Wirus koronowy w Polsce. Ograniczenia od 28 grudnia – hotele, centra handlowe, baseny, obchody Nowego Roku [Lista zmian]

Wirus koronowy w Polsce.  Ograniczenia od 28 grudnia – hotele, centra handlowe, baseny, obchody Nowego Roku [Lista zmian]

Wprowadza rządowe ograniczenia w ustanawianiu restrykcji, nakazy i ograniczenia wybuchu epidemii – m.in. galerie handlowe, zamknięte stoki narciarskie, zakaz poruszania się w Nowy Rok oraz dodatkowe ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli. Przedstawiamy listę nowych i rozszerzonych kontroli.

Sprawdź TVN24 w Internecie

Ograniczenia handlowe

Zgodnie z nowymi przepisami handel detaliczny w obiektach handlowo-usługowych o powierzchni powyżej 2000 mkw. Zostanie zakazany od 28 grudnia do 17 stycznia. Galerie mogą jednak prowadzić sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, sklepy budowlane, meble, sklepy z częściami samochodowymi oraz usługi telekomunikacyjne.

Ponadto, z wyłączeniem usług, takie placówki mogą mieć zakaz wykonywania czynności usługowych: fryzjerski, kosmetyczny, optyczny, medyczny, bankowy, pocztowy – paczki, ubezpieczenia, naprawy samochodów, myjnie samochodowe, śluzy, szewcy, krawcy, pralnie i przenośne przyrządzanie żywności Wyłącznie usługi gastronomiczne.

Działalność handlowa lub usługowa na wyspach komercyjnych również zostanie zakazana.

Również od 28 grudnia do 17 stycznia zabrania się prowadzenia sal sportowych w galeriach handlowych.

W sklepach i urzędach pocztowych w obiektach nieprzekraczających 100 mkw. Oraz w punktach sprzedaży nie powinno być więcej niż 1 osoba na 10 mkw. Jednorazowo. W obiektach i placówkach o powierzchni powyżej 100m2 może to być jednocześnie 1 osoba na 15m2

M ல்ல ller o nowych przepisach (raport, 21 grudnia)TVN24

Dezynfekcja rąk lub rękawiczek

Centra handlowe, kierownicy sklepów i rynków są zobowiązani do zapewnienia jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Dodatkowo przynajmniej raz na godzinę dezynfekuj kasę, serwis lub sprzedawcę na stacji benzynowej.

Z kolei pracownicy powinni nosić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk w odległości co najmniej 1,5 m między miejscem pracy a miejscem pracy.

Godziny dla seniorów

Utrzymane są również godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku od 10.00 do 12.00. Sklepy spożywcze, apteki i urzędy pocztowe będą obsługiwać tylko osoby powyżej 60 roku życia.

Godziny otwarcia nie dotyczą seniorów, gdy wypuszczenie żywności przeznaczonej do wyrobu medycznego, wyrobu medycznego lub określonego zastosowania żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia oraz w handlu hurtowym, sklepach szkolnych i lotniskach.

READ  Trendy, możliwości i analiza konkurencji dla poprawy infrastruktury IT i rozwoju biznesu w Europie Środkowej

Stok narciarski

Niebo zbocza i winda Teraz dostępne tylko jako część profesjonalnych gier.

Zgodnie z rozporządzeniem, do dnia 17 stycznia 2021 r. Kontynuowanie działalności sportowo-rekreacyjno-rekreacyjnej przez przedsiębiorców i inne organizacje (ujęte w polskiej klasyfikacji w pkt 93.0), w tym zawodów sportowych, zajęć sportowych i imprez sportowych, jest dozwolone tylko w przypadku sportów wyczynowych. I zorganizowanie konkursu bez udziału publiczności.

Artykuł 93.0 dotyczy eksploatacji kolejek linowych i wyciągów narciarskich pod ziemią i nad ziemią, a także działalności związanej z wyciągami narciarskimi.

Baseny i siłownie

Na mocy nowego rozporządzenia przedsiębiorcom zakazano prowadzenia dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i klubów fitness, a także usług związanych z poprawą kondycji od 28 grudnia do 17 stycznia.

Wyjątkiem są baseny, siłownie, kluby i centra fitness: działające w placówkach medycznych dla pacjentów i członków kadry polskich klubów sportowych.

Hotel

Działalność hoteli jest nadal ograniczona. Wraz z nowym rozporządzeniem zniknie szeroka zasada, która zezwala na pobyt w hotelach podczas podróży służbowych. Zamiast tego identyfikuje osoby wykonujące określone zawody, które mogą skorzystać z wyjątku. Obejmuje to kierowców, stewardesy i załogi pociągów zaangażowane w transport drogowy, funkcjonariuszy państwowych i żołnierzy.

Podobnie jak poprzednio, zwolnienia przyznano osobom wykonującym zawód medyczny, sportowcom, trenerom i personelowi.

Zgodnie z rozporządzeniem osoby te są zobowiązane do zapewnienia, że ​​korzystają z noclegu w celach biznesowych, twierdząc, że tak właśnie jest podczas pobytu w hotelu. Na przykład w przypadku osób kształcących się w zawodzie lekarza – jest to dokument wydawany przez firmę prowadzącą praktykę lekarską. Z drugiej strony przy wykonywaniu zadań służbowych – legitymacja służbowa.

Restauracje

Zasada stanowi również, że restauracje nie będą mogły normalnie działać do 17 stycznia. Przedsiębiorcy prowadzący takie punkty – tak jak obecnie – mogą obsługiwać tylko żywność do przewożenia i dostarczania.

Wirusolog: Nie mamy innego wyjścia, jak tylko rozpocząć całkowitą blokadę w marcu (raport od 19 grudnia)TVN24

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

W całym kraju w ramach reżimu zdrowotnego działają gabinety kosmetyczne, salony tatuażu, fryzjerzy i kosmetyczki.

READ  Trasa koncertowa po Polsce - Kolejny wielki sukces Chóru Coulidanus

Stacje paliw powinny być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 m, a jeśli nie ma między nimi przegrody – co najmniej 2 m nad powierzchnią terenu.

Spotkania tylko dla pięciu osób

Przedłużono zakaz organizowania imprez i spotkań w domach powyżej 5 osób. Co ważne, zakres ten nie obejmuje osoby, która organizuje imprezę oraz osób z nią mieszkających. Zgodnie z nowymi przepisami osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 nie będą wliczane do limitu.

Posiedzenia są zabronione do 17 stycznia, z wyjątkiem spotkań ustalanych na podstawie wypowiedzenia lub decyzji, w których może uczestniczyć nie więcej niż 5 osób.

Tak jak poprzednio uczestnicy spotkania powinni zakryć usta i nos oraz zachować odległość co najmniej 1,5 m. Odległość między spotkaniami nie powinna być mniejsza niż 100 metrów.

Zabrania się chodzenia w Nowy Rok

Przepis ten przewiduje od 31 grudnia 2020 r. Do 19:00 w Polsce w godzinach od 6:00 do 6:00 1 stycznia 2021 r., Może podróżować wyłącznie w celu: wykonywania czynności urzędowych lub zawodowych, albo w celu wykonywania działalności gospodarczej i zaspokajania potrzeb codziennych.

Ruch dzieci i młodzieży

Do poniedziałku 17 stycznia w godzinach od 8.00 do 16.00 dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna lub innej osoby dorosłej.

Ograniczenie to nie dotyczy uczniów szkół mistrzostw sportowych i uczniów klas mistrzostw sportowych, którzy wyjeżdżają na obozy treningowe na półkolonie.

Minister Zdrowia o ograniczeniach poświątecznych (obowiązuje od 19 grudnia)Adam Nietzschelsky od rana przypomina nam o „ostrzeżeniu i odpowiedzialności”, jakie musimy okazać w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Minister Zdrowia ostrzega przed „konsekwencjami” i zwraca uwagę na problemy, których doświadcza wielu Amerykanów po Święcie Dziękczynienia.

Kościoły

Zarządzenie przewiduje również, że spotkania organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać do 17 stycznia.

READ  Książę Filip miał operację serca. Jest wiadomość z Pałacu Buckingham

Budynki (kościoły) nadal mają maksymalny limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych i odległość nie mniejszą niż 1,5 metra. W świątyniach i budynkach sakralnych nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyjątkiem wiernych. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, zachowaj odległość 1,5 m i zamknij usta i nos.

Transport publiczny

Na terenie całego kraju możliwy jest transport publiczny, ale jednocześnie nie więcej niż 50% miejsc lub 30%. Liczba wszystkich siedzeń i miejsc parkingowych pozostawi co najmniej 50 procent pojazdu. Przestrzenie, które nie są puste.

Obowiązkowa izolacja

Z dokumentu wynika, że ​​pociągi pasażerskie na terenie całego kraju zostały zawieszone do 17 stycznia.

W tym samym dniu osoba jest obowiązana udać się do miejsca zamieszkania lub przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podać funkcjonariuszowi straży granicznej adres miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym podlega obowiązkowej izolacji. Musi również podać swój numer telefonu.

Po przekroczeniu granicy UE taka osoba podlega obowiązkowej 10-dniowej izolacji – licząc od dnia przekroczenia granicy.

Obowiązek izolowania dotyczy również osób przekraczających granicę drogą lotniczą, kolejową i transportem publicznym: przeznaczone do przewozu więcej niż 9 osób, w tym kierowcy; Wykorzystywane do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego, międzynarodowego transportu drogowego niezarobkowego lub międzynarodowego transportu regulowanego lub zintegrowanego; Pojazd przeznaczony dla więcej niż 7 osób i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w międzynarodowym zarobkowym transporcie osób.

Zgodnie z nowymi przepisami przewoźnik musi powiadomić pasażerów o konieczności przymusowej izolacji, a osoba przekraczająca granicę musi powiadomić przewoźnika o odosobnionym miejscu przed przekroczeniem granicy. Z kolei przewoźnik musi niezwłocznie złożyć Ministrowi Zdrowia raport w zakresie systemów informacji zdrowotnej.

Izolacji nie należy dokonywać w ramach wykonywania czynności zawodowych, w tym osób przekraczających granicę, załóg lotniczych, rybaków i marynarzy, osób podróżujących do portów innymi środkami transportu, kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy lub powracających do międzynarodowego transportu zintegrowanego. Z zagranicy lub transportem innym niż pojazd używany do transportu drogowego przez Polskę, na odpoczynek i po przejściu na emeryturę za granicą.

Nie ma potrzeby izolowania członków misji dyplomatycznych, żołnierzy, studentów studiujących w Polsce i ich ochroniarzy, studentów, zawodników uczestniczących w międzynarodowym sporcie i medycynie.

Do listy osób zwolnionych z izolacji dodano także świadectwa szczepień przeciwko COVID-19.

Ograniczenia od 28 grudniaInfografika BAP

Kluczowe źródło zdjęć: Shutterstock

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *