Wojna rosyjsko-ukraińska: Lista najważniejszych wydarzeń, dzień 622 | Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Wojna rosyjsko-ukraińska: Lista najważniejszych wydarzeń, dzień 622 | Wiadomość o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Taka sytuacja miała miejsce we wtorek 7 listopada 2023 r.

walczący

 • 128. Oddzielna Brygada Szturmowa potwierdziła, że ​​w zeszłym tygodniu 19 jej żołnierzy zginęło w rosyjskim ataku powietrznym, który prezydent Wołodymyr Zełenski określił wcześniej jako „tragedię”. Żołnierze zostali zaatakowani, gdy gromadzili się na ceremonii wręczenia nagród we wsi w pobliżu linii frontu w południowym obwodzie zaporoskim. Ukraina wszczęła śledztwo w sprawie incydentu.
 • Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Andriej Kowalow powiedział telewizji państwowej, że siły ukraińskie w ciągu ostatniego tygodnia odparły rosyjskie ataki w pobliżu wsi Robotyn w południowym obwodzie zaporoskim. Kowalow powiedział, że „operacje ofensywne” toczą się także na południe od Bachmutu, który Rosja zdobyła w maju, oraz że Moskwa kontynuuje wysiłki mające na celu przejęcie kontroli nad Awdijiwką.
 • Zełenski powiedział, że siły ukraińskie zniszczyły rosyjski lotniskowiec rakietowy Askold w stoczni w Kerczu na zaanektowanym Półwyspie Krymskim. Kijów oświadczył w weekend, że „skutecznie” przeprowadził ataki na tym obszarze. W niedzielę Rosja poinformowała, że ​​jeden statek został uszkodzony. Nie podano nazwy statku.
 • Co najmniej osiem osób zostało rannych w ataku dronów i rakiet na Odessę na południu Ukrainy. Wśród budynków uszkodzonych w ataku znalazło się Muzeum Sztuk Pięknych w Odessie, mieszczące się w jednym z najstarszych pałaców z czasów carskich w mieście.
 • Gubernator obwodu chersońskiego na południu Ukrainy Oleksandr Prokudin powiedział, że rosyjski pocisk uderzył w cztery budynki, raniąc kobietę.
 • Major Hennadiy Chastyakov, zastępca ukraińskiego dowódcy wojskowego, zginął w eksplozji. Minister spraw wewnętrznych Ihor Klimenko powiedział, że do eksplozji doszło w domu Czastyakowa, gdy ten pokazywał swojemu 13-letniemu synowi prezenty urodzinowe podarowane mu przez kolegów, w tym pudełko granatów ręcznych produkcji zachodniej. Klimenko powiedział, że dochodzenie jest w toku.
 • Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow powiedział, że duży kontyngent byłych najemników Grupy Wagnera rozpoczął szkolenie w jego siłach specjalnych w Achmacie. Nie powiedział, ilu bojowników Wagnera wzięło udział w szkoleniu ani czy którykolwiek z nich pozostanie później w siłach czeczeńskich. Siły Wagnera odegrały kluczową rolę w przejęciu Bachmuta przez Rosję na początku tego roku.
READ  Zarzuty postawione Donaldowi Trumpowi przez hrabstwo Fulton staną w poniedziałek przed poważnym testem

Polityka i dyplomacja

 • Zełenski powiedział, że mówienie o zorganizowaniu wyborów w czasie wojny jest „nieodpowiedzialne” i że kraj musi skoncentrować się na wysiłkach mających na celu usunięcie sił rosyjskich ze swojego terytorium. Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo powiedział: „Musimy zdać sobie sprawę, że to czas obrony, czas bitwy, od którego zależy los państwa i jego obywateli… Uważam, że wybory w tej chwili nie są właściwe. ”
 • Ukraińscy prokuratorzy poinformowali, że były wiceminister obrony i jego asystent zostali powiadomieni, że toczy się wobec nich śledztwo w sprawie „defraudacji funduszy państwowych i utrudniania legalnej działalności Sił Zbrojnych Ukrainy”. Sprawa o wartości około 28 mln dolarów dotyczy zakupu mundurów zimowych od tureckiej firmy, którą ukraińscy dziennikarze powiązali z członkiem partii politycznej Zełenskiego.
 • Geoffrey Gidmin, pełniący obowiązki prezesa Radia Wolna Europa, powiedział, że radio obawia się, że Rosja wykorzysta swoją dziennikarkę Alsu Kurmashevę jako „zakładnika” w nadziei na możliwą wymianę więźniów ze Stanami Zjednoczonymi. Kurmasheva, posiadająca podwójne obywatelstwo rosyjskie i amerykańskie, jest przetrzymywana w Rosji od 18 października.

Bronie

 • Herman Smetanin, dyrektor generalny ukraińskiego państwowego producenta broni, powiedział, że Ukroboronprom opracowuje drony szturmowe podobne do Shahed-136 używanego przez Rosję, ale o zasięgu do 1000 kilometrów (620 mil).
 • Francuska firma Cybergun podała, że ​​podpisała kontrakt o wartości 36 milionów euro (39 milionów dolarów) na dostawę broni dla Ukrainy, w tym granatów i karabinów szturmowych.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *