako zarzut. Używanie słowa „Izrael”, ale nie „Palestyna” czy „wojna”, ale nie „oblężenie i okupacja” to opcje polityczne – jednak media cały czas dokonują tych subtelnych wyborów, nie uznając ich za stronnicze ”.

AP zabrania pracownikom publicznego wyrażania swoich poglądów na tematy polityczne i inne publiczne w obawie przed zniszczeniem reputacji organizacji informacyjnej w zakresie obiektywizmu i zagrożeniem dla wielu jej korespondentów na całym świecie.

„Mamy taką politykę, więc komentarze jednej osoby nie mogą stworzyć niebezpiecznych warunków dla dziennikarzy zajmujących się tą historią” – powiedział Easton. „Każdy dziennikarz AP jest odpowiedzialny za ochronę naszej zdolności do zgłaszania tego konfliktu lub jakiegokolwiek innego konfliktu w sposób uczciwy i wiarygodny i nie może opowiadać się po żadnej ze stron na forach publicznych”.

READ  Rząd francuski korzysta z konstytucyjnych uprawnień do egzekwowania budżetu | Francja

W wywiadzie Wilder powiedziała, że ​​przeszła szkolenie z mediów społecznościowych od AP i potraktowała to bardzo poważnie. Powiedziała, że ​​usunęła nawet wzmiankę o wspieraniu Black Lives Matter ze swojego profilu na Twitterze.

Powiedziała: „Ponieważ mam opinię w głęboko politycznej i osobistej sprawie, nie oznacza to, że jestem niezdolna do opartego na prawdzie, kontekstualnego i uczciwego dziennikarstwa”.

Powiedziała również: „Nie ma wątpliwości, że wszystko to było spowodowane atakiem nękającym przeciwko mnie”.

W poniedziałek, dwa dni przed jej wydaleniem, republikańska członkini Uniwersytetu Stanforda na Twitterze skrytykowała Wildera, który jest Żydem, opisując ją jako „podżegaczkę przeciwko Izraelowi” przebywającą na kampusie. Opublikowali artykuł, który napisałem w 2019 roku w gazecie uniwersyteckiej, określając postać Ben Shapiro z konserwatywnych mediów jako „trochę głupiego”. Shapiro ostro skrytykował Palestyńczyków.

We wtorek w Washington Free Beacon ukazał się artykuł zatytułowany „AP mianuje działacza antyizraelskiego na asystenta ds. Wiadomości. Obiektywizm prasy w świetle rewelacji, że dzieli przestrzeń biurową z Hamasem”. Został przechwycony na innych forach, w tym na stronie Fox News.

W ciągu ostatnich kilku dni Associated Press znalazło się pod ostrzałem niektórych konserwatywnych postaci w następstwie izraelskiego nalotu w zeszłą sobotę, który zniszczył budynek, w którym mieściły się biura agencji prasowej w Gazie. AP powiedział, że nie jest świadomy tego, że Hamas działał na zewnątrz budynku, jak twierdził Izrael.

Po zamachu AP wysłała do swoich pracowników notę ​​przypominającą o swojej polityce przeciw wyrażaniu opinii w kontrowersyjnych sprawach publicznych. Wiadomość została powtórzona w poniedziałek.

Janine Zakaria, profesor dziennikarstwa w Wilder na Stanford i była dyrektor biura w Jerozolimie, powiedziała The Washington Post, że nie może zrozumieć, dlaczego AP nie omawiała z Wilderem obaw dotyczących tweetów, zamiast zostać zwolnioną.

Zakaria powiedziała, że ​​uważa, że ​​prawdziwym problemem była aktywność Wildera na studiach i obawy związane z listem, który wysyła AP. Powiedziała, że ​​wielu aktywistów wcześniej włożyło swoją pasję w dziennikarstwo, podobnie jak Wilder jako stażysta w Arizonie.

READ  Korea Północna wystrzeliwuje podejrzany pocisk balistyczny dzień po tym, jak zgłosiło się 800 000 ochotników do walki z USA

Co się stanie, jeśli jesteś aktywistą w college’u, a potem zdecydujesz, że chcesz zostać dziennikarzem? Powiedziała. – Czy to oznacza, że ​​nie możesz?

Media społecznościowe i pokolenie, które z nimi dorastało, stanowiło wyzwanie dla organizacji informacyjnych, starając się utrzymać standardy obiektywizmu. AP podkreśla, że ​​jest to ważne dla organizacji, której wizytówka jest uczciwa.

„Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w przypadku organizacji takiej jak AP na całym świecie są stypendyści zajmujący się każdym możliwym tematem” – powiedziała Kathleen Carroll, była redaktor naczelna organizacji, a obecnie przewodnicząca Komitetu Ochrony Dziennikarzy.

„Dlatego dziennikarze objęci polityką mediów społecznościowych muszą uważać, aby ich posty nie zagrażały swobodnej pracy ich kolegów” – powiedział Carroll. „To, co może być czyjąś osobistą ekspresją, leży u podstaw historii kolegi w innym miejscu”.

AP potwierdził, że strzelanina była oparta na tym, co Wilder zrobił podczas pracy dla agencji prasowej.

Jeśli chodzi o stosowanie terminologii przez organizacje informacyjne, AP Stylebook zaleca, aby nie odnosić się do „Palestyny”, ponieważ nie jest to całkowicie zjednoczony i niezależny kraj. Associated Press odniosła się do izraelskiej okupacji i stwierdziła, że ​​Gaza – i Izrael – były oblężone podczas niedawnych walk.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *